شنبه 7 خرداد 1401
خانه » روانشناسی » معرفی چند راه عملی برای مقابله با استرس مالی

معرفی چند راه عملی برای مقابله با استرس مالی

هیچ کس نیست که دارای مشکلات مالی نبوده باشد و به قسط های سر ماه یا شهریه دانشگاه فکر نکرده باشد . همه ما نگران مشکلات مالی خود هستیم و هر از گاهی دچار استرس می شویم . همان طور که برای شما نیز اتفاق افتاده است ، ایجاد این استرس می تواند بر روی بسیاری از جنبه های زندگی ما اثر بگذارد . از خانواده ، شغل تا روابط و غذا خوردن . برای مقابله با استرس مالی چه کار هایی می توان انجام داد ؟ استرس مالی در چند اندازه ای می تواند خطرناک باشد ؟ ما در این مقاله از مجله پزشکی نت سلامت قصد داریم تا شما را با روش هایی برای مقابله با استرس مالی آشنا کنیم .

مقابله با استرس مالی

مقابله با استرس مالی

از قدرت پس انداز غافل نشوید

همان طور که می دانید یکی از شیرین ترین خاطره هایی که می تواند برای هر کسی رخ بدهد این است که در جیب لباس های زمستانه خود پول پیدا کند . داشتن پس انداز دقیقا به همین اندازه شیرین می تواند باشد . فرض کنید شما در حال تحصیل و در ایام امتحانات هستید و بر اساس مشکلی که برای کارفرمای شما پیش آمده است ، ممکن است که پرداخت حقوق شما با تاخیر مواجه شود . این امر باعث می شود که شما دچار استرس مالی شوید و مدام با خود فکر کنید که اگر تا موعد مقرر شهریه ها حقوقم را نریزند چه اتفاقی می افتد ؟ حتی اگر حقوق شما را هم سر موقع بریزند این استرس می تواند باعث شود تا شما نتوانید همه تمرکز خود را بر روی درس قرار دهید و نمره خوبی بگیرید . اما اگر شما پس انداز داشته باشید ، در چنین موقعیتی خیالتان جمع است که اگر مشکلی هم پیش بیاید ، می توانید از پس انداز خود شهریه را پرداخت کنید .

برنامه ریزی داشته باشید

وقتی که حقوق شما را می ریزند ، ذوق زده نشوید . اگر شما به محض اینکه حقوقتان را ریختند برای درامد خود برنامه ریزی کنید ، کمتر دچار استرس مالی می شوید . احتمالا از خود سوال می پرسید که چگونه ؟ خوب وقتی شما بدانید که 500 هزار تومن در ماه دریافتی دارید ، و با توجه با آن 500 هزار تومتن دخل و خرج خود را تنظیم کنید ، دیگر می دانید که هیچ خرج اضافه ای ندارید و خیالتان جمع می شود و نگران مشکلات مالی نخواهید شد . هر چند ممکن است مشکلات پیش بینی نشده رخ بدهند ، به همین منظور است که شما بخشی از برنامه ریزی خود را باید به این مشکلات نیز اختصاص بدهید .

مقابله با استرس مالی

در صورت نیاز دست به تغییر بدهید

وقتی که شما برنامه ریزی خود را انجام دهید شاید به نکته دست پیدا کنید که درامد شما کفاف یک ماه شما را نمی دهد و در چنین شرایطی است که باید دست به تغییر بزنیم . اگر امکانش وجود دارد ، بهتر است در اولین قدم درامد خود را بالا ببریم تا بر این مشکل چیره شویم . اما اگر چنین امکانی وجود ندارد ( که در ایران اینگونه است ) بهتر است که مخارج خود را کاهش دهید . درست است که همه نیاز به تفریح دارند و بخشی از درامد خود را باید به تفریح اختصاص بدهند ، اما در زمان نیاز بهتر است تا از تفریح خود بزنیم تا به مشکل مالی بر نخوریم .

از مشاوره مالی کمک بگیرید

یکی از بهترین راه ها برای مقابله با استرس مالی ، کمک گرفتن از مشاوران مالی می باشد . اگر شما در مدیریت دخل و خرج خود مشکل دارید و نمی دانید که چگونه می توان مخارج خود را متناسب با درامد تنظیم کرد ، باید از مشاور کمک بگیرید . خیلی وقت ها نه تنها مشاوران می توانند به ما کمک کنند تا به یک بالانس مالی برسیم ، بلکه می توانند به ما در ایجاد سرمایه گذاری نیز کمک کنند . همان طور در دیگر مشکلات استفاده از کمک دیگران می تواند در ما ایجاد آرامش کند ، کمک گرفتن در مشکلات مالی نیز این گونه است .

منبع : http://www.netsalamat.com

همچنین ببینید

آشنایی جالب ترین ایده ها برای پولدار شدن در دنیا

تا حالا شده است که شما بعد از مطرح کردن ایده خود در ضمینه خاصی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.