شنبه 7 خرداد 1401
خانه » اخبار پزشکی » بیماری دیابت و معرفی تعدادی روغن گیاهی جهت درمان آن

بیماری دیابت و معرفی تعدادی روغن گیاهی جهت درمان آن

بیماری دیابت یک نوع اختلال متابولیکی محسوب شده و افراد بسیار زیادی از سرتاسر جهان با آن مواجه هستند. روش‌های زیادی برای درمان و یا پیشگیری از آن وجود دارد اما تاکنون درمان قطعی برای آن پیدا نشده است.

بیماری دیابت و معرفی تعدادی روغن مناسب جهت درمان آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی نت سلامت؛ بر اساس برخی از تحقیقات صورت گرفته در زمینه بیماری دیابت مشخص شده است که تعدادی از روغن‌های ضروری امکان دارد بتوانند تاثیرات مثبتی در جهت درمان آن داشته باشند.

بیماری دیابت

موضوعات مقاله عبارتند از:

اسانس و دیابت

آروماتراپی و دیابت

چشم‌انداز

اسانس و دیابت

روغن‌های ضروری ترکیبات خاصی هستند که در مواد گیاهی به خوبی و در مقادیر بسیار زیاد یافت می‌شود. یک نمونه ساده از روغن‌های ضروری در پوست میوه‌های خانواده مرکبات یافت می‌شود.

در حقیقت با پوسیده شدن یک پرتقال، از پوست آن روغنی ضروری آزاد شده و سبب خواهد شد تا عطر و بوی خوبی در هوا پخش شود.

برخی از قدیمی‌ترین تمدن‌های شناخته‌شده در سطح جهانی از این روغن‌ها به شکل دیگری استفاده می‌کردند، ترکیبات جدا شده از این روغن‌ها جهت ساخت بسیاری از داروهای غربی به کارگیری شده است، دلیل آن نیز جذب شدن بسیار راحت این مواد توسط بدن می‌باشد.

تخم گشنیز

دانه گیاه گشنیز در سراسر جهان قابلیت رشد داشته و در بسیاری از جوامع جهت درمان مسائل گوارشی همانند سوء هاضمه، اسهال و نفخ مورد استفاده قرار می‌گرفت.

بر اساس نتیجه یکی از آزمایشات صورت گرفته بر روی موش‌های آزمایشگاهی مشخص شد که روغن تخم گشنیز ممکن است در مبارزه با دیابت موثر واقع شود، در حقیقت عصاره دانه گشنیز توانست تا سطح قند خون را تا میزان قابل قبولی کاهش دهد.

در بسیاری از دیگر موارد نیز مشاهده شده است که اسانس گشنیز توانسته تا به بدن در جهت افزایش سطح انسولین، آن هم به صورت طبیعی کمک کند.

عصاره لیمو

این عصاره را کمتر کسی به خوبی می‌شناسد، اما تحقیقات صورت گرفته خواص آن را به خوبی مشخص کرده است. طبق بررسی‌های صورت گرفته در آزمایشگاه مشخص شد که این عصاره تاثیرات خوبی را بر میزان قند خون داشته و می‌تواند در جهت بهبود بیماری دیابت موثر باشد.

جوانه گل میخک

طبق آزمایشات صورت گرفته بر روی حیوانات آزمایشگاهی مشخص شد که اسانس جوانه گل میخک تاثیرات بسزایی بر روی دیابت نوع 2 خواهد داشت. این آزمایش به شکلی دقیق کاهش یافتن سطوح برخی از آنزیم‌ها در پانکراس را نشان داد، این موضوع به نظر می‌رسد که با دیابت ارتباط دارد.

نتیجه حاصل شده از این مطالعه حکایت از آن دارد که روغن این گیاه ممکن است در مدیریت و یا جلوگیری از دیابت ناشی از استرس اکسیداتیو نقش مهمی داشته باشد، این اتفاق زمانی رخ خواهد داد که بدن به اندازه کافی جهت مبارزه با رادیکال‌های آزاد یا همان مولکول‌های ناپایدار را در اختیار داشته باشد، رادیکال‌های آزاد به سلول‌های بدن صدمات جدی وارد خواهند کرد.

سیاه دانه

یکی دیگر از مواردی که در رابطه با درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله دیابت موثر است، سیاه دانه می‌باشد، در این زمینه آزمایشاتی نیز صورت گرفته است.

محققان پس از انجام آزمایشات دریافتند که علاوه بر اسانس، روغن آن نیز در درمان بیماری دیابت نیز نقش مفیدی خواهد داشت، آن‌ها همچنین متوجه شدند که سیاه دانه دارای آنتی اکسیدان‌هایی است که به کاهش خطر ابتلا به عوارض دیابت ناشی از استرس اکسیداتیو نیز موثر خواهند بود.

استفاده از اسانس سیاه دانه در رژیم غذایی می‌تواند تا به کاهش سطح قند خون منجر شود.

فلفل سیاه

افراد مبتلا به دیابت نوع 2 اغلب علائمی همچون فشار خون بالا و مسائل مربوط به گردش خون را دارا هستند.

بیماری دیابت

محققان اظهار داشتند که روغن فلفل سیاه حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان بده که بدن را قادر به مسدودسازی برخی از آنزیم‌ها خواهد کرد، این کار ممکن است در درمان بیماری دیابت و همچنین فشار خون بالا بسیار موثر باشد.

helichrysum و گریپ‌فروت

یکی از مهم‌ترین عوامل کلیدی کنترل علائم بیماری دیابت نوع 2، کاهش وزن است. کاهش وزن به عنوان اولین راه و قدمی است که فرد بیمار باید در زمینه درمان بیماری دیابت خود بردارد، این مورد از راه رژیم غذایی و ورزش به دست خواهد آمد، اما توجه داشته باشید که در این راه می‌توان از روغن‌های ضروری نیز استفاده کرد.

