شنبه 4 تیر 1401
خانه » اخبار پزشکی » راه رفتن غیرطبیعی و بررسی دلایل گوناگون ایجاد این مشکل

راه رفتن غیرطبیعی و بررسی دلایل گوناگون ایجاد این مشکل

راه رفتن غیرطبیعی زمانی است که یک فرد قادر نباشد به صورت معمولی راه برود، این شرایط ممکن است بنا به دلایل زیادی همچون آسیب‌ها و شرایط اساسی موجود در پاها به وجود آید. درست است که قدم زدن یک فعالیت عادی و بی‌نظیر است اما سیستم‌های زیادی درون بدن همانند سیستم قدرتی، هماهنگی و احساسی با هم در حال فعالیت هستند تا یک فرد بتواند به صورت معمولی راه برود.

راه رفتن غیرطبیعی و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی نت سلامت؛ بنابراین دانستیم که برای یک راه رفتن معمولی باید سیستم‌های گوناگونی با هم در ارتباط باشند، حال اگر مشکلی در یکی از آن‌ها به وجود آید یقینا فرد راه رفتن غیرطبیعی را تجربه خواهد کرد.

راه رفتن غیرطبیعی

راه رفتن غیرطبیعی چیست؟

Gait در مسائل و اصطلاحات پزشکی به معنای پیاده‌روی معمولی یک شخص بوده و اصطلاح Abnormal Gait نیز به معنای راه رفتن غیرطبیعی یک فرد در اثر هماهنگ نبودن و یا وجود اختلالاتی در یک عضو از بدن خواهد بود.

این مورد ممکن است به دلیل عوامل زیر باشد:

وجود بیماری

عوامل ژنتیکی

صدمه

وجود برخی از اختلالات در پا

در برخی از مواقع ممکن است اختلالات راه رفتن ایجاد شود و یا در برخی دیگر راه رفتن غیرطبیعی به صورت دائمی خواهد بود، در هر دو صورت مراجعه به فیزیوتراپ و انجام کارهای مربوطه می‌تواند به راه رفتن کمک کرده و علائم ناراحت‌کننده را نیز از بین ببرد.

انواع

راه رفتن غیرطبیعی یک فرد انواع مختلفی دارد، تاکنون 5 مورد از موارد آن شناسایی شده است که عبارتند از:

راه رفتن اسپاستیک

قیچی راه رفتن

گام به گام راه رفتن

راه رفتن با سرعت غیرطبیعی

راه رفتن سخت

راه رفتن اسپاستیک

این راه رفتن زمانی اتفاق خواهد اُفتاد که یک فرد در حال راه رفتن باشد و ناگهان رفتاری غیرطبیعی ایجاد شود، به صورتی که فرد در حین راه رفتن احساس سختی نماید.

قیچی راه رفتن

فرد در این مدل از راه رفتن غیرطبیعی پاهایش را به سمت داخل هدایت می‌کند، در حقیقت پاها متقابل یکدیگر قرار گرفته و اغلب به یکدیگر ضربه نیز وارد می‌کنند. این حرکت برشی را اصطلاحا قیچی می‌نامند.

راه رفتن با انگشت

در این مدل از راه رفتن انگشتان فرد به سمت زمین اشاره خواهد کرد، در حقیقت فرد بر روی انگشتانش قدم خواهد زد.

راه رفتن سخت

در این نوع از راه رفتن غیرطبیعی، فرد دارای قدم‌های کوتاهی است و از طرفی به طرف دیگر هدایت می‌شود.

راه رفتن برانگیخته

این مدل نیز به گونه‌ای است که فرد با سر و گردن خود هدایت و حرکت را بر عهده می‌گیرد، این بیشتر دلالت بر نداشتن کنترل کافی در فرد دارد.

علاوه بر این پنج نوع از راه رفتن غیرطبیعی، مدل دیگری نیز وجود دارد که گاهی اوقات در اثر عواملی اتفاق اُفتاده و با دخالت پزشک و یا تمرینات خاص حل خواهد شد.

علل

همراهان نت سلامت؛ در برخی از موارد ممکن است فرد به دلیل یک مشکل شدید همانند کبودی، شکستگی و یا برش دچار چنین مشکلی شود، این موارد امکان دارد فرد را لمس کرده و راه رفتن او را نیز دچار مشکلاتی نماید.

