پنج شنبه 9 تیر 1401
خانه » اخبار پزشکی » سیستم ایمنی بدن و بررسی بخش‌های مختلف و نحوه فعالیت پیچیده آن

سیستم ایمنی بدن و بررسی بخش‌های مختلف و نحوه فعالیت پیچیده آن

ما انسان­‌ها برای بقا و ادامه حیات به داشتن یک سیستم ایمنی بدن سالم نیازمندیم. همانطور که می­‌دانید، بدن ما به راحتی هدف حملات باکتری­‌ها، ویروس­ و انگل‌­ها قرار می­‌گیرد و ما به وسیله داشتن یک سیستم ایمنی بدن خوب است که می‌­توانیم از خطراتی همچون موارد نامبرده شده رهایی یابیم. سیستم ایمنی بدن ما همچون یک شبکه وسیع سلولی تمامی بافت­‌ها را به صورت منظم مورد بررسی قرار داده و در جست­ و جوی مهمانان ناخوانده هستند.

سیستم ایمنی بدن و بررسی چگونگی فعالیت­‌های آن

همراهان مجله پزشکی نت سلامت؛ این سیستم در سراسر بدن گسترش یافته و شامل بسیاری از انواع سلول­‌ها، اندام­‌ها، پروتئین‌­ و بافت­ها می­‌باشد. این سیستم به راحتی قادر است تا سلول­‌های مرده و معیوب در بدن انسان را نیز تشخیص داده و آنها را پاکسازی نماید.

سیستم ایمنی بدن

در این مقاله قصد داریم تا موضوعات مطرح شده زیر را مورد بررسی قرار دهیم.

گلبول­‌های سفید خون

پاسخ ایمنی

ایمنی

اختلالات سیستم ایمنی بدن

گلبول­‌های سفید خون چیست؟

در حقیقت همان سلول­‌های سفید خون می­‌باشند، آنها در بدن و در رگ­‌های خونی و عروق لنفاوی همواره در حال گردش هستند. این سلول­‌ها در گردش خود در تمامی قسمت­‌های بدن به دنبال پاتوژن­‌ها می­‌گردند، هنگامی که موفق به یافتن یکی از آنها شوند، سریعا اقدام به فرستادن سیگنال برای انجام کار خواهند کرد.

سلول­‌های سفید خون ما در مکان­‌های مختلف بدن قرار گرفته که به عنوان ارگان­‌های لنفی شناخته می­‌شوند. این موارد عبارتند از:

ترومای، غده بین ریه­‌ها و درست زیر گردن

Spleen، یک عضو که خون را فیلتر می­‌کند، در سمت چپ شک قرار دارد

مغز استخوان، در مرکز استخوان یافت شده و همچنین تولید گلبول قرمز می­‌کند

غدد لنفاوی، غده‌­های کوچکی که در سراسر بدن یافت شده و توسط عروق لنفاوی به یکدیگر مرتبط خواهند شد

دو نوع اصلی از لکوسیت­‌ها وجود دارند، عبارتند از:

نوع اول، فاگوسیت­‌ها

این سلول­‌ها در حقیقت پاتوژن­‌ها را جذب و آنها را به شکلی موثر می­‌خورند و از بین می­برند، انواع مختلفی از آنها وجود دارند از جمله:

نوتروفیل­‌ها، اینها شایع­‌ترین نوع فاگوسیت­‌ها بوده و تمایل زیادی به حمله سوی باکتری­‌ها دارند

Monocytes، اینها بزرگترین نوع بوده و دارای چندین نقش هستند

ماکروفاژها، اینها وظیفه گشت و گذار و حذف سلول­‌های مرده را دارند

سلول­‌های مغز، آنها دارای بسیاری از مشاغل از جمله کمک به زخم‌­ها و التیام بخشیدن به آنها و همچنین دفاع در برابر بیماری­‌ها

نوع دوم، لنفوسیت‌­ها

لنفوسیت­ها به بدن کمک می‌­کند که بتواند بیماری­‌ها را شناسایی و در حافظه داشته باشد و در صورت ورود دوباره آنها را شناسایی و در نتیجه در راستای نابودی آنها اقدام نماید.

