سه شنبه 12 مهر 1401
خانه » اخبار پزشکی » مشکل اسهال و ارائه چند نوع ماده غذایی جهت درمان آن

مشکل اسهال و ارائه چند نوع ماده غذایی جهت درمان آن

یکی از مشکلاتی که همگان با آن مواجه خواهیم شد، مشکل اسهال است. این مشکل هر چند از گاهی برای همه افراد به وجود خواهد آمد، تقریبا هر فرد یک یا دوبار در سال با مشکل اسهال روبه‌رو می‌شوند. جالب است بدانید که غذاهای زیادی وجود دارند که سبب خواهند شد این علائم و مشکل اسهال کاهش یابد.

مشکل اسهال و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی نت سلامت؛ توجه داشته باشید، هر کسی که مشکل اسهال مداوم داشته باشد باید حتما به پزشک مراجعه کرده و مراحل درمان را سپری کند.

مشکل اسهال

در این مقاله قصد داریم تا به موضوعات زیر بپردازیم.

اسهال چیست؟

تغذیه مناسب

نوشیدنی‌های مناسب

مراقبت

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اسهال چیست؟

اسهال یک حرکت روده بوده که سبب تولید بیشتر مایعات خواهد شد. این یک مشکل رایج بوده و همانطوری که گفته شد ممکن است چند مرتبه در یکسال اتفاق بیفتد. جالب است بدانید که مشکل اسهال بیشتر از 3 روز طول نخواهد کشید.

توجه داشته باشید که افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن همانند سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) یا بیماری کرون ممکن است به طور منظم اسهال را تجربه نمایند.

اسهال علاوه بر همراه داشتن مدفوع شل و آلودگی با سایر علائم دیگر همراه است که عبارتند از:

گرفتگی عضلات

نفخ شکم و درد آن

یک احساس شکننده در روده

حالت تهوع

استفراغ

تب

توجه داشته باشید، رژیم غذایی برای کسانی که دچار مشکل اسهال هستند بسیار مهم است. برخی از غذاها ممکن است به کاهش اسهال کمک نمایند، برخی از غذاها نیز باعث شدیدتر شدن اسهال خواهند شد.

غذای مناسب

فرد همواره باید از مواد غذایی ساده که به راحتی قابل هضم باشند استفاده نماید و از خوردن غذاهای پیچیده پرهیز نماید.

غذاهای غلیظ

افراد مبتلا به اسهال می‌توانند از نعناع استفاده نمایند، زیرا غذاهای تند و پیچیده می‌توانند باعث تحریک روده شوند، غذاهای غلیظ ممکن است در جهت رفع اسهال بسیار مفید به فایده باشند. این غذاها عبارتند از:

موز

سیب‌زمینی

برنج سفید

نان یا نان تست

سیب‌زمینی آب‌پز

کراکرهای غیر‌قانونی

توجه داشته باشید که استفاده از غذاهای یاد شده در روز اول مشاهده علائم اسهال می‌توانند سریعا این مشکل را حل کنند،کسانی که در طول روز وعده‌های غذایی کوچکی را تجربه می‌کنند باید بدانند که اینکار ممکن است سیستم گوارش را از کار بیندازد.

پروبیوتیک‌ها

جالب است بدانید که غذاهای پروبیوتیک همانند ماست می‌تواند به این مشکل کمک نماید اما برخی دیگر نیز وجود دارند که امکان دارد شرایط را برای افراد سخت‌تر کرده و سیستم گوارش را تحریک کند. پروبیوتیک‌ها با بهبود تراز و استاندارد باکتری‌های خوب و بد در روده کمک فراوانی را به هضم غذا خواهند کرد.

مشکل اسهال

چه نوشیدنی‌هایی را باید استفاده کرد؟

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در هنگام مشکل اسهال به آن توجه کرد، مصرف آب است. افرادی که به مشکل اسهال دچار هستند باید در طول روز مقدار زیادی آب مصرف نمایند و بعد از هر مرتبه بیرون‌روی، یک فنجان دیگر مصرف نمایند، توجه داشته باشید در صورتیکه شرایط برایتان غیرقابل تحمل شد باید به پزشک مراجعه کرده و اغلب با تجویز یک سرم همراه با داروهای مورد نیاز این مشکل حل خواهد شد.

نوشیدن آب را بسیار جدی بگیرید، این کار سبب خواهد شد تا کم‌آبی بدن جبران شود و همچنین سموم موجود در بدن از طریق آن شسته و از طریق ادرار حذف گردد.

