پنج شنبه 9 تیر 1401
خانه » روانشناسی » معرفی چند راه کاربردی برای افزایش حس کنجکاوی

معرفی چند راه کاربردی برای افزایش حس کنجکاوی

یکی از عواملی که باعث شده تا بشریت پیشرفت کند و بتواند به تکامل دست پیدا کند ، حس کنجکاوی می باشد . با استفاده از این حس است که ما توانستیم پرواز کنیم یا دارو های مختلفی را کشف کنیم . افرادی که به موفقیت رسیده اند همواره از حس کنجکاوی بالایی برخوردار بوده اند . آنها توانسته چیز های جدید را امتحان کنند و با استفاده از آنها افق های جدیدی را برای خود ایجاد کنند . پس شما می توانید با تقویت کنجکاوی در خود ، به موفقیت برسید و بهتر با دنیای اطراف خود ارتباط برقرار کنید . انیشتین نابغه فیزیک می گوید : من هوش فوق‌العاده‌ای ندارم، فقط زیادی کنجکاو هستم . در این مقاله از مجله پزشکی نت سلامت به معرفی چند راه برای افزایش حس کنجکاوی می پردازیم .

حس کنجکاوی

افزایش حس کنجکاوی

به همه چیز دقت کنید

به نظر بسیار ساده می باشد ولی هیچ کس به آن عمل نمی کند . اگر می خواهید حس کتجکاوی را در خود تقویت کند ، باید به همه چیز موشکافانه نگاه کنید . برای مثال می توانید به یک نانوایی شلوغ بروید و همین طور که در صف منتظر هستید ، به مردم اطرف خود نگاه کنید و به کوچکترین کار هایی که می کنند دقت کنید و در یک دفترچه نظر خود را در مورد رفتارهایشان و دلیل بروزش بنویسید .

به نامیدی ها دقت کنید

شما باید برای خود یک دفترچه یادداشت تهیه کنید و هر موقع احساس ناامیدی کردید در آن دفترچه دلیل ناامیدی خود را بنویسید و از حس خود در آن لحظه یادداشت کنید . سپس یک فهرست از کار هایی که برای مردم مشکل ایجاد می کنند بنویسید . به عنوان مثال باز کردن گره های هنذفری ، دور کردن پشه ها وقتی خواب هستند ، به مدت طولانی در صف نانوایی ایستادن و از این دست مشکلات دم دستی . سپس وقت آن است که از خود سوال بپرسید ، چه نوع مشکلی را ترجیح میدادید ؟ چه ترفندی برای رهایی از آن مشکل به ذهن شما می رسد ؟

همیشه از خود بپرسید چه می شد اگر ….

شاید باورش برای شما سخت باشد ولی بیشتر چیز ها و نوآوری هایی که در اطراف ما می بینید از این سوال چه می شد اگر شروع شده است . چه می شد اگر ما هم می توانستیم مانند پرنده ها پرواز کنیم ؟ چه می شد اگر می توانسیتم بر روی ماه قدم بگذاریم ؟ همواره در مقابله با چالش ها باید این سوال را از خود بپرسید و پیرامون ان فکر کنید . سپس هر چیزی که به ذهنتان خطور می کند را یادداشت کنید .

حس کنجکاوی

تقسیم بندی ایده ها

یکی از مهم ترین کار ها برای تقویت حس کنجکاوی تقسیم بندی ایده ها می باشد . کافی است که برای این کار تنها یم دفترچه یادداشت داشته باشید . همه ما در طول روز به چیز های مختلف و مشکلات خود فکر می کنیم . گاهی برای آنها در ذهن خود ایده هایی شکل می دهیم یا یک راه حل مطرح می کنیم . وقتی همچین افکار و ایده هایی در ذهن ما شکل گرفت باید آنها را یادداشت کنیم و در اولین فرصت به آنها نگاه کرده و تکمیلشان بکنیم .

از خود بپرسیم چگونه بقیه موفق شدند ؟

همیشه در اطراف ما افرادی هستند که با اینکه انتظاری از آن ها نمی رفت به موفقیت دست پیدا کرده اند . به عنوان مثال هیچ کس فکر نمی کرد که کتاب هری پاتر نوشته جی کی رولینگ به چنان فروش و موفقیت بزرگی دست پیدا کند . باید از خود بپرسیم راز موفقیت اینگونه افراد چه بوده است ؟ ما چگونه می توانیم از آنها تقلید کنیم ؟ چه ایده نابی در این فروش غیر منتظره وجود داشته است ؟ شرایط جامعه در چه حال و هوایی بوده است ؟

اگر راستش را بخواهید برای اینکه بتوانید ذهنی کنجکاو داشته باشید باید با همه چیز مثل کودکان برخورد کنید . یعین همواره همه چیز برای شما پر از سوال های گوناگون باشد .

منبع : www.netsalamat.com

همچنین ببینید

آشنایی جالب ترین ایده ها برای پولدار شدن در دنیا

تا حالا شده است که شما بعد از مطرح کردن ایده خود در ضمینه خاصی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.