یکشنبه 10 مهر 1401
خانه » پوست , مو و ناخن » لک های پوستی و روش های موثر برای از بین بردن آن

لک های پوستی و روش های موثر برای از بین بردن آن

لک های پوستی از جمله مشکلات پوست می باشد که اکثریت خانم ها با آن دسته و پنجه نرم میکنند. البته این لک ها دلایل متفاوتی دارد یکی از جمله عواملی که بروی آن تاثیر دارد حاملگی و دوران بارداری می باشد که ناخواسته برخی از خانم ها دچار لک های پوستی یا لک های حاملگی می شوند.

درمان لک های پوستی

لک های پوستی

اگر کسی بخواهد درباره پوستی سالم و زیبا صحبت کند، حتما از همین صفت‌ها استفاده خواهد کرد.چون پوست خوب نباید چین و چروک و لک داشته باشد و طراوت و تازگی آن نیز همیشه باید حفظ شود.البته بعضی از این موارد می تواند نشانه بیماری ها و مشکلات پوستی خاصی هم باشد،ولی برخی هم فقط از نظر زیبایی دردسرساز است و خطری فرد را تهدید نمی کند.

لک های پوستی یکی از همین موارد است که در بسیاری از مواقع،افراد را نگران می کند و آنها را به فکر روش های درمان و برطرف کردن لک می اندازد.در صورتی که شاید از نظر سلامت مشکل خاصی نداشته و فقط موضوع زیبایی مطرح باشد.دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو می گوید:لک های پوستی به علل مختلفی ایجاد می شود و انواع متفاوتی دارد؛

کک و مک یکی از انواع لک های پوستی است و علاوه بر آن، لک ها ممکن است ناشی از آفتاب باشدیا به دلیل بارداری ایجاد شود و همچنین مصرف داروها و افزایش سن نیز می تواند عاملی برای بروز لک های پوستی باشد.بنابراین شیوه درمان و برطرف کردن هر یک از این لک ها هم با توجه به نوع آن متفاوت خواهد بود.

لک هایی در دوران بارداری

با این که همه خانم هایی که لذت مادر شدن را تجربه کرده اند،می گویند نه ماه بارداری یکی از شیرین ترین و به یادماندنی ترین دوره های زندگی است،اما همه آنها مشکلات و دردسرهای این دوران را هم تائید می کنند؛یکی از این مشکلات هم ایجاد لک های پوستی است.دکتر احسانی، در گفت وگو با «جام جم» یادآور می شود:

این لک ها که ممکن است در دوران بارداری ایجاد شود، در اغلب موارد پس از بارداری و زایمان بهبود می یابد.البته درصد کمی از این لک ها هم ممکن است باقی بماند که برای برطرف کردن آنها درمانی به نسبت طولانی مدت نیاز است.آفتاب که به پوست می تابد در کنار همه خوبی هایش،مضراتی هم خواهد داشت که به گفته این متخصص پوست و مو، یکی از این مشکلات ایجاد لک های پوستی یا تشدید آنهاست.

لک های دوران بارداری نیز در صورتی که در معرض آفتاب قرار بگیرد،پررنگ تر خواهد شد و به همین دلیل یکی از شیوه های بهبود این لک ها، اجتناب از قرار گرفتن زیر نور خورشید است.اما این که چرا این لک ها ایجاد می شود هم پرسشی است که دکتر احسانی به آن چنین پاسخ می دهد:مصرف قرص های ضد بارداری، حاملگی و زمینه های ژنتیکی در بروز این لک ها موثر خواهد بود.

لک هایی از کودکی تا بزرگسالی

بعضی ها می گویند کک و مک پوست را زیباتر می کند و خیلی ها هم برعکس،این لک های پوستی را دوست ندارند و با هر شیوه ای می خواهند آنها را از صورت شان پاک کنند.دکتر احسانی درباره این لک ها توضیح می دهد: کک و مک در واقع لک های ناشی از آفتاب است که مسائل ژنتیکی هم در ایجاد آن تاثیر دارد.گاهی بچه های خردسال را با کک و مک می بینیم و گاهی هم افراد میانسال و سالمند را،

بنابراین می توان گفت این لک ها در سنین پایین هم ممکن است ایجاد شود که به گفته این متخصص پوست و موبا افزایش سن و در اثر نور خورشید، تعداد آنها بیشتر و رنگ شان هم پررنگ تر می شود.آنهایی که لک های روی پوست شان را دوست ندارند، می توانند به کمک درمان های دارویی و گاه لیزر و لایه برداری وضع بهتری ایجاد کنند.

