شنبه 7 خرداد 1401
خانه » اخبار پزشکی » بیماری میگرن Vestibular و بررسی عوامل گوناگون ایجاد آن

بیماری میگرن Vestibular و بررسی عوامل گوناگون ایجاد آن

یکی از مشکلاتی که افراد زیادی با آن مواجه هستند، بیماری میگرن است، افراد مبتلا به آن همواره دچار سردرد و سرگیجه خواهند شد. زمانی که این اتفاق به دفعات تکرار شود؛ به آن بیماری میگرن ویستیبولار گفته می‌شود. عوامل ایجاد بیماری میگرن ویستیبولار همواره واضح نبوده اما مربوط به گوش داخلی، اعصاب و رگ‌های خونی است.

بیماری میگرن و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی نت سلامت؛ قصد داریم تا در این مطالب به بررسی عوامل گوناگون ایجاد بیماری میگرن ویستیبولار بپردازیم و همچنین روش‌ها و تغییرات لازمی که باید در زندگی و دارو داده شود را بیان خواهیم کرد.

بیماری میگرن

موضوعات این مقاله عبارتند از:

مروری بر میگرن

علائم بیماری میگرن ویستیبولار

عوامل ایجاد آن

تشخیص

رفتار

زندگی با میگرن ویستیبولار

خلاصه

مروری بر بیماری میگرن

توجه داشته باشید که میگرن تنها یک سردرد متوسط و یا شدید نبوده بلکه یک بیماری سیستم عصبی است. این مورد می‌تواند تعدادی از علائم قابل توجه دیگری را نیز در زندگی فرد داشته باشد.

لازم است بدانید که عصب، رگ‌های خونی و مواد شیمیایی درون مغز به دلایلی همچون استرس و یا عوامل محیطی تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و موجب ایجاد بیماری میگرن خواهند شد.

همانطور که استحضار دارید، شایع‌ترین علامت میگرن یک درد خیره‌کننده در اطراف سر است، اما افراد همواره در معرض علائمی همچون علائم زیر هستند:

حساسیت به نور، صدا و لمس

تهوع یا استفراغ

سرگیجه

احساس بی حسی و یا سوزن شدن

مشکلات بینایی

بد نیست دانسته باشید که برخی از علائم همچون دیدن چراغ‌های چشمک‌زن و برخی از اختلالات بینایی نیز به عنوان یک نوع هشدار محصوب می‌شوند.

توجه داشته باشید که بیماری میگرن بسیار رایج بوده و چیزی در حدود 29.5 میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا تحت تاثیر آن قرار دارند.

میگرن ویستیبولار چیست؟

در حقیقت به سیستم گوش داخلی، مغز و کنترل تعادل و همچنین چگونگی فهمیدن فضای درونی آن ویستیبولار گویند. در این مورد ممکن است فرد احساس سرگیجه، بی‌ثباتی و یا سرگیجه را تجربه کند.

در حقیقت زمانی می‌توان گفت که نوع میگرن ویستیبولار است که این سیستم در طول زمان مکررا تحت تاثیر شرایط خاص قرار گرفته باشد. بد نیست بدانید که چیزی در حدود 40 درصد افراد مبتلا به بیماری میگرن علائم میگرن ویستیبولار را دارند.

علائم میگرن ویستیبولار

مهم‌ترین تاثیر این نوع میگرن بر تعادل افراد خواهد بود، فرد احساس می‌کند که زمین در حال حرکت است، احساس سقوط و داشتن مشکلات و ناهماهنگی‌های موجود نیز از دیگر علائم آن محسوب می‌شوند. همچنین این نوع از میگرن می‌تواند بر روی احساسات، تحریف شنوایی و یا بر روی دید افراد نیز تاثیرگذار بوده باشد.

علائم اصلی میگرن ویستیبولار را می‌توان سرگیجه و مشکلات تعادلی دانست اما علائم دیگری نیز وجود دارد.

سایر علائم بیماری میگرن ویستیبولار:

گردن درد

ناراحی در چرخش و خم شدن

احاساس فشار در سر و گوش

زنگ در گوش

از دست دادن دید کامل

اختلالات بصری

توجه داشته باشید که شدت این علائم متغیر است، گاهی با یک سردرد همراه بوده و گاهی نیز به تنهایی ظاهر خواهند شد.

بیماری میگرن

عوامل ایجاد آن

همراهان نت سلامت؛ دقت داشته باشید که عوامل ایجاد میگرن به طور کامل درک نمی‌شود، آن‌ها احتمالا به یک بار الکتریکی غیر معمول در نورون‌ها مربوط هستند که گیرنده‌های درد در مغز را تنظیم می‌کند.

لازم به ذکر است که بیماری میگرن ممکن است ارثی نیز بوده باشد، بر اساس اظهارات بنیاد ملی سردرد، حدود 4 نفر از 5 نفر افراد مبتلا به میگرن، سابقه خانوادگی این وضعیت را گزارش داده‌اند.

