شنبه 7 خرداد 1401
خانه » اخبار پزشکی » ضایعات استخوانی و بررسی عوامل گوناگون ایجاد‌کننده آن

ضایعات استخوانی و بررسی عوامل گوناگون ایجاد‌کننده آن

به مناطق استخوانی که دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند اصطلاحا ضایعات استخوانی گفته می‌شود. در حقیقت عوامل ایجاد ضایعات استخوانی را می‌توان عفونت، شکستگی و یا تومور دانست. بیشتر ضایعات استخوانی خوش‌خیم بوده و سرطان به حساب نمی‌آیند، با این‌حال بعضی از این ضایعات سرطانی بوده و به عنوان تومورهای بدخیم نیز شناخته می‌شوند.

ضایعات استخوانی و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی نت سلامت؛ در این مقاله قصد داریم تا موضوعات مطرح شده زیر را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم.

ضایعات استخوانی

موضوعات عبارتند از:

ضایعات استخوانی چیست؟

عوامل و درمان

علائم

تشخیص

جمع‌بندی

ضایعات استخوانی چیست؟

این ضایعات قدرت دارند تا بر روی هر بخش از بدن که می‌توانند تاثیر گذاشته و همچنین در یک استخوان از سطح تا مغز آن گسترش یابند.

این مشکل به وسیله سلول‌های استخوانی ایجاد شده و شروع به تقسیم و غلظت غیر قابل کنترل خواهد کرد، این عوامل منجر به ایجاد یک توده غیر طبیعی در بدن خواهد شد. ضایعه در حال رشد می‌تواند بافت سالم را از بین برده و سبب تضعیف استخوان شده و همچنین موجب آسیب‌رسانی بیشتر به شکستگی گردد.

بیشتر ضایعات استخوانی خوش‌خیم، زندگی فرد را تهدید نکرده و به سایر قسمت‌های بدن نیز گسترش نخواهد یافت. با این‌حال برخی دیگر بدخیم بوده و ممکن است سرطانی باشند، این ضایعات گاهی اوقات متاستاژ می‌شوند، یعنی در نقاط دیگر بدن گسترش خواهند یافت.

تومورهای بدخیم استخوان به دو نوع تقسیم می‌شوند:

سرطان اولیه استخوان که تنها اشاره به ایجاد آن دارد.

سرطان ثانویه استخوان، زمانی است که این بیماری در استخوان گسترش یابد.

عوامل و درمان

علت یک ضایعه استخوانی به عوامل دیگری از جمله خوش‌خیم و یا بدخیم بودن آن نیز بستگی دارد.

ضایعات خوش‌خیم استخوانی

بیشتر این ضایعات خوش‌خیم هستند، به این معنا که سرطان زندگی آن‌ها را تهدید نخواهد کرد، همچنین برخی از بیماری‌ها و شرایط دیگر نیز هستند که به مشکل ضایعات استخوانی شباهت فراوانی دارند.

عوامل ضایعات خوش‌خیم استخوان عبارتند از:

فیبروما غیر سفت‌کننده

کیست تک استخوان

استئوکندروم

تومور سلول غول پیکر

Enchondroma

فیبروز دیسپلازی

کندروبلاستوما

کیست آندومتر استخوان

Osteoid Osteoma

اگر ضایعه مورد نظر خوش‌خیم بوده باشد، پزشک ممکن است مدت زمان نظارت را با اشعه ایکس به صورت منظم بیان نماید، برخی از ضایعات، به ویژه در کودکان احتمال دارد با گذشت زمان از بین بروند.

سایر ضایعات را نیز می‌توان با دارو درمان کرد، در برخی از موارد نیز لازم است تا ضایعات را با انجام عمل جراحی بردارید تا خطر شکستگی استخوان کاهش یابد.

ضایعات خوش‌خیم امکان دارد که بعد از درمان دوباره ایجاد شوند، در موارد نادر حتی ممکن است گسترش یافته و به ضایعه بدخیم تبدیل شوند که این موضوع فرد را وادار به پیگیری‌های مکرر تا به دست آوردن درمان کامل خواهد کرد.

تومورهای بدخیم استخوان

عوامل تومورهای بدخیم استخوان یا ضایعات استخوانی سرطانی بستگی به این دارد که آیا سرطان اولیه بوده یا ثانویه می‌باشد.

شایع‌ترین عوامل ضایعات سرطانی:

میلوما چندگانه

ضایعات استخوانی

همراهان نت سلامت؛ این مورد یک تومور بدخیم استخوان است که در حقیقت همان بافت نرم وسط استخوان بوده و مسئول تولید سلول‌های خونی می‌باشد.

میلوما چندگانه قادر است تا بر روی استخوان فرد تاثیر گذاشته و بر اساس آمارهای ارائه شده در هر سال، 6 نفر در هر 100000 نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. افراد مبتلا به میلوما چندگانه دارای رده سنی 50 تا 70 سال می‌باشند.

این مورد اغلب با شیمی درمانی و پرتودرمانی درمان خواهد شد اما گاهی نیز ممکن است این مشکل به وسیله عمل جراحی رفع گردد. تقریبا نیمی از افراد مبتلا به این بیماری، 5 سال پس از تشخیص زنده خواهند ماند.