همراهان نت سلامت؛ یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید توجه داشته باشید آن است که بدن انسان از طریق اسهال بسیاری از مواد معدنی و الکترولیت‌ها را از دست خواهد داد، بنابراین باید مواد غذایی را مصرف نمایید که حاوی این مواد باشند و به وسیله آن جبران گردد. این منابع عبارتند از:

سوپ

آب نارگیل

الکترولیت آب

نوشیدنی‌های ورزشی

همانطور که در ابتدا بیان کردیم برخی از مواد غذایی هستند که می‌توانند اسهال را بدتر نماید. این مواد غذایی عبارتند از:

غذاهای ادویه‌دار

این مواد و ادویه‌جات تند ممکن است دستگاه گوارش را آسیب‌پذیر نمایند، به همین دلیل است که افراد مبتلا به اسهال باید مواد غذایی خوش طعم را بچشند.

غذاهای سرخ‌شده

توجه داشته باشید که به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود در هنگام بهبودی از ساهال غذاهای چرب و سرخ‌شده بخورید. مصرف این مواد سبب تحریک سیستم گوارش شده و علائم بدتری را ایجاد خواهد کرد.

جالب است بدانید شما می‌توانید به جای استفاده از این دسته از مواد غذایی، به سبزیجات و غذاهای بخار‌پز روی آورید و یقین داشته باشید که نتایج بهتری را کسب خواهید کرد.

غذاهای شکردار و شیرینی‌های مصنوعی

دقت داشته باشید، غذاهایی همچون آبمیوه‌ها و میوه‌هایی که دارای قند بالایی هستند اگر در هنگام مبتلا شدن به مشکل اسهال مصرف نمایید یقینا باکتری‌های روده را که در حساسیت بالایی به سر می‌برند را بیشتر تحریک کرده و سبب ایجاد مشکلات بیشتری خواهد شد. این جلوگیری از مصرف قند و شیرینی‌جات برای شیرین‌کننده‌های مصنوعی نیز صدق کرده زیرا آنها نیز امکان دارد اثر ملین داشته باشند.

غذاهای فیبر بالا

همانطور که استحضار دارید فیبر می‌تواند سیستم گوارش را فعال نماید، این اتفاق بسیار خوب است اما در زمانی که بدن قصد دارد از اسهال خلاص گردد می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد.

الیاف نامحلول عامل اصلی هستند و در مواد غذایی‌های مختلفی یافت می‌شوند، این مواد عبارتند از:

غلات کامل همانند گندم، برنج و جو

نان یا محصولات پخته شده

غلات

آجیل و دانه‌ها

الیاف حلال مانند پکتین موجود در سیب و موز قادر هستند تا به فرد کمک کنند که از اسهال خلاص شود.

در صورتی که با مشکل اسهال روبه‌رو هستید از غذاهایی که نام برده خواهند شد اجتناب نمایید. این غذاها عبارتند از:

پیاز و سیر

مواد غذایی بسته‌بندی شده

سبزیجات خام

غذاهایی همچون کلم، کلم بروکلی و گل کلم

مرکبات

گوشت

محصولات لبنی

چه نوشیدنی‌هایی برای استفاده مناسب می‌باشند؟

نوشیدنی‌هایی کافئین‌دار همانند قهوه، چای و نوشابه ممکن است سبب تحریک سیستم گوارش گردد. دقت داشته باشید، با اینکه نوشیدنی‌های ورزشی سبب جبران آب و الکترولیت‌های از دست رفته بدن خواهند شد اما آنها حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی نیز هستند و این موضوع می‌تواند تاثیرات منفی داشته باشد.

مشکل اسهال

توجه داشته باشید در زمانی که دچار اسهال هستید به هیچ وجه خانه را ترک نکرده و به استراحت بپردازید، خود را در شرایط و موقعیت‌های استرس‌زا قرار ندهید زیرا سبب خواهد شد تا وضعیت بدی را تجربه نمایید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

زمانی که در حال تجربه شرایط سختی بودید و یا در اسهال خود خون مشاهده کردید و همچنین علائمی همچون تب را در خود تجربه کردید باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید. تب بالای 102 درجه فارنهایت و یا درد شکمی شدید را نباید خودتان درمان نمایید و یا صبر کنید تا بهبودی حاصل گردد، بلکه باید بی‌معطلی به سراغ پزشک بروید.

اگر یک کودک علائم زیر را داشت باید او را سریعا به یک پزشک برسانید، علائم عبارتند از:

خشکی دهان

کاهش وزن

گریه بدون اشک و هرگونه علائم اضافه‌تر

نتیجه‌گیری

بسیاری از موارد اسهال با استراحت و استفاده از یک رژیم غذایی ساده قابل حل خواهد بود، مصرف مایعات را برای رفع این مشکل جدی بگیرید. توجه داشته باشید که ادامه دادن شرایط اسهال تا بیش از 2 یا 3 روز طبیعی نبوده و باید برای سیر مراحل درمان به پزشک مراجعه نمایید.

آیا شما نیز با این مشکل مواجه هستید؟ از مواد غذایی بیان شده استفاده می‌نمایید؟

Source: Medicalnewstoday

همچنین ببینید

سردرد سینوسی

بررسی علائم سردرد سینوسی

سردرد سینوسی در اطراف بینی تاثیر گذاشته و معمولا عفونت را به همراه دارد. این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.