شنبه 7 خرداد 1401
خانه » تغذیه » میوه توت‌ فرنگی تاثیرات بسیار زیادی بر سلامتی انسان دارد

میوه توت‌ فرنگی تاثیرات بسیار زیادی بر سلامتی انسان دارد

میوه توت‌ فرنگی یکی از محبوب‌ترین خوراکی‌های فصل تابستان به حساب آمده و به انسان طراوت و شادابی می‌بخشد، این میوه دارای مزایای متعددی برای سلامتی انسان می‌باشد. میوه توت‌ فرنگی مقادیر بسیار زیادی از آنتی اکسیدان را در خود جای داده است.

میوه توت‌ فرنگی و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی نت سلامت؛ مزایای استفاده از میوه و سبزیجات همواره متعدد و گوناگون بوده است، در صورتیکه مصرف این مواد غذایی افزایش یابد متعاقبا خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان کاهش خواهد یافت.

میوه توت‌ فرنگی

مصرف زیاد میوه و سبزیجات، سبب ایجاد پوست و مویی سالم، افزایش انرژی و همچنین ایجاد یک تعادل در وزن خواهد شد. افزایش این مواد غذایی به طور چشمگیری سبب کاهش خطر ابتلا به چاقی و مرگ و میر خواهد شد.

موضوعات مقاله عبارتند از:

بیماری قلبی

سکته مغزی

سرطان

فشار خون

یبوست

آلرژی و آسم

دیابت

بارداری

افسردگی

شکست خوراکی

خطرات و اقدامات احتیاطی

مورد اول، بیماری قلبی

بر اساس مطالعات صورت گرفته در دانشگاه هاروارد، مشخص شد که مصرف منظم آنتوسیانین‌ها که در حقیقت نوعی از فلاونوئید موجود در انواع توت‌ها می‌باشد، منجر به کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی تا حد 32 درصد در زنان جوان و سالم خواهد شد.

کورستین فلاونوئید موجود در میوه توت‌ فرنگی یک نوع ضد التهابی طبیعی بوده که به نظر می‌رسد خطر ابتلا به آترواسکلروز را کاهش داده و همچنین در مقابل آسیب‌های ناشی از کلسترول بد عملکرد مناسبی خواهد داشت.

کورستین موجود در میوه توت‌ فرنگی احتمال دارد که اثرات بسیار خوبی بر درمان و یا پیشگیری از بیماری سرطان داشته باشد، اما برای تایید این مسئله نیاز به آزمایش‌های متعدد انسانی است.

میوه توت‌ فرنگی دارای مقادیر زیادی از پلی فنول بوده که تاثیرات مثبتی بر کاهش خطرات بیماری‌های قلبی و عروقی داشته و از طریق جلوگیری از ایجاد پلاکت و کاهش فشار خون می‌تواند منجر به کاهش التهاب شود.

بر اساس نتایج حاصل شده از مطالعات انجام شده بر روی توت فرنگی مشخص شده است که مصرف آن به کاهش میزان هموسیستئین کمک خواهد کرد. هموسیستئین نوعی اسیدآمینه است که در خون وجود داشته و به دنبال آن درون شریان‌ها مشکلاتی را به وجود می‌آورد.

موارد دیگری که بر سلامت قلب تاثیرگذار خواهند بود، فیبر و پتاسیم بوده که به مقدار لازم در میوه توت‌ فرنگی یافت می‌شود. بر اساس آزمایشات انجام شده مشخص شد که با مصرف 1000 میلی‌گرم پتاسیم روزانه ممکن است تا 49 درصد از بیماری قلبی نسبت به افرادی که از پتاسیم کمتری برخوردارند جلوگیری کرد.

مورد دوم، سکته مغزی

بر اساس نتایج به دست آمده نشان داده شده است که آنتی اکسیدان‌های کورستین، کومپروفول و آنتوسایانین سبب کاهش تشکیل لخته‌های خونی مضر مرتبط با سکته مغزی خواهند شد. مصرف پتاسیم در مقادیر بالا نیز موجب کاهش خطر سکته مغزی خواهد شد.

مورد سوم، سرطان

همانگونه که در بالا ذکر شد، میوه توت‌ فرنگی حاوی آنتی اکسیدان‌های بسیار قدرتمندی است که در برابر رادیکال‌های آزاد، مهار رشد تومور و همچنین کاهش التهاب عملکرد و تاثیرات خوبی خواهد داشت.

مورد چهارم، فشار خون

میوه توت‌ فرنگی

همراهان نت سلامت؛ با توجه به اینکه میوه توت‌ فرنگی دارای پتاسیم فراوانی بوده و از آنجایی که پتاسیم می‌تواند اثرات سدیم را از بین ببرد، نتیجه حاصل می‌شود افرادی که از فشار خون بالا رنج می‌برند، می‌توانند از توت فرنگی در جهت رفع و کنترل آن استفاده نمایند.

