پنج شنبه 5 خرداد 1401
خانه » سلامت » درمان بیماری ها » علائم مزاج و توضیح مفصل انواع آن

علائم مزاج و توضیح مفصل انواع آن

شناخت انواع و علائم مزاج ها روی هم رفته به قرار زیر است.با ما در این مقاله از نت سلامت همراه باشید.

 

۱- مزاج گرم، مزاج سرد، مزاج تر، مزاج خشک که این چهار مزاج را مزاج های ساده و منفرد گویند

 

۲- مزاج های ساده و مرکب، که عبارتند از مزاج گرم و تر، گرم و خشک، سرد و تر و مزاج سرد و خشک.
۳- مزاج دموی (ریوی) مزاج صفراوی (کبدی) مزاج بلغمی (هاضمه ای) مزاج سوداوی (عصبی) این چهار مزاج را مزاج های مادی گویند و یک مزاج معتدل نیز شناخته شده است که با این توصیف جمعاً ۱۳ مزاج وجود دارد.
مزاج های مادی مانند مزاج های ساده، مرکب هم می باشند از این رو مزاج بلغمی خونی و مزاج صفراوی عصبی مزاج عصبی خود به دو قسمت تقسیم می شود، عصبی ضعیف و عصبی قوی نیز گفته اند.

 

 

 

علائم انواع مزاج ها :

 

 

 

علائم مزاج صفراوی: شخصی که مزاجش صفراوی باشد علائمی مثل گرمی و خشکی پوست، زردی رنگ چهره یا زیتونی داشته و خون اینگونه افراد دارای املاح صفراوی است. نسوج بدن آنها آغشته از ترشحات کبدی است و دارای نسوجی سفت و سخت، لاغر و رشته های عضلانی آنها واضح و پیدا است. استخوانهای بدنشان برجسته و خطوط چهره اشان نمودار است، تنفس و نبض آنها سریع، خوابشان کوتاه و همراه با آشفتگی است. حرکات آنها سریع و تند و عجول در کارها، حسود و خشمگین در امور می باشد.

 
علائم مزاج بلغمی : صاحبان مزاج لنفاوی عموماً دارای چربی زیاد، پوستشان سرخ، بدن آنها سرد و نرم، عضلاتشان مثل اعمالشان عموماً کند و افراد تنبلی هستند. خواب آنها سنگین و عمیق و حرکاتشان آهسته و آرام، دستها و اندامشان مثل دست مرده، کوشش و فعالیت آنها کم و با بی قیدی همراه است.

 
علائم مزاج دموی :در این اشخاص گردش خون خیلی تند و سریع، پوست بدنشان سرخ و رنگین و گرم است،مخاطهای آنها قرمز (مثل چشمان و زبان) عروق بدنشان باز و متسع نبض کامل و پر، اشتها فراوان خواب عمیق و راحت حرکاتشان وسیع، دست ها چاق و کف دستهایشان گرم است.

 
علائم مزاج سوداوی : همچنان که ذکر شد این مزاج به سوداوی قوی و سوداوی ضعیف تقسیم می شود. علائم سوداوی ضعیف عبارت است از کندی عکس العمل (به علت ضعف اعصاب) و کندی کار قلب و ریه، پریدگی رنگ چهره و افتادگی خطوط صورت، غمگین و غصه دار بودن، خودخور، متنفر و فراری از کار و کوشش اما در نهاد افرادی ثابت قدم و پابرجا هستند.

 
علائم مزاج سوداوی قوی تندی و با فشار عصبی یعنی عکس العمل شدید حرکات سریع و خشن، قلب و ریه تند و سریع، چشمها درخشان و براق، فعالیت خیلی زیاد و افرادی بی ثبات، قابل تحریک و خیالاتی، تحت سریع عوامل قرار میگیرند. با خواب های ناراحت کننده و مهیج و مضطرب هم آغوشند. دو گونه مزاج دیگر تشخیص داده شده است که به نام مزاج رطب و یا تر و دیگری مزاج یابس یا خشک نامیده میشوند. در این جا گرمی و سردی مزاج در کار نیست این گونه مزاج ها را سازج رطب یعنی سادهتر و سازج یابس یعنی ساده خشک گویند.

همچنین ببینید

هر آنچه باید از خواص چای گل بامیه بدانیم

گل بامیه که در بعضی از نقاط ایران با نام گل ختمی هم شناخته می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.