سه شنبه 12 مهر 1401
خانه » تغذیه » هیپوپروتئین و ارائه راهکارهای درمانی برای رفع این مشکل

هیپوپروتئین و ارائه راهکارهای درمانی برای رفع این مشکل

همانطور که همگان استحضار دارید، پروتئین یکی از ملزوماتی است که باید به مقدار لازم در بدن موجود باشد تا بتوان جسمی سالم داشت. آنها در استخوان، ماهیچه، پوست و تقریبا در هر عضو حیاتی بدن یافت می­‌شوند. پروتئین باید از طریق غذا به دست آید و این مسئله مهمی برای داشتن جسمی سالم است. در نظر داشته باشید که بدن قادر نخواهد بود تا پروتئین را برای آینده ذخیره نماید و باید آنرا به صورت روزانه به دست آورد. در این مطلب قصد داریم تا هیپوپروتئین را برایتان شرح دهیم.

هیپوپروتئین و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی نت سلامت؛ هیپوپروتئین در کشورهای توسعه یافته غالبا وجود داشته و مردم از آن به صورت روزانه در وعده‌­های غذایی خود استفاده می­‌کنند. در این مقاله موضوعات زیر را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

هیپوپروتئین

هیپوپروتئین چیست؟

علائم آن چیست؟

تشخیص

درمان

مقدار پروتئین مورد نیاز

انتخاب پروتئین­‌های مناسب

مورد اول، هیپوپروتئین چیست؟

همواره باید به مواردی همچون هضم غذا و جذب پروتئین­‌های لازم توسط بدن و همچنین چگونگی استفاده از آن در فعالیت­‌ها آگاهی داشته باشید تا بتوانید جسمتان را مدیریت نمایید.

سوء تغذیه و کمبود

هیپوپروتئین می­‌تواند به طور مستقیم به رژیم غذایی مرتبط باشد، به خصوص اگر مصرف کالری کم بوده و همچنین گروه‌­های غذایی خاصی نیز حذف شده باشند. ممکن است مشکلات کمبود هیپوپروتئین در رژیم­‌های غذایی ریشه در مسائل زیر داشته باشد:

ممکن است اشخاص مختلف به دلیل نداشتن درآمد کافی پولی نیز برای غذاهای کامل نداشته باشند.

در زنان باردار خصوصا آنان که در این دوران حساس که باید غذاهای پرکالری را مصرف نمایند، به دلیل تهوع و استفراغ نتوانند این کار را انجام دهند.

ممکن است برخی از افراد دچار اختلالاتی در رابطه با خوردن غذا باشند.

افرادی که برخی از رژیم‌­های خاص غذایی را دنبال کرده و تقریبا تمامی منابع پروتئین چه گیاهی و چه حیوانی را از سفره خود حذف می‌­کنند.

اختلالات کبدی

همانطور که می­‌دانید، کبد نقش بسیار کلیدی را در پردازش پروتئین­‌ها ایفا می­‌کند. اگر کبد به درستی کار نکند یقینا پروتئینی به بدن نخواهد رسید. این مورد می­‌تواند در انواع اختلالات کبدی از جمله هپاتیت یا سیروز اتفاق بیفتد.

مشکلات کلیوی

کلیه­‌ها سبب خروج مواد زائد از خون بوده و آنها را به وسیله ادرار از جسم انسان خارج می­‌کنند. هنگامی که کلیه­‌ها به درستی وظیفه خود را انجام دهند، پروتئین را در خون به گردش در خواهند آورد و در صورت داشتن مشکل پروتئین را در ادرار وارد کرده و از جسم خارج می­‌کنند.

این مسئله می­‌تواند در افراد با فشار خون بالا، دیابت و برخی بیماری­‌های کلیوی نمایان گردد. در نتیجه فرد ممکن است ترکیبی از هیپوپروتئین، پروتئینوری و پروتئین را در ادرار داشته باشد.

بیماری سلیاک

این بیماری در حقیقت یک بیماری خود ایمنی است که سبب خواهد شد که خود بدن به درون روده کوچک حمله کند. این اتفاق زمانی رخ خواهد داد که یک فرد غذاهای حاوی گلوتن، پروتئین موجود در گندم و یا جو را مصرف نماید. جالب است بدانید که آسیب­‌های ناشی از این نوع بیماری سبب خواهند شد تا بدن نتواند مواد مغذی مفید را به درستی جذب نماید.

بیماری روده التهابی

برخی از اشکال بیماری­‌های التهابی سبب بروز این نوع بیماری شده و فرد ممکن است تحت تاثیر بسیاری از شرایط کمبود مواد مغذی از جمله هیپوپروتئین گردد.

هیپوپروتئین

علائم هیپوپروتئین چیست؟

این مشکل می­تواند علائم گوناگونی داشته باشد که در زیر به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد. علائم عبارتند از:

احساس خستگی یا ضعف

داشتن عفونت ویروسی یا باکتریایی مکرر

شکستن و یا ریزش مو

ناخن­‌های شکننده و پوست خشک

تغییرات خلقی و تحریک­پذیری

میل به غذاهای غنی از پروتئین

دقت داشته باشید که این علائم می­‌تواند به مشکلاتی از قبیل کم­‌خونی، کمبود آهن و یا یک مشکل در سیستم ایمنی بدن نیز باشد، بنابراین این مشکل باید از طریق انجام آزمایشات پزشکی مورد تایید و تشخیص قرار گیرد.