مورد پنجم، یبوست

مصرف غذاهایی که دارای مقادیر زیادی از آب و فیبر هستند، همانند توت فرنگی، انگور و هندوانه می‌توانند به شما در منظم کردن حرکات روده کمک نمایند. لزوم وجود فیبر برای کاهش یبوست و ایجاد حرکات منظم روده، ضروری می‌باشد.

مورد ششم، آلرژی و آسم

به دلیل اثرات ضد التهابی کورستین، مصرف توت فرنگی احتمال دارد موجب کاهش علائم مربوط به آلرژی همچون آبریزش بینی و چشم‌های قرمز شود. با این‌حال تا به امروز هیچگونه آزمایش انسانی در رابطه با این مورد انجام نشده است.

مورد هفتم، دیابت

میوه توت‌ فرنگی دارای یک شاخص پایین در گلیسمی و یک شاخص بالا در میزان فیبر بوده که به تنظیم میزان قند خون بدن کمک خواهد کرد.

میوه توت‌ فرنگی یکی از بهترین انتخاب‌ها برای افراد مبتلا به دیابت می‌باشد، محققان در سال 2011 کشف کردند که اگر یک شخص روزانه حدود 37 توت فرنگی مصرف نماید، به طور قابل توجهی عوارض بیماری دیابت همچون بیماری کلیوی و نوروپاتی کاهش خواهد یافت.

مورد هشتم، بارداری

مصرف اسید فولیک مناسب در زنان باردار جهت محافظت در برابر نقص لوله عصبی نوزادان بسیار موثر خواهد بود.

مورد نهم، افسردگی

فولات ممکن است با جلوگیری از ایجاد بیش از حد هموسیستئین در بدن منجر به جلوگیری از ایجاد بیماری افسردگی شود، در حقیقت سبب انتقال خون و سایر مواد مغذی به مغز خواهد شد.

این ماده با تولید هورمون‌های حساسی همچون سروتونین، دوپامین و نوراپینفرین بر روی خُلق و خو و همچنین خواب و اشتها تاثیرات خوبی خواهد گذاشت.

میوه توت‌ فرنگی و محتویات آن

این میوه منبعی غنی از مواد غذایی ضرروی همچون ویتامین C، پتاسیم، اسید فولیک و فیبر می‌باشد. 166 گرم از میوه توت‌ فرنگی شامل مقادیر زیر می‌باشد:

50 کالری

1 گرم پروتئین

11.65 گرم کربوهیدرات

3.81 گرم فیبر

23.24 میلی‌گرم کلسیم

0.63 میلی‌گرم آهن

16.60 میلی‌گرم منیزیم

31.54 میلی‌گرم فسفر

44.82 میلی‌گرم پتاسیم

1.16 میلی‌گرم سلنیوم

29.38 میکروگرم فولات

این میوه همچنین دارای ویتامین C و A و همچنین آنتی اکسیدان‌های قدرتمندی همچون آنتوسیانین‌ها، کورستین و کامپرلول بوده که همگی نشان داده‌اند در برابر بیماری سرطان اثرات محافظتی خواهند داشت.

خطرات و اقدامات احتیاطی

هر ساله یک گروه محیط‌ زیست، لیستی از میوه‌هایی را که در معرض آفت و سموم هستند را منتشر کرده و این میوه در آن لیست قرار دارد، افرادی که قصد خرید این میوه را دارند باید اطمینان حاصل نمایند که در معرض سموم، آن هم به مقدار زیاد قرار نداشته باشد.

بتا بلوکرها نوعی از داروهایی هستند که سبب افزایش سطح پتاسیم در خون خواهند شد و معمولا برای بیماری‌ها و بیماران قلبی تجویز می‌شود، از آنجایی که میوه توت‌ فرنگی دارای مقادیر زیادی از پتاسیم است، امکان دارد خطرات و عوارض جانبی زیادی را به ارمغان آورد.

میوه توت‌ فرنگی

مصرف بیش از حد پتاسیم حتی ممکن است سبب ایجاد مشکلاتی در کلیه افراد شود، اگر کلیه شما قادر به حذف پتاسیم اضافی از خون نباشد، یقینا مشکلات زیادی را رقم خواهد زد.

یکی از دکتران آمریکایی به نام Peter S. Gelfand که طب داخلی در لانگ بیج نیویورک را مورد آزمایش قرار می‌دهد، بیان کرده است که بعضی از داروهای مورد استفاده در بیماری‌های قلبی و فشار خون بالا می‌توانند سبب افزایش سطح پتاسیم شوند. بنابراین مصرف توت فرنگی و این داروها به صورت هم زمان ممکن است مشکلاتی را به بار آورد و در صورتی که یقین حاصل کردید از پتاسیم بالایی در خون خود برخوردار هستید باید سریعا به یک پزشک مراجعه کرده تا آزمایشات لازم بر روی شما انجام شود.

Source: Medicalnewstoday

همچنین ببینید

آشنایی با غذاهایی که جلوی اشتها را می گیرند

چربی دور شکم و اضافه وزن از آن مشکلات اساسی است که متاسفانه امروزه همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.