لنفوسیت­‌ها در مغز استخوان حضور دارند، بعضی از آنها به مغز رفته و به لنفوسیت­‌های B ملحق خواهند شد، بعضی دیگر به تیماس رفته و به لنفوسیت­‌های T خواهند پیوست. این دو نوع سلول دارای نقش‌­های متعددی هستند که عبارتند از:

لنفوسیت B، آنها هم به تولید آنتی بادی­‌ها مشغولند و همچنین در راستای کمک به لنفوسیت­‌های T اقدام خواهند کرد.

لنفوسیت T، آنها سلول­‌های آسیب­‌دیده بدن را از بین برده و به لوسکسی­‌های دیگر هشدار خواهند داد.

پاسخ ایمنی چگونه عمل می­‌کند؟

سیستم ایمنی بدن باید بتواند خودی را از غیر خودی مشخص نماید، اینکار را با شناسایی پروتئین­‌هایی که روی سطح تمام سلول­‌ها یافت می­‌شود انجام خواهند داد.

نقش لنفوسیت B

سیستم ایمنی بدن

هنگامی که لنفوسیت­‌های B آنتی ژن را در جای مشخص قرار می­‌دهند، آنتی بادی‌­ها را ترشح می­‌کنند. شاید از خودتان بپرسید که آنتی بادی چیست؟ آنتی بادی­‌ها، پروتئین‌­های خاصی هستند که بر روی آنتی ژن­‌های خاص قفل خواهند شد.

هر سلول B می­‌تواند یک خاصیت آنتی بادی ایجاد نماید، به عنوان مثال ممکن است یک آنتی بادی علیه باکتری­‌هایی ایجاد شود که باعث ایجاد پنومونی شده و دیگری نیز ممکن است ویروس سرد را تشخیص دهد.

آنتی بادی­‌ها بخشی از خانواده بزرگ شیمیایی به نام ایمونوگلوبولین­‌ها هستند که نقش مهمی در پاسخ ایمنی دارند:

ایمونوگلوبین­‌ها میکروب­‌ها را علامت­‌دار کرده و به سلول­‌های دیگر کمک کرده تا بتوانند آن را شناسایی و اقدام به نابودی نمایند

IgM، کارشناس کشتار باکتری است

IgA، مایع در مایعات، مانند اشک و بزاق، در قسمت­‌های ورودی به بدن حضور دارد

IgE، محافظت در بابر انگل­‌ها و همچنین آلرژی­‌ها

IgD، به لنفوسیت B متصل بوده و به شروع پاسخ سیستم ایمنی بدن کمک می‌­کند

آنتی ­­بادی­ها روی آنتی ژن قفل خواهد شد اما انها را از بین نخواهد برد، فقط نقش بردن آنها را به کام مرگ دارد و کشتن کار سلول­‌هایی همچون فاگوسیت­‌ها است.

نقش لنفوسیت T

همراهان همیشگی نت سلامت؛ این نوع لنفوسیت دارای انواع گوناگونی است که عبارتند از:

یک سلول T-Helper، آنها پاسخ ایمنی را هماهنگ خواهند کرد، برخی از آنها با سلول­‌های دیگر ارتباط برقرار کرده و همچنین برخی از آنها سلول­های B را تحریک م‌ی­کنند تا آنتی بادی‌های بیشتری تولید نمایند. دیگران بیشتر بر روی فاگوسیت­‌های T و یا به جذب سلول­‌های خوراکی تمرکز دارند.

سلول­‌های T به سلول­‌های دیگر حمله کرده و برای مبارزه با ویروس‌­ها بسیار مفید هستند. آنها با شناسایی قسمت­‌های کوچک ویروس، خارج از سلول­‌های آلوده و همچنین شناسایی قسمت­‌های آلوده به نابودی و مقابله با آنها خواهند پرداخت.