تشخیص

به سادگی و تنها با انجام یک آزمایش خون قادر خواهید بود تا بدانید آیا کمبود پروتئین دارید یا خیر، در حقیقت این آزمایشات مربوط به پروتئین، آلبومین و نسبت آلبومین به گلوبولین است. آلبومین و گلوبولین دو پروتئینی هستند که در کبد انسان تولید می­‌شوند.

این آزمایشات میزان کلی پروتئین در بدن را نشان خواهد داد و اگر دو پروتئین ذکر شده در تعادل نباشند قطعا مشکلاتی نظیر بیماری کبدی و یا بیماری کلیوی و همچنین بیماری خود ایمنی در بدن شخص مورد نظر وجود دارد.

درمان

روش­‌های درمانی بسیار پیچیده و گاهی ساده هستند و این موضوع در افراد مختلف تفاوت خواهد داشت. ممکن است با تغییر در رژیم غذایی فرد مشکل حل گردد و یا ممکن است آزمایشات مکرری انجام شود تا پزشکان بتوانند نتیجه قطعی به دست آورند.

توجه داشته باشید که برای تشخیص مشکل هیپوپروتئین یک شخص، تاریخچه پزشکی کامل، معاینه فیزیکی و آزمایش­‌های تشخیصی لازم است.

چند مثال:

فرد مبتلا به اختلال خوردن ممکن است نیازمند درمان بوده باشد تا بتوان از این طریق و همچنین ایجاد وعده­‌های غذایی خاص و یک رژیم متعادل این مشکل کم پروتئینی را حل کرد.

افرادی که به بیماری سلیاک دچارند باید رژیم غذایی بدون گلوتن را دنبال نمایند تا سبب شود که جذب پروتئین و مواد غذایی در روده کوچک اتفاق بیفتد.

اختلالات کبد و کلیه اغلب نیاز به درمان­‌های پزشکی گسترده و همچنین نظارت بیشتر با مراجعات برنامه‌­ریزی به پزشک باید داشته باشند.

زنان بارداری که به تهوع و استفراغ دچار هستند باید با مراجعه به پزشک این مشکل را حل نمایند تا بتوانند پروتئین­‌های لازم را به دست آورند.

مقدار پروتئین مورد نیاز بدن

خوردن یک رژیم غذایی متعادل که شامل غذاهای حاوی پروتئین بالا باشد نیز برای نیاز روزانه شخص کافی خواهد بود. رژیم غذایی و یا پروتئین توصیه شده در حقیقت میزان 0.8 گرم به ازای هر پوند وزدن بدن است. این اندازه در حقیقت برابر 56 گرم در روز برای مرد متوسط و 46 گرم برای زن متوسط است.

توجه داشته باشید که حداقل 10 درصد کالری روزانه باید از پروتئین باشد. افراد فعال و یا در حال تلاش برای ایجاد توده عضلانی در بدن ممکن است به بیشتر از این حد از پروتئین نیاز داشته باشند.

انتخاب پروتئین­‌های مناسب

پروتئین­‌ها از اسیدهای آمینه ساخته شده که بلوک­‌های ساختمانی بافت­‌ها هستند. بدن برای بسیاری از قسمت­‌ها نیاز به اسیدهای آمینه مختلفی دارد. پروتئین­‌های حیوانی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و مرغ را فراموش نکنید و در رژیم­‌های غذایی خود بگنجانید.

سویا به عنوان یک پروتئین بر پایه گیاهی، یک منبع سرشار پروتئین به حساب می­آید، این محصولات شامل تمامی اسیدهای آمینه ضروری بدن هستند.

پروتئین­‌های گیاهی

این نوع منابع پروتئینی همچون آجیل و لوبیا ضروری­ترین اسید­های آمینه را ارائه خواهند داد. افرادی که از رژیم­‌های غذایی گیاهی استفاده می­‌کنند باید دقت بیشتری داشته باشند که هر روزه بتوانند پروتئین خود را تامین نمایند.

پروتئین حیوانی

توجه داشته باشید که با اینکه پروتئین­‌های حیوانی اسیدهای آمینه بدن را تامین می‌­کنند اما بسیاری از آنها دارای نواقضی نیز هستند. به عنوان مثال گوشت قرمز اغلب حاوی مقدار زیادی چربی اشباع شده و کالری است. ماهی ممکن است حاوی جیوه و یا سایر آلاینده‌­ها باشد، بنابراین باید برای دو بار در هفته برای کودکان و زنان باردار محدود گردد.

هیپوپروتئین

کدام یک از منابع پروتئینی بهتر است؟

هر دو منابع خوب بوده ولی گیاهی معمولا برای رژیم سالم توصیه می­‌گردد. اگرچه منابع گیاهی دارای پروتئین­‌های کاملی نیستند، اما مواد لازم و مفید برای بدنتان را به شما ارائه خواهند داد.

علاوه بر این موضوع، میوه، سبزیجات، آجیل، حبوبات، دانه­‌های حاوی فیبر، ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان­‌ها جسمتان را قادر خواهند ساخت تا در برابر بیماری­‌ها مقاومت نشان دهد.

هیپوپروتئین اغلب به دلیل مسائل مرتبط و پیچیده آن نیاز به مراقبت­‌های پزشکی دارد. این مشکل قابل درمان بوده و باید با مراجعه به پزشک و استفاده از یک رژیم غذایی مناسب با این مشکل به مقابله برخیزید.

آیا شما با این مشکل روبه‌رو بوده‌اید؟ با چه روش‌هایی توانستید سلامتی خود را به دست آورید؟

Source: Medicalnewstoday

همچنین ببینید

آشنایی با غذاهایی که جلوی اشتها را می گیرند

چربی دور شکم و اضافه وزن از آن مشکلات اساسی است که متاسفانه امروزه همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.