شنبه 7 خرداد 1401
خانه » اخبار پزشکی » تقویت قدرت مغز و بررسی کامل 5 روش توصیه‌شده محققان

تقویت قدرت مغز و بررسی کامل 5 روش توصیه‌شده محققان

در این مقاله قصد داریم تا بهترین روش‌های تقویت قدرت مغز و بهبود حافظه، ساختن ارتباطات عصبی جدید، آموزش فراگیری و افزایش عملکرد شناختی را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده‌ایم، انسان از انعطاف‌پذیری مغزی و عصبی خاصی برخوردار بوده و تا حدودی نیز بستگی به شرایط سنی افراد خواهد داشت.

تقویت قدرت مغز و بررسی روش‌های آن

انعطاف‌پذیری مغز نقش بسیار مهمی در رابطه با رشد و تقویت قدرت مغز خواهد داشت، اتصالات عصبی ممکن است جعلی بوده و یا دارای ضخامت نباشد، این تغییرات قطعا در توانایی‌های انسان نقش خواهند داشت.

تقویت قدرت مغز

به عنوان مثال، یادگیری یک مهارت جدید می‌تواند مسیرهای عصبی جدیدی را در مغز انسان فراهم کند در حالی که انسان به سنین پیری می‌رسد این اتصالات و مسیرهای عصبی تضعیف شده و حتی ممکن است خاطرات انسان را نیز از بین ببرد. انجمن آمریکایی اخیرا هفت راهکار بسیار مهم را پیشنهاد کرده که انجام آن کمک فراوانی به حفظ و تقویت قدرت مغز خواهد کرد. این موارد عبارتند از:

  • انجام فعالیت‌های ورزشی منظم و مستمر
  • مصرف یک رژیم غذایی سالم
  • حفظ وزن در مقدار مورد تایید
  • حفظ و کنترل میزان کلسترول
  • تنظیم سطح قند خون
  • کنترل فشار خون
  • ترک سیگار

همراهان مجله پزشکی نت سلامت علاوه بر تمامی این دستورالعمل‌ها، اخبار پزشکی پنج مرحله بسیار مهم را جهت رسیدن به سلامت مغز بیان کرده‌اند و با استفاده از آن‌ها یقین بدانید که تقویت قدرت مغزتان را تا چند سال پیش روی خود تضمین خواهید کرد.

√ مورد اول، فعال بودن از لحاظ جسمی

فعالیت‌های ورزشی از دوران کودکی تا بزرگسالی می‌توانند برای انسان سلامتی مغز را به ارمغان بیاورند، این فعالیت‌ها بر ساختار مغز کودکان از سنین کودکی تاثیر گذاشته و به نوبه خود با این تقویت قدرت مغز عملکرد تحصیلیشان را نیز بهبود خواهد بخشید. ورزش برای بهبود حافظه و توانایی فکری در افراد مسن بسیار مناسب بوده و تاثیرات مثبتی خواهد داشت، در بین فعالیت‌های ورزشی آن‌هایی که از نوع هوازی هستند می‌توانند حجم مغز را در بخش حافظه کوتاه‌مدت و همچنین مسائل شناختی افزایش دهند. بر اساس آزمایشات صورت گرفته مشخص شده است که تمرینات و فعالیت‌های ورزشی کوتاه‌مدت نیز قادرند تا اثرات لازم را در تقویت قدرت مغز داشته باشند. در صورتی که شما به مدت 6 هفته تمرینات شدید 20 دقیقه‌ای داشته باشید، قطعا پیشرفت‌هایی در حافظه شما ایجاد خواهد شد. بر اساس تحقیقات صورت گرفته مشخص شد که نوروتروفی، یکی از فاکتورهای مهم مغز که در عملکرد، رشد و زنده ماندن سلول‌ها نقش اساسی دارد نیز با انجام فعالیت‌های ورزشی به شکل موثرتری عمل خواهد کرد. تحقیقات دیگری نیز نشان داد که پاره‌ای از تمرینات 10 دقیقه‌ای می‌تواند بر بهبود تقویت قدرت مغز موثر عمل نماید، این تاثیرات بر روی مناطقی از مغز که مسئول تمرکز، تصمیم‌گیری و حل مسئله است دیده می‌شود، بنابراین هر زمانی که امتحان دارید قادر خواهید بود با اندکی تمرین وضعیت حافظه خود را تقویت نمایید، اما بهتر است فعالیت‌های ورزشیتان مداوم باشد. برخی از افراد نیز ممکن است ورزش آرام را ترجیح دهند، این مشکلی نیست و آن‌ها قادرند تا با انجام تمرینات روزانه 25 دقیقه‌ای جهت ایجاد پیشرفت در عملکرد اجرایی مغز و همچنین توانایی‌های شناختی تلاش نمایند، همچنین ورزش برای مشکلات و جراحات عاطفی وارد شده نیز مناسب است.