بر اساس مطالعاتی که بر روی موش‌های آزمایشگاهی چاق صورت گرفت مشخص شد که عصاره helichrysum و گریپ‌فروت در ایجاد وزن کمتر بسیار موثر بوده و همچنین علائم التهاب را نیز کاهش خواهد داد، این عصاره همچنین وضعیت انسولین در بدن را نیز بهبود خواهد بخشید.

با اینکه این آزمایش بر روی انسان صورت نگرفته اما نشانه‌ بسیار خوبی به حساب می‌آید.

دارچین

یکی از موادی که به عنوان ادویه شناخته شده و دارای عطر و طعم فوق‌العاده‌ای نیز می‌باشد، دارچین نام دارد. دارچین می‌تواند شیرینی را بدون بالا بردن سطح قند در یک فرد ایجاد نماید. طبق نتایج تحقیقات انجام شده، این امر و استفاده از آن برای افراد مبتلا به بیماری دیابت تا حد بسیار زیادی مفید خواهد بود.

مطالعه‌ای در رابطه با اثرات دارچین و ترکیبات آن در عوامل مختلف ایجاد دیابت مورد بررسی قرار گفت، محققان به این نتیجه رسیدند که دارچین برای حساسیت به انسولین، سطح قند و چربی، التهاب، فشار خون و حتی وزن بدن بسیار سودمند خواهد بود.

همواره به یاد داشته باشید که مصرف منظم دارچین و اسانس آن در زمینه کنترل علت‌های ایجادکننده بیماری دیابت بسیار مهم و مفید خواهد بود.

اسطوخودوس

یکی دیگر از روغن‌هایی که در سراسر جهان شناخته شده است، روغن اسطوخودوس نام دارد، این روغن گیاهی دارای کاربردهای فراوانی در طب سنتی و حتی مدرن دارد، بر اساس تحقیقات انجام شده مشخص شد که این روغن ممکن است در زمینه کاهش دیابت در افراد مفید به فایده باشد.

طبق آزمایشات حیوانی صورت گرفته مشخص شد که روغن اسطوخودوس سبب کاهش تعادل قند خون بالا و همچنین محافظت از بدن در برابر استرس اکسیداتیو خواهد شد، این مورد یکی از دلایل ایجاد عوارض در بیماران دیابتی به حساب می‌آید.

آروماتراپی و دیابت

همراهان نت سلامت؛ دیابت نوعی بیماری پیچیده به حساب آمده و قادر است تا عوارض و علائم متعددی را در فرد بیمار ایجاد نماید. عواملی همچون رژیم غذایی ضعیف، فشار خون بالا، چاقی و عدم فعالیت فیزیکی می‌تواند در دیابت نوع 2 نقش بسزایی داشته باشد.

استرس نیز در زمینه بدتر کردن علائم آن نقش داشته و همچنین تغییرات سریع در رژیم غذایی نیز نتایج بدی را به همراه خواهد داشت.

افرادی که از چنین شرایطی برخوردارند، می‌توانند روغن‌های ضروری را بسیار مفید دانسته و اسانس و همچنین چند قطره از آنان را با روش آروماتراپی به بدن منتقل نمایند.

گیرنده‌های بینی و مویرگ‌های موجود در ریه می‌توانند ذرات کوچک را از روغن جمع‌آوری کرده و به جریان خون منتقل نمایند، این روش تاثیرات فراوانی را به دنبال خواهد داشت.

نحوه استفاده از آن

اگر روغن اساسی را بخواهید از طریق پوست مورد استفاده قرار دهید، باید ابتدا آن را تا حد زیادی رقیق نمایید، برخی از مردم نیز با افزودن آن به یک قطره از روغن زیتون، نارگیل و یا بادام از مزایا و تاثیرات روغن‌ها بهره می‌برند، قبل از استفاده کامل، ابتدا کمی از آن را بر روی پوست ساعد خون بمالید تا آلرژی‌ها را بررسی نمایید، اگر پس از 24 تا 48 ساعت علائمی از آلرژی موجود نبود شما قادر به استفاده از آن خواهید بود.

دقت داشته باشید که این روغن‌های ضروری نباید به صورت خوراکی مصرف شوند، آنتی اکسیدان‌های بسیار قوی آن‌ها به معده، روده و نای انسان صدمه خواهد زد.

بیماری دیابت

چشم‌انداز

مهم‌ترین مسئله‌ای که باید در استفاده از روغن‌ها در نظر داشته باشید آن است که این موارد مکمل‌های درمانی هستند. انتظار می‌رود که این روغن‌ها علائم دیابت را از بین ببرند. این اسانس‌ها را می‌توان به عنوان بخشی از برنامه متعادل رژیم غذایی، انتخاب شیوه زندگی و همچنین گزینه‌های درمانی مورد استفاده قرار داد.

اگر به صورت کاملا برنامه‌ریزی شده و همچنین داشتن اطلاعات کافی از سوی پزشک به استفاده از این روغن‌ها بپردازید، یقینا نتایج خوبی را در درمان بیماری دیابت کسب خواهید کرد.

آیا شما تاکنون از این روغن‌ها استفاده کرده‌اید؟

Source: Medicalnewstoday

همچنین ببینید

سردرد سینوسی

بررسی علائم سردرد سینوسی

سردرد سینوسی در اطراف بینی تاثیر گذاشته و معمولا عفونت را به همراه دارد. این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.