یکشنبه 10 مهر 1401
خانه » سلامت » درمان بیماری ها » تعریف دقیق مزاج و انواع مختلف آن

تعریف دقیق مزاج و انواع مختلف آن

حالت و وضع بدنی هر فرد را مزاج گویند. برای اینکه معنی کاملی از مزاج در ذهن روشن شود، باید دانست که هر کسی استعداد پذیرش بعضی از بیماریها را دارد و در مقابل بعضی مقاوم است. با علم به این کیفیت، مزاج عبارت است از طرز واکنش شخصی در مقابل عوامل مرضی، در طرز واکنش اشخاص، بعضی واکنش ها ثابت است و بیشتر مشاهده میشود، برخی واکنشها متغیر است از این واکنش ها مزاج فرد را می توان شناخت.با ما در این مقاله از نت سلامت همراه باشید.

 

 

 

آگاهی علمی در خصوص مزاج :

 

 

 

برای تعریف مزاج، بیشتر عمل فیزیولوژی را مورد نظر قرار می دهند، زیرا وضع دینامیک یعنی طرز عمل احشاء و اعضاء در تغییر مزاج مؤثر است با وجود اینکه اعمال حیاتی را نمی توان از هم جدا دانست. اگر عضوی نسبت به سایر اعضاء بیشتر کار کند و یا عملی در دستگاه بدن انسان از سایر اعمال بیشتر انجام پذیرد، آن عضو از نظر تشریحی و آن عمل از نظر فیزیولوژی، میتواند معرف نوع مزاج شمرده شود. در میان اعمالی که حیات انسان به آنها. بدن را تشکیل می دهند.

اول: آنابولیسم، یعنی اعمالی که توسط آن مواد غذایی به انسان زنده تبدیل میگردد.

دوم و سوم: کاتابولیسم یعنی اعمالی که توسط آن انساج زنده تولید نیرو می کنند، عمل کاتابولیسم مربوط به اعضای تنفس است که عمل تهویه بدن به آن مربوط می باشد. کبد که تهیه مواد قندی و دفع مواد سمی را به عهده دارد در عمل کاتابولیسم شرکت می نماید.

چهارم: عمل دفع مواد مضره و خروج آنها از بدن است.

تفوق یکی از این اعمال چهارگانه که از راه وراثت در بدن انسان ثابت شده باشد، انسان را دارای صفات و واکنش های ثابتی می نماید که آن را سرشت مینامند

ارزش هرکس و معرفت به احوال و اوضاع او، باید قبلاً شکل خارجی او که حاکی از همسرش ممتد ساختمان اوست در نظر گرفته شود مثل قد، اندام شکل، سر و گردن، چاقی و لاغری سپس مزاج او که به وضع کنونی دلالت دارد مورد توجه قرار گیرد. برای این کار علاوه بر علائم ظاهری بایستی از تجزیه خون ادرار و رادیوگرافی و غیره نیز استمداد طلبید. تغییرات مزاج در طب با رژیم غذایی، بهداشت، کار و مسکن، آب و هوا متوافق است. لذا با رعایت آنها انحراف مزاج از سلامت به سوی بیماری را می توان پیشگیری نمود.

 

 

انواع مزاج 

 

 

مزاج ممکن است گرم، سرد، خشک، و رطوبتی باشد که گرمی را به علت وجود انرژی و سردی را به علت تفرق و ضعف، رطوبت را به علت جمع شدن مایعات در سلول های بدن و خشکی را بیانگر حالاتی از ماده میدانند. میدانیم که فعل و انفعالات شیمیایی بدن تحت نظر مستقیم سلسله اعصاب نباتی و غدد مترشحه داخلی انجام میگیرد، هر اختلاف و نارسایی که در بدن پیدا می شود مربوط به کم یا زیاد کار کردن این دو دستگاه می باشد. هرمونهای متعددی که این دستگاه ها ترشح می کنند بدن را به کار مربوطه وادار می سازند. پس بروز هر عمل حیاتی توام با یک سلسله فعل و انفعال شیمیایی است و تقریباً کلیه فعل و انفعالات شیمیایی در داخل بدن ایجاد حرارت میکند. هر قدر فعل و انفعالات شیمیایی بدن سریع تر انجام شود حرارت ایجاد شده زیاد است و اندازه گیری این انرژی ایجاد شده به وسیله متابولیسم بازال انجام میگیرد و نیز میدانیم که متابولیسم بازال مربوط به کار غده تیروئید است.

همچنین ببینید

هر آنچه باید از خواص چای گل بامیه بدانیم

گل بامیه که در بعضی از نقاط ایران با نام گل ختمی هم شناخته می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.