این عضو هیات علمی دانشگاه ضمن بیان این مطلب، خاطرنشان می کند:

در صورتی که درمان های دارویی به این افراد کمک نکند، از لیزر یا لایه برداری کمک می گیریم تا مشکل شان برطرف شود.آفتاب مقصر است آفتاب با همه خوبی هایش اگر مراقب نباشیم می تواند سلامت مان را تهدید کند و علاوه بر آن، از نظر زیبایی هم مشکل ساز شود.ایجاد لک های پوستی ناشی از آفتاب یکی از همین موارد است که دکتر احسانی در موردشان توضیح می دهد:

لک های ناشی از آفتاب معمولا در اثر افزایش سن ایجاد و در ناحیه پشت دست ها یا صورت وقسمت هایی از بدن که در معرض آفتاب قرار دارد، ایجاد می شود.وی می افزاید: این لک ها، لک های قهوه ای کمرنگی است که گاهی نیز ممکن است بتدریج برجسته شود؛البته این لک ها خوش خیم بوده و خطری ندارد.به گفته این متخصص پوست و مو،

وجود چنین لک هایی فقط از نظر زیبایی برای فرد مشکل ساز خواهد شدو به همین دلیل برای برطرف کردن شان نیز از درمان های دارویی استفاده نمی شود.در صورتی که فرد بخواهد این لک ها را از بین ببرد، می توان آنها را سوزاند یا منجمد کرد.لایه برداری و لیزر هم از دیگر شیوه هایی است که به کمک آن می توان لک ها را از بین برد.

داروهایی که پوست را لک می کند

بیماری ها و داروهایی خاص هم می تواند عاملی باشد برای ایجاد لک های پوستی.دکتر احسانی در این باره می گوید: مصرف بعضی داروها می تواند موجب بروز لک های پوستی شود و این لک ها که اغلب در پوست صورت وجود دارد، با نور خورشید پررنگ تر و بیشتر خواهد شدبا قطع دارو البته این لک ها تا حد زیادی بهبود می یابد و حتی ممکن است کمرنگ تر و محو شود.

وی با اشاره به بیماری هایی که باعث ایجاد لک های پوستی می شود، توضیح می دهد:بعضی از بیماری های پوستی مانند «لیکن پلان» نیز می تواند لک هایی در صورت یا نواحی دیگر بدن ایجاد کند.این لک ها ممکن است قهوه ای و وسیع باشد و تعدادشان نیز می تواند افزایش یابد.تغذیه صحیح هم از دیگر

عوامل موثر در حفظ سلامت و شادابی پوست است و بی شک،کمبود برخی از مواد غذایی می تواند یکی از عوامل ایجاد لک های پوستی باشد.دکتر احسانی در این باره می گوید: ویتامینی که کمبود آن در بدن می تواند موجب بروز لک های پوستی شود،ویتامین B12 است و معمولا سایر مسائل تغذیه ای چندان نقشی در این زمینه ندارد.

لک های مختلف؛ درمان های متفاوت

در یک تقسیم بندی کلی، کک و مک، لک های دوران بارداری و لک های ناشی از آفتابو افزایش سن انواع مختلف لک های پوستی را تشکیل می دهد که هر یک هم به شیوه خاص خودش درمان می شود.به گفته دکتر احسانی آفتاب این لک ها را پررنگ تر می کند،به همین دلیل استفاده از کرم ضدآفتاب، پایه و اساس روش های درمانی لک های پوستی است.

وی می افزاید:

استفاده از داروهای ضدلک و کرم های لایه بردار نیزبا تجویز پزشک می تواند در درمان این لک ها موثر باشد.البته، در صورتی که دارو موثر نباشد لایه برداری و لیزر می تواند به طور نسبی و نه به طور کامل و صددرصد،لک ها را کمرنگ یا محو کند.این متخصص پوست و مو یادآور می شود: احتمال برگشت لک های پوستی زیاد است،ولی اگر فرد به خوبی از ضدآفتاب ها استفاده کند و مراقبت های لازم را انجام دهد،احتمال برگشت این لک ها بسیار کاهش می یابد.

لک های پوستی

این لک ها خطرناک است

گاهی کوچک ترین تغییری در بدن می تواند نشان دهنده مشکلی جدی و بزرگ باشد.لک های پوستی هم همین طور است و خیلی ها نگران بدخیم شدن شان هستند.دکتر احسانی درباره لک هایی که ممکن است بدخیم شود، توضیح می دهد:«ملانوما» که بدخیم ترین سرطان پوست استاز خال های پوستی یا گاهی هم خودبه خود ایجاد می شود.در مواردی هم ممکن است

ابتدا ملانوما به صورت یک لک پوستی قهوه ای نمایان شود که بتدریج برجسته و تیره تر می شود.البته این لک ها از همان ابتدا چند رنگی است،به طوری که قسمت هایی از آن تیره تر یا روشن تر و پررنگ تر یا کمرنگ تر است.وی می افزاید: وجود چنین لک های پوستی در سنین بالا اهمیت خاصی دارد،ولی در سنین پایین تر معمولا مشکل آفرین نخواهد شد.