ایمنی

توجه داشته باشید که سیستم ایمنی افراد مختلف با یکدیگر تفاوت دارند ولی طبق یک قائده کلی می­‌توان گفت که همه آنها در دوران بزرگسالی قوی‌­تر خواهند شد، به همین دلیل است که کودکان بیشتر از نوجوانان و بزرگسالان مبتلا به بیماری می‌­شوند.

جالب است بدانید زمانی که یک آنتی بادی در بدن تولید می­‌شود، همواره یک پی از آن در بدن باقی مانده و سبب خواهد شد در صورتیکه آنتی ژن دوباره پدیدار شود به سرعت آنرا مورد بررسی قرار خواهد داد.

سه نوع ایمنی موجود بدن را ذاتی، سازگاری و غیرفعال می‌­نامند.

ایمنی فراگیر

بدن همگی ما نسبت به مهاجمان از ایمنی بالایی برخوردار است. سیستم ایمنی بدن ما همانند حیوانات از همان لحظه نخست ورود بیماری و میکروب­‌ها به مقابله با آنها خواهد پرداخت. این موضوع و دفاع در برابر میکروب­‌ها ذاتی است.

توجه داشته باشید در صورتیکه سیستم ایمنی ذاتی در برابر میکروب­‌های مهاجم شکست بخورد، آنوقت سیستم ایمنی سازگاری وارد عمل خواهد شد.

ایمنی سازگاری

این نوع ایمنی از پاتوژن­‌ها محافظت به عمل می‌­آورد، این عمل مشابه انجام واکسیناسیون می‌­باشد.

ایمنی غیرفعال

این نوع ایمنی از منبع دیگری قرض گرفته شده است، با انجام اینکار می‌­توان کودکان را در برابر میکروب­‌ها در طول سال­‌های اولیه زندگی محافظت نماید.

ایمن­‌سازی

ایمن‌­سازی آنتی­ ژن­‌ها یا بیماری‌­های تخربی را به فرد معرفی کرده و باعث خواهد شد تا فرد دچار ابتلا به بیماری نگردد، اما هنوز هم آنتی بادی تولید خواهد شد. از آنجا که بدن یک کپی از آنها را در خود نگه خواهد داشت، در آینده و در صورت مشاهده دوباره شناسایی آن بسیار آسان خواهد بود.

سیستم ایمنی بدن

اختلالات سیستمی

از آنجایی که سیستم ایمنی بدن بسیار پیچیده است، راه­‌های بالقوه بسیاری وجود دارد که سبب بروز اشتباه در آن خواهد شد. این اختلالات به سه نوع تقسیم­‌بندی خواهند شد که عبارتند از:

کمبودهای ایمنی

این موضوع سبب خواهد شد یک یا چند بخش از سیستم ایمنی بدن به درستی کار نکند و می­‌تواند نتایجی همچون چاقی را در بر داشته باشد.

Autoimmunity

توجه داشته باشید که گاهی ممکن است پیش بیاید که سلول­‌های سالم توسط سیستم ایمنی بدن مورد حمله قرار بگیرند. بیماری­‌های دیابت نوع 1، آرتریت رومائید و بیماری گریوس نتیجه چنین اخلالی می‌­باشند.

حساسیت بیش از حد

حساسیت بیش از حد سیستم ایمنی بدن سبب رسیدن آسیب­‌های جدی به بافت­‌ها خواهد شد.

در مجموع می­‌توان سیستم ایمنی بدن را بسیار فوق­‌العاده و پیچیده توصیف کرد، سیستمی که برای بقا و ادامه حیات ما باید بتواند به درستی عمل نماید. بسیار جالب است که چندین سیستم مختلف و انواع سلول­‌ها در هماهنگی کامل در سراسر بدن باید بدون وقفه در گردش باشند تا ما متوجه کوچک‌ترین آسیبی نشویم، حقیقتا این تنها گوشه‌­ای از قدرت بیکران خداوند می‌باشد.

Source: Medicalnewstoday

همچنین ببینید

سردرد سینوسی

بررسی علائم سردرد سینوسی

سردرد سینوسی در اطراف بینی تاثیر گذاشته و معمولا عفونت را به همراه دارد. این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.