شنبه 4 تیر 1401
خانه » روانشناسی » از دلقک ها تا عنکبوت ها ، آشنایی با فوبیا های عجیب

از دلقک ها تا عنکبوت ها ، آشنایی با فوبیا های عجیب

تنها چند روز تا شروع هالووین مانده است . این عید به عید ترس ها نیز معروف است . شاید باور اینکه آن ماسک های خنده دار کسی را بترساند برای شما عجیب باشد ولی ترسیدن از آن ماسک ها بسیار منطقی تر از فوبیا هایی است که ما قرار است در این مقاله راجع به آنها حرف بزنیم . فوبیا یکی از مشکلات روانشناسی است که امروزه در حال شایع شدن است .

دلقک هراسی فوبیا

فوبیا های عجیب

 

کولروفوبیا ( دلقک هراسی )

افرادی که به این فوبیا دچار هستند شدیدا از دلقک ها می ترسند . این  فوبیا بیشتر در آمریکا و کانادا مشاهده می شود . کودکان نیز 90 درصد مبتلایان به این فوبیا را تشکیل می دهند .  در واقع این ترس ناشی از قسمت تحلیل مغز می باشد . چون کودکان با بدن هایی مواجه می شوند که دقیقا شبیه بدن انسان های معمولی است ولی سر ها و قیافه های عجیب و غریب دارند . در واقع انسان از چیری که نشناسد می ترسد .

حمام هراسی فوبیا

آبلوتوفوبیا ( حمام هراسی )

ریشه این کلمه از واژه لاتین آبلوتو می آید که به معنی شستو شو کردن است . مبتلایان به این فوبیا ترسی شدید از حمام , آب و حتی تمیز کردن دارند . باز هم کودکان بیشترین مبتلایان به این فوبیا هستند. دختران 5 برابر بیشتر از پسران درگیر این فوبیا می باشند . این فوبیا بیشتر در اروپا و یا اروپایی هایی که در کشور های دیگر زندگی می کنند وجود دارد . بخاطر اینکه فرهنگ حمام کردن در گذشته در اروپا رایج نبوده و تنها در همین چند قرن اخیر این فرهنگ در اروپا شکل گرفته است .

کار هراسی فوبیا عجیب

ارگوفوبیا ( کار هراسی)

ریشه این واژه هم از لغت یونانی ارگون به معنی کار می آید . مبتلایان به این فوبیا شدیدا از کار کردن ( چه فیزیکی یا غیر فیزیکی ) , دنبال کار گشتن و موارد این چنینی هراس دارند . این فوبیا بیشتر در مرد ها و در بازه سنی 20 تا 30 سالگی و در کشور های کمتر توسعه یافته شایع است .

بدون موبایل هراسی فوبیا

نوموفوبیا ( بدون موبایل هراسی )

یکی از جدیدترین و شاید عجیب ترین فوبیا ها ، نوموفوبیا است . ریشه این فوبیا در ترکیب no-mobile-phone phobia  قرار دارد . در واقع مبتلایان به این فوبیا ترس از دست دادن ، گم کردن تلفن و یا تمام شدن شارژ گوشی همراه خود را دارند . این فوبیا بیشتر در افراد 25 تا 34 ساله شایع است . این فوبیا برای اولین بار در سال 2011 توسط یک شرکت تحقیقاتی روانشناسی تعریف شد و هر روزه به مبتلایان به این فوبیا افزوده می شود .

عنکبوت هراسی فوبیا

آراکنوفوبیا ( عنکبوت هراسی )

یکی از قدیمی ترین فوبیا های بشر ، عنکبوت هراسی است . یکی از شکنجه های قدیمی در چین و سلسلسه هان ، قرار دادن ظرفی پر از عنکبوت های سیاه بر روی پای افراد بود در حالی که دستانشان را بسته بودند . روانشناسان این فوبیا را جزو فوبیا های دسته اول طبقه بندی می کنند . معمولا از هر 10 نفر 3 نفر از عنکبوت ها می ترسند . این فوبیا سن خاصی را در بر نمی گیرد و در همه جای دنیا پراکنده است . لغت آراکون در یونانی به معنی عنکبوت است .

ناف هراسی فوبیا

آمفلافوبیا ( ناف هراسی )

عجیب ترین نوع فوبیا در لیست ما ناف هراسی است . شاید باور نکنید ولی از هر 20 نفر ، یک نفر به این فوبیا مبتلا ایت و از سوراخ ناف به شدت می ترسد .

این افراد ترس کمتری از سرواخ ناف خود دارند ولی شدیدا از سوراخ ناف بقیه می هراسند .آمفلو در زبان لاتین به معنی ناف است .

همچنین ببینید

آشنایی جالب ترین ایده ها برای پولدار شدن در دنیا

تا حالا شده است که شما بعد از مطرح کردن ایده خود در ضمینه خاصی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.