یکی دیگر از مواردی را که می‌توان به عنوان علل ایجاد راه رفتن غیرطبیعی دانست وجود برخی از بیماری‌ها بوده که قادر خواهند بود تا به سیستم عصبی و پاها حمله کرده و در نتیجه چنین راه رفتنی را نیز ایجاد نمایند.

برخی از شایع‌ترین علت‌های راه رفتن غیرطبیعی عبارتند از:

راه رفتن غیرطبیعی

ایجاد صدمات به پا

آرتروز

عفونت در بافت نرم پا

استخوان‌های شکسته در پا

نقص‌های موجود در حین تولد

فلج مغزی

سکته مغزی

تاندونیت

برخی از اختلالات روانی

درد جلوی ساق

تشخیص

یک پزشک متخصص به راحتی می‌تواند راه رفتن غیرطبیعی را از راه رفتن طبیعی تشخیص دهد، البته برای تشخیص قطعا سوابق پزشکی فرد، علائم و به صورت حضوری راه رفتن آن‌ها را مشاهده کرده و در ادامه با بررسی‌های بیشتر نظر قطعی خود را اعلام خواهد کرد.

علاوه بر مراحل تشخیصی بالا یک پزشک احتمال دارد جهت اطمینان بیشتر، تست‌های اضافی نظیر شرایط و آسیب‌های عصبی را نیز مورد بررسی قرار دهد.

در صورتی که آسیب‌های جسمی رخ داده باشد یقینا پزشک با انجام تصویربرداری‌های لازم موارد را متوجه خواهد شد.

درمان و مدیریت

راه رفتن غیرطبیعی مشکلی است که در صورت نیاز قابل درمان نیز می‌باشد اما جراحاتی هم وجود دارند که ممکن است نیاز به عمل جراحی و یا فیزیتوراپی داشته باشند تا بتوانند به راه رفتن عادی برگردند.

در صورتی که راه رفتن غیرطبیعی برای مدت زمان طولانی اتفاق بیفتد احتمال دارد نیاز به وسایل کمک‌کننده برای درمان باشد.

این موارد عبارتند از:

پای‌بند

عصا

قوطی‌ها

واکر

البته باید توجه داشت شاید استفاده از این موارد و درمان نتواند به صورت کامل علائم و مشکل را حل کند اما یقینا از شدت علائم کاسته خواهد شد.

جلوگیری

در برخی از موارد که راه رفتن غیرطبیعی ناشی از ژنتیک و یا یک وضعیت پزشکی خاص است به خوبی نمی‌توان مانع پیشرفت آن شد و یا درمان کرد اما با این‌حال افراد می‌توانند اقدامات لازم را برای جلوگیری از آسیب‌هایی که موجب ناهنجاری می‌شوند را انجام دهند.

مراحل و اقدامات پیشگیرانه عبارتند از:

اجتناب از مشارکت در ورزش‌های ارتباطی

پوشیدن لباس‌های محافظ در هنگام ورزش

پوشیدن کفش مناسب در طول فعالیت‌های بدنی

در صورت لزوم از پابندها استفاده نمایید

راه رفتن غیرطبیعی

جمع‌بندی

افردی که دچار چنین مشکلاتی هستند ممکن است دردهای اضافی ناشی از اُلگوهای حرکتی خود را داشته باشند، برخی از عوامل راه رفتن غیرطبیعی کوتاه‌مدت بوده و روش‌های درمانی آن نیز نسبتا راحت می‌باشد، اما در برخی از موارد نیز شاید یک عمر طول کشیده و بهبود کامل نیابند.

روش‌های فیزیوتراپی و سایر روش‌های درمانی می‌تواند در کاهش علائم راه رفتن غیرطبیعی بسیار مفید باشند. در صورت لزوم افراد باید برای جلوگیری از بیماریشان به پزشک مراجعه کرده و مشورت‌های درمانی لازم را دریافت نمایند.

Source: Medicalnewstoday

همچنین ببینید

سردرد سینوسی

بررسی علائم سردرد سینوسی

سردرد سینوسی در اطراف بینی تاثیر گذاشته و معمولا عفونت را به همراه دارد. این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.