√ مورد دوم، خوردن یک رژیم غذایی مدیترانه‌ای جهت تقویت مغز

تقویت قدرت مغز

رژیم غذایی مدیترانه‌ای شامل موارد زیادی از سبزیجات، میوه‌ها، غلات، لوبیا، آجیل و دانه و روغن زیتون بوده که هر کدامشان دارای فواید بی‌نظیر و خاص خودشان هستند. علاوه بر موارد ذکر شده بالا می‌توان به لبنیات و ماهی نیز اشاره کرد، در حالیکه مصرف گوشت قرمز و مرغ لازم است تا محدود باشد. بر اساس نتایج حاصل شده از تحقیقات صورت گرفته مشخص شده است کسانی که از رژیم‌های غذایی مدیترانه‌ای استفاده می‌کنند، در طولانی‌مدت چنین تغییراتی را احساس خواهند کرد. مصرف مواد غذایی رژیم مدیترانه‌ای از کاهش میزان قدرت شناخت و همچنین از بین رفتن قدرت مغز جلوگیری به عمل خواهد آورد، این مسئله به افراد مسن کمک خواهد کرد تا بتوانند در جهت تقویت قدرت مغز قدم بردارند. برخی از مطالعات نیز در رابطه با چگونگی تاثیرات انواع آجیل بر روی تقویت مغز می‌باشد، مصرف منظم این مواد غذایی با تقویت فرکانس مغزی توانسته تا شناخت، یادگیری، حافظه و بهبود سایر قسمت‌های مغزی را تقویت نماید. جالب است بدانید که مصرف پسته به راحتی در افزایش قدرت دریافت اطلاعات، یادگیری، پردازش شناختی و ادراک نقش خواهد داشت.

√ مورد سوم، افزایش توانایی‌های شناختی به وسیله آموزش

مطالعاتی که در رابطه با آموزش مغز صورت گرفت نتایج متفاوتی را رقم زده‌اند، در برخی از تحقیقات مشخص شده است که آموزش‌ها توانایی شناختی و قدرت مغز را افزایش داده و در برخی دیگر چنین ادعایی اثبات نشده است. افراد مختلفی جهت افزایش و بهبود حافظه تمرینات و آموزش‌های زیادی را فرا خواهند گرفت، یکی از این تمرینات و آموزش‌ها را می‌توان مطالعات 30 دقیقه‌ای طی 40 روز دانست. شرکت‌کنندگان با انجام تمرینی خاص، تمرینی که باید از بین 72 کلمه که مدتی قبل به خاطر سپرده‌اند و دوباره آن‌ها را به یاد آورند می‌توانند بعد از 4 ماه بهبود مثبتی را در خود احساس نمایند.

√ مورد چهارم، یادگیری یک زبان جدید

علاوه بر آموزش‌های مغز، یکی دیگر از روش‌های بسیار مناسب در جهت تقویت قدرت مغز را می‌توان یادگیری یک یا چند زبان خارجی دانست. یادگیری زبان‌های خارجه باعث خواهد شد که توانایی‌های شناختی در کودکان و حتی افراد مسن تقویت شود، این کار ذهن را بسیار تیز خواهد کرد. محققان دانشگاه اقتصاد واقع در شهر مسکو کشور روسیه و همچنین دانشگاه هلسینکی فنلاند گزارش داده‌اند که یادگیری زبان‌های خارجی سبب افزایش کشش مغز و توانایی آن جهت کد کردن اطلاعات می‌باشد. تحقیقات دیگری که توسط دانشگاه ادینبورگ در انگلستان صورت گرفت نیز مشخص کرد که صحبت کردن دو یا چند زبان خارجه کاهش شناخت را در سن پیری متوقف خواهد کرد، لازم به ذکر است که حتی اگر افراد این زبان‌ها را در سنین پیری هم یاد گرفته باشند نیز بدون مشکل بوده و تاثیراتش را حس خواهند کرد.

√ مورد پنجم، یک ابزار موسیقی را مطالعه نمایید

تقویت قدرت مغز

یکی از مسائلی که در سنین جوانی می‌تواند سبب بهبود مغز، ایجاد شبکه‌های عصبی و همچنین تحریک مسیرهای موجود در مغز شود، گوش دادن موسیقی است. دانشمندان معتقدند که بازی کردن با صداها قادر است تا بر روی امواج مغز تاثیر گذاشته و بدین صورت می‌تواند مهارت‌های شنیداری و شنوایی را بهبود ببخشد. همچنین یادگیری یکی از ابزارآلات موسیقی می‌تواند تاثیرات فراوانی را بر تقویت قدرت مغز داشته باشد، زیرا در حین نواختن یک ساز، مغز باید علاوه بر تشخیص صدا، دستورات حرکتی لازم را نیز انجام دهد و این مسئله بسیار مفید خواهد بود. در مجموع اگر به دنبال انجام یک راه برای تقویت مغز خود هستید به پیاده‌روی سریع فکر کنید، این کار تاثیرات بسیار مثبتی بر روی مغز شما خواهد داشت.

منبع: http://www.netsalamat.com

همچنین ببینید

سردرد سینوسی

بررسی علائم سردرد سینوسی

سردرد سینوسی در اطراف بینی تاثیر گذاشته و معمولا عفونت را به همراه دارد. این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.