استئوسارکوم

این مورد بسیار نادر بوده و بین 2 تا 5 نفر در یک جامعه آماری میلیونی را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. اغلب موارد استئوسارکوم در هر دو طرف زانو استخوان، ران و یا شینبون نوجوانان و کودکان مشاهده می‌شود، گاهی نیز ممکن است در ران و یا شانه ایجاد شود.

درمان این مورد هم شیمی درمانی، پروتودرمانی و هم عمل جراحی است. نرخ بقا کودکان بعد از 5 سال تا 70 درصد از زمان تشخیص خواهد بود.

سارکوما اوینگ

این مورد بیشتر در کودکان و نوجوانان بین 5 تا 20 سال بیشتر مشاهده می‌گردد، اندام فوقانی و پایه، لگن، بازو و دنده‌ها معمولا استخوان‌هایی هستند که تحت تاثیر این نوع تومور قرار دارند، همچنین سارکوما اوینگ می‌تواند در بافت نرم استخوان نیز ایجاد شود.

در حالی که سارکوما اوینگ در هر سنی ممکن است پیشرفت نماید، بیش از نیمی از افراد مبتلا به آن بین 10 تا 20 سال سن دارند. میزان بقا در این مورد نیز همانند مورد قبل، 70 درصد از زمان تشخیص تا 5 سال می‌باشد.

Chondrosarcoma

در حقیقت این مورد یک تومور بدخیم تشکیل شده از سلول‌هایی است که غضروف تولید خواهد کرد. Chondrosarcoma عمدتا در افراد بین 40 تا 70 سال دیده می‌شود، این تومورها در ناحیه لگن و شانه بیشتر تمایل به حضور دارند. Chondrosarcoma معمولا با عمل جراحی درمان خواهد شد اما نوع این عمل به مرحله و شدت سرطان بستگی خواهد داشت.

در طی مراحل عمل جراحی اندام تحتانی، قسمت آسیب‌دیده استخوان حذف و به جای آن می‌توان از فلز استفاده کرد و همچنین به وسیله یک عمل پیوند استخوان این کار را به سرانجام رساند. برخی اوقات اگر سلول‌های سرطانی از استخوان به اعصاب و عروق خونی گسترش یابند، ممکن است ناحیه آسیب‌دیده قطع گردد.

این نوع سرطان از رشد بسیار آرامی برخوردار بوده و اغلب موارد احتمال تشخیص آن بسیار کم است، حتما باید به یک پزشک متخصص و حرفه‌ای مراجعه نمایید.

ضایعات سرطانی ثانویه استخوانی

انواع سرطان‌ها ممکن است به بخش‌هایی از بدن صدمه وارد نمایند. این بخش‌‍‌‌ها عبارتند از:

پستان

ریه

تیروئید

کلیه

پروستات

در این موارد، روش‌های درمانی به نوع و شدت سرطان بستگی خواهد داشت.

علائم

برخی مواقع ضایعات استخوانی می‌تواند موجب ایجاد درد در ناحیه آسیب‌دیده شود، این درد معمولا در هنگام انجام برخی از فعالیت‌ها شدیدتر نیز خواهد شد، افراد مبتلا ممکن است تب و عرق‌های شبانه را تجربه نمایند.

علاوه بر درد، برخی از ضایعات سرطانی استخوانی می‌توانند در ناحیه آسیب‌دیده ایجاد سفتی، تورم و یا حساسیت به لمس ایجاد کنند، این درد ممکن است همواره بیدار باشد و حتی در شب بدتر یا بهتر نیز گردد. این ضایعات می‌توانند سبب تضغیف بافت استخوانی شده و آن را آسیب‌پذیر نماید.

تشخیص

یک پزشک متخصص برای تشخیص، نیازمند معاینات فیزیکی و همچنین انجام آزمایش‌های متعددی خواهد بود، آن‌ها ممکن است درباره سلامت عمومی، داروها و علائم و همچنین سوابق خانوادگی نیز سوالاتی را مطرح نمایند.

در طول یک معاینه پزشکی، پزشک به دنبال تورم، حساسیت به لمس، هرگونه تغییر در پوست و حتی وجود یک توده می‌باشد. آن‌ها به احتمال زیاد آزمایشات عکسبرداری با اشعه ایکس، اسکن رزونانس مغناطیسی (MRI) و یا اسکن کامپیوتری (CT) را تجویز خواهند کرد.

ضایعات استخوانی

جهت تشخیص نیز احتمال دارد نیاز به بیوپسی باشد، بیوپسی یک نمونه بسیار کوچک از ضایعه بوده که در زیر میکروسکوپ مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهد گرفت، در ضمن، احتمال دارد که آزمایش خون و ادرار نیز مورد نیاز باشد.

جمع‌بندی

باید دقت داشت که نوع ضایعه استخوانی متفاوت بوده و باید به درستی تشخیص داده شود. ضایعات خوش‌خیم ممکن است تنها با صبر و مراقبت‌های دارویی حل شود، اگرچه بعد از درمان نیز باید به آن توجه داشت تا دوباره ایجاد نگردد.

افراد مبتلا به ضایعات بدخیم استخوان باید به طور منظم، معمولا هر چند ماه پس از درمان به پزشک خود مراجعه کرده تا علائم، روند بهبودی و درمان مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد.

Source: Medicalnewstoday

همچنین ببینید

سردرد سینوسی

بررسی علائم سردرد سینوسی

سردرد سینوسی در اطراف بینی تاثیر گذاشته و معمولا عفونت را به همراه دارد. این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.