بنابراین در صورت ایجاد لک هایی که احتمال بدخیمی آنها وجود دارد باید به پزشک مراجعه کنیدو به موقع اقدامات درمانی لازم را انجام دهید.متأسفانه در سال های اخیر،افراد غیرمتخصص نیز اقدامات درمانی و زیبایی مربوط به پوست و مو را ارائه می دهندکه به گفته دکتر احسانی این کار می تواند مشکلات بیشتری برای فرد ایجاد کند.بنابراین توصیه می شود حتما برای انجام کارهایی مانند لایه برداری، لیزر و میکرودرم و..

من همیشه فکر می‌کردم لک‌ها فقط تیره رنگ هستند و علت اصلی بروز آنها نورآفتاب است!نه، گرچه میزان شیوع لک‌های ناشی از نور آفتاب بیشتر است، اما لک‌های سفید هم وجود دارد و مهم‌ترین علت بروز این لک‌ها، بیماری ویتیلیگو یا برص است.برص یک اختلال خودایمنی است که در آن سیستم دفاعی بدن علیه سلول‌های ملانوسیت، پادزهر ترشح می‌کند و آنها را از بین می‌برد.

این لکه های سفید درمان می شوند؟

درمان‌ بیماری‌های خودایمنی یا اتوایمیون معمولا آسان نیست. در بیماری برص، لک‌های سفید، کوچک و بزرگ، متعدد و قرینه روی پوست دیده می‌شوند که هیچ‌ سوزش، خارش یا دردی ندارند. فقط ظاهر پوست دو رنگ می‌شود.نوردرمانی یا فوتوتراپی موضعی یا سیستمیک با اشعه ماورای‌بنفش تا حدودی در درمان برص موثر است، ولی باید تحت‌نظر متخصص پوست انجام شود

لک‌های برص به‌خصوص در افرادی که پوست تیره دارند، واضح‌تر است. بیماری‌های دیگر از قبیل قارچ‌های پوستی (تینه‌آورسیکالر)، نورآفتاب، بعضی خال‌های سفید، جوشگاه‌های بهبودیافته پوستی و … نیز باعث بروز لک‌های سفید یا روشن می‌شوند، ولی تشخیص این‌ لک‌ها همیشه با معاینه بالینی مقدور نیست و برای تشخیص قطعی باید از روش‌های آزمایشگاهی استفاده کرد.

اما لک‌های تیره پوستی به دلایل مختلف و در هر قسمتی از سطح پوست بدن ظاهر می‌شوند، ولی بیشتر روی پوست صورت که بیشتر تحت ‌تاثیر نور‌آفتاب است دیده می شوند.لک‌های تیره پوستی شامل کک‌ومک، کلوآسما، خال‌های مسطح، لک‌های تیره‌ بعد از بهبود ضایعات پوستی و… هستند.

آیا برای هر دو نوع لک، درمان‌های یکسانی وجود دارد؟

نه، برای بیماری برص و لک‌های سفید ناشی از آن که در اثر تابش آفتاب شدت می‌یابند، باید از کرم‌های ضدآفتاب وسیع‌الطیف به‌خصوص برای قسمت‌های در معرض نورآفتاب مانند صورت و پشت دست‌ها استفاده کرد.مواد آرایشی رنگی که رنگ لک‌های صورت را با پوست طبیعی اطراف لک همرنگ می‌کند نیز از نظر روانی به بیمار کمک می‌کند.

گاهی نیز پزشک برای بعضی از بیماران، استروییدهای موضعی تجویز می‌کند.البته مصرف استروییدها نباید خیلی طولانی شود و پزشک آنها را پس از مدتی قطع کرده و به جای آن ترکیب‌های غیراستروییدی تجویز می‌کند، زیرا مصرف طولانی‌مدت استروییدهای موضعی، باعث بروز عوارض جانبی مانند تحریک رنگ‌سازی از نواحی فولیکول‌های مو و ایجاد رنگ تیره روی لک‌های سفید می‌شود.

نوردرمانی یا فوتوتراپی موضعی یا سیستمیک با اشعه ماورای‌بنفش تا حدودی در درمان برص موثر است، ولی باید تحت‌نظر متخصص پوست انجام شود.گزارش‌هایی از رنگ‌سازی مجدد به دنبال درمان یا لیزر نیز وجود دارد، ولی این درمان هنوز در مرحله تکوین است و به همه بیماران توصیه نمی‌شود.

کک‌ومک‌ها به درمان‌ها خیلی خوب جواب می‌دهند، ولی از آنجا که بیمار از لحاظ ژنتیکی مستعد است، دوباره عود می‌کنندممکن است پزشک متخصص پوست بعد از بررسی کامل بیمارانی که بیش از 60 درصد پوست بدنشان درگیر شده است، از ترکیب ‌ایمونوبنزن 20 درصد برای از بین بردن بقیه رنگ طبیعی پوست استفاده کند تا یکدست سفید شود. در این صورت مراقبت کامل و دقیق و دوری از نورآفتاب ضروری است.

گردآورنده: نت سلامت

همچنین ببینید

مهم ترین گیاهان برای سلامت پوست کدامند؟

همه افراد دوست دارند که زیبا و جذاب به نظر برسند، یکی از مهم ترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.