سه شنبه 12 مهر 1401
خانه » سلامت » درمان بیماری ها » قمه زنی چه عواقب خطرناکی برای فرد دارد؟

قمه زنی چه عواقب خطرناکی برای فرد دارد؟

خطرات قمه زنی

مطلب سلامت زیر خطرات قمه زنی که برای فرد دارد را برایتان قرار داده ایم در ماه مبارک رمضان در بعضی شهرها رسم و رسوم قمه زنی در کربلا و دیگر شهرهای ایران وجود دارد که خطرات بسیاری فرد را تهدید میکند.

 

قمه زنی چه عواقب خطرناکی برای فرد دارد؟

ضربه مغزی یکی از مهم‌ترین و اورژانسی ترین مواردی است که در قمه زنی باید به شدت مورد توجه قرار گیرد، زیرا می تواند با ایجاد فشار به پرده مننژ، خطر التهاب حاد و حتی خون ریزی مغزی را با خود به همراه آورد

 

قمه زنی و خطرات آن

در قمهزنی، گاهی همان ضربه های مداوم ناشی از این کار، می تواند موجب تکان های شدید مغز درون جمجمه شده و با ایجاد فشار یکبار به پرده مننژ، خطر التهاب حاد و حتی خون ریزی مغزی را با خود به همراه آورد.   

دکتر علیرضا یار احمدی متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب در مورد آسیب های تکان دهنده قمه زنی به سر، گفت: ضربه‌های پی درپی قسمت بدون تیزی قمه در هنگام قمه زنی، فشار مداوم و شدیدی را به سر وارد می کند که در نتیجه آن پوست سر ترکیده و عروق ناشی از این تروما (آسیب دیدگی شدید) خون ریزی کرده و این تنها گوشه ای از انجام چنین کاری است. وی افزود : قبل از ترکیدن پوست و خونریزی، همان ضربه های پی در پی ناشی از قمه زنی می تواند به راحتی نخستین جرقه های پارگی عروق داخل مغز و حتی ایجاد لخته و ترومای داخلی را روشن کند زیرا تکرار مداوم این ضربه ها فشار درون جمجمه را افزایش می دهد و آسیب های آن، نورون های مغزی و عروق داخلی مرکز فرماندهی بدن را نشانه می گیرد.

 

قمه زنی چه عواقب خطرناکی برای فرد دارد؟
خطرات قمهزنی

این متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب با اشاره به اینگه گیجی، سردرد یکباره و شدید، تاربینی و حتی حالت دیدن لکه های سیاه یکی از مهم‌ترین هشدار های بروز آسیب جدی مغزی است، ادامه داد: شاید در بیشتر موارد تکرار ضربه های شدید به سر، آسیبی ظاهری به جمجمه وارد نکند ولی اگر فرد به فاصله چند دقیقه بعد از قمه زنی دچار هر یک از علائم شد باید اورژانسی به بیمارستان منتقل شود . وی اظهار کرد : ضربه مغزی یکی از مهم‌ترین و اورژانسی ترین مواردی است که در قمه زنی باید به شدت مورد توجه قرار گیرد زیرا گاهی همان ضربه های مداوم ناشی از این کار می تواند موجب تکان های شدید مغز درون جمجمه شده و با ایجاد فشار یکبار به پرده مننژ، خطر التهاب حاد و حتی خون ریزی مغزی را با خود به همراه آورد.

 

افزایش خطرات قمه‌ در سنین بالای ۴۰ سال

یار احمدی با بیان اینکه خطرات قمه زنی در سنین بالای ۴۰ سالگی چندین برابر می شود، گفت : معمولا در این سنین عروق داخلی به طور طبیعی انعطاف پذیری سابق خود را از دست داده و کمی خشک می شوند که به آن تصلب شرایین هم می گویند، بنابر این هرگونه ضربه ناگهانی و شدید به سر می تواند عروق زیر جمجمه را پاره کند که همین مساله چندین روز یا هفته بعد از ضرب خوردگی می تواند به تشکیل لخته های خونی در مغز منتهی شود. وی تاکید کرد : خطرات و عوارض ناشی از قمه زنی در افرادی که هر ساله قمه زنی می کنند چندین برابر بیش از سایرین است، شاید برخی از افراد صرف نظر از اینکه قمه زنی از نظر علم پزشکی کاملا مردود است و بواسطه داشتن اعتقاداتی خاص هر ساله سراغ قمه زنی بروند اما آگاهی از بلایی که این اقدام و تکرار آن بر سر مغز و عروق داخلی بدن می آورد برای همگان ضروری است.

 

منبع: http://www.netsalamat.com

همچنین ببینید

هر آنچه باید از خواص چای گل بامیه بدانیم

گل بامیه که در بعضی از نقاط ایران با نام گل ختمی هم شناخته می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.