عوامل زیادی در رابطه با این موضوع دخیل بوده و در فرد به فرد نیز متغیر است، عواملی همچون بد خوابیدن در شب و یا موارد گفته شده در شدت کم، می‌تواند سبب هوشیاری افراد شده و سریعا به آغاز درمان روی آورند.

عوامل موثر عبارتند از:

استرس و اضطراب

غذا یا نوشیدنی‌هایی همچون کافئین، الکل و یا محصولات لبنی

کمبود خواب و بالعکس

عوامل محیطی همچون چراغ‌های مصنوعی روشن

تغییرات هورمونی در طول قاعدگی

تشخیص

توجه داشته باشید که این نوع از میگرن باید توسط یک پزشک متخصص مغز و اعصاب تشخیص داده شود، زیرا تشخیص آن نیازمند دانش تخصصی سیستم‌های عصبی است.

یک پزشک ابتدا تاریخچه این بیماری را خواهد پرسید تا متوجه شود که آیا زمینه ارثی دارد یا خیر، بعد از آن سعی خواهد کرد تا اطلاعات دیگری را از معاینات به دست آورد. علل میگرن ویستیبولار همیشه روشن نیست اما مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها برای تشخیص بیماری وجود دارد.

دستورالعمل‌های انجمن جهانی سردرد:

جریان یا سابقه میگرن

علائم متوسط و شدید ویستیبولار 5 تا 72 ساعت طول خواهد کشید

50 درصد با علائمی همچون سردرد میگرنی، اختلالات بینایی و ناراحتی‌های نور و صدا به وجود خواهد آمد

حداقل 5 مورد از علائم ویستیبولار باید به تنهایی یا همراه با میگرن وجود داشته باشد

پس از تشخیص این عوامل و نوع بیماری باید دارو و روش‌های درمانی برای معالجه فرد به کار گرفته شود.

رفتار

بد نیست بدانید که اگر نوع میگرن ویستیبولار بوده باشد و مرتبا در زندگی شما اخلال ایجاد کند، جهت درمان به پزشک مراجعه کرده و مراحل درمانی را آغاز نمایید، اما توجه کنید؛ برخی از مسائل همانند استرس و یا اختلالات هورمونی اجتناب‌ناپذیر بوده و شاید دارو نتواند تاثیرات آن را کم و یا کنترل نماید.

یکی از بهترین کارهایی که شما می‌توانید انجام دهید و به وسیله آن از بیماری میگرن ویستیبولار جلوگیری به عمل آورید، ایجاد تغییر در سبک زندگی و همچنین اجتناب از مسائل تنش‌زا و یا به عبارتی دیگر، هر عملی که سبب ایجاد استرس در شما گردد.

روش‌های موثر جهت کاهش بیماری:

استفاده از یک رژیم مناسب

خوابیدن روزانه به مقدار کافی و لازم

تلاش در جهت کاهش استرس

ورزش منظم

اجتناب از غذا و نوشیدنی‌های تحریک‌کننده

توجه داشته باشید، از آنجایی که بیماری میگرن ویستیبولار به تعادل انسان حمله خواهد کرد، ممکن است مراجعه به مراکز توان‌بخشی مفید به فایده باشد. در حقیقت با انجام تمریناتی در جهت تثبیت و بهبود توانایی چشم و همچنین انجام مجموعه کارهای لازم برای به دست آوردن تعادل و ایجاد هماهنگی بین دست و چشم خواهد بود.

زندگی با میگرن ویستیبولار

لازم به ذکر است که تغییر در شیوه زندگی و استفاده از داروهای پیشگیرانه سبب کاهش علائم خواهد شد. اجتناب از مواردی همچون کافئین، الکل و یا هر چیزی که مانع خوابیدن شود، استفاده از یک مکان تاریک جهت ایجاد آرامش و انجام کارهایی از این قبیل می‌تواند بسیار موثر واقع شود.

بیماری میگرن

مصرف داروهای ضد اضطراب و یا داروهای ضد تهوع در اولین علائم میگرن می‌تواند منجر به کاهش شدت این بیماری گردد.

خلاصه

بیماری میگرن ویستیبولار یک وضعیت بسیار جدی و غیرقابل انکار بوده که قادر است موجب ناراحتی و همچنین گرفتن توانایی خوابیدن، قدرم زدن و یا رانندگی در افراد شود.

شناختن عوامل، مشاوره با پزشک در رابطه با دارو و نحوه درمان، ایجاد تغییرات در شیوه زندگی و مراقبت از خود یقینا می‌تواند در جهت درمان این بیماری موثر واقع شده و حتی علائم و شدت آن را کاهش دهد. حتما در این رابطه به یک پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید.

Source: Medicalnewstoday

همچنین ببینید

سردرد سینوسی

بررسی علائم سردرد سینوسی

سردرد سینوسی در اطراف بینی تاثیر گذاشته و معمولا عفونت را به همراه دارد. این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.