شنبه 4 تیر 1401
خانه » اخبار پزشکی » روغن Emu و معرفی مزایای بالقوه آن برای سلامتی انسان

روغن Emu و معرفی مزایای بالقوه آن برای سلامتی انسان

روغن Emu به دلیل برخی از گزارشات ارائه شده مبنی بر داشتن مزایای سلامتی چندی است که بسیار محبوب و پرطرفدار شده است. در این مقاله قصد داریم تا این روغن را به شکلی جامع مورد ارزیابی قرار دهیم.

روغن Emu و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی نت سلامت؛ پیش از استفاده از این روغن مهم است که مصارف و مزایای بهداشتی آن را بدانید، همچنین در مورد خطرات احتمالی و عوارض آن نیز لازم است تا اطلاعاتی را در اختیار داشته باشید.

روغن Emu

موضوعات مقاله عبارتند از:

روغن Emu چیست؟

استفاده و مزایای بهداشتی

نحوه کار روغن Emu

عوارض جانبی، خطرات و ملاحظات

روغن Emu چیست؟

Emu از خانواده پرندگان است اما قادر به پرواز کردن نمی‌باشد و نام علمی آن نیز Dromaius Novaehallandiae تعیین شده است، این پرنده بومی استرالیا بوده اما در حال حاضر بسیاری از کشورها به دلیل داشتن مزایای درمانی و غذایی مشغول به پرورش آن هستند. روغن Emu به رنگ زرد بوده و بیشتر آن از چربی زیر پوست پرنده به دست آورده شده است. هنگامی که این چربی‌ها جمع‌آوری شوند به وسیله فیلترها و برخی از فرآیندهای مختلف، کارهای لازم بر رویشان صورت خواهد گرفت تا یک روغن خالص تولید شود، این محصول تجاری به طور گسترده‌ای در دسترس همگان قرار داشته و به راحتی می‌توانند از مزایای آن نیز بهره‌مند شوند. روغن Emu دارای انواع مختلفی از نظر سطوح مختلف فیلتراسیون و پردازش است، اکثر روغن‌های Emu به منظور کاهش باکتری و آلاینده‌ها به وسیله پردازش کامل انجام می‌شوند. بعضی از این روغن‌ها به منظور ایجاد مقادیر بالاتر از اسیدهای چرب بیشتر از سایرین به تصفیه نیاز دارند. سازمان‌هایی همانند انجمن آمریکایی Emu دارای برنامه‌های صدور گواهینامه مربوطه هستند تا مردم از خرید یک محصول با کیفیت اطمینان حاصل نمایند.

استفاده و مزایای بهداشتی آن

استفاده از این روغن برگرفته شده از یک فرهنگ استرالیایی است، بر اساس تاریخ موجود این روغن بیش از 40000 سال مورد استفاده قرار گرفته است. روغن Emu مزایای بسیار زیادی در رابطه با از بین بردن درد و زخم‌های جزئی دارد، در حقیقت به زخم‌های موجود در بدن کمک کرده تا زودتر بهبود یابند. Aborigines ابتدا روغن Emu را به عنوان یک کرم ضد آفتاب و مرطوب‌کننده طبیعی وارد فرهنگ اُروپاییان کرد، مهاجران اروپایی نیز به سرعت از این روغن استفاده کردند، از همان تاریخ به بعد مزایای بیشتری از این روغن در راستای ایجاد سلامتی کشف شد.

خاصیت ضد التهابی، افزایش رطوبت و جذب پوست

یکی از مهم‌ترین خاصیت‌های این روغن داشتن خواص ضد التهابی آن است، محققان با انجام آزمایشات گسترده و انتشار نتایج در مجله Nutrition مدعی شدند که این روغن در درمان شرایطی همچون التهاب گوش، سندرم روده التهابی و حتی پیشگیری نسبت به از دست دادن استخوان ناشی از شیمی درمانی مفید می‌باشد. استفاده از این روغن اگر با ماساژ نیز همراه شود می‌تواند به افراد در درمان بیماری آرتریت نیز کمک نماید. پوست انسان به راحتی این روغن را جذب کرده و این موضوع می‌تواند به رطوبت پوست کمک نماید. این روغن موجب خواهد شد تا پوست کمتر دچار ترک خوردگی شود.

بررسی تحریکات پوستی

روغن Emu

تحقیقات صورت گرفته مشخص می‌کند که استفاده از روغن Emu ممکن است به افزایش تعداد سلول‌های سالم پوست کمک کند، روغن Emu پوست را تحریک کرده و موجب خواهد شد تا چین و چروک آن نیز کاهش یابد، این مسئله موجب می‌شود تا پوست پیر و آسیب‌دیده بتواند طراوت و شادابی خود را به دست آورد. استفاده از این روغن جهت درمان بیماری‌هایی همچون آلوپسی، زونا، هیپوپیگمانته و درماتیت توصیه می‌شود.

درمان زخم‌ها و محافظت در برابر حشرات

با توجه به اثرات مثبت و همچنین میزان آنتی اکسیدان موجود در این روغن می‌توان آن را جهت درمان برخی از زخم‌ها، بریدگی‌ها، کبودی و سوختگی‌ها مورد استفاده قرار داد. روغن Emu می‌تواند به کاهش درد زخم‌های جزئی کمک کرده و آنتی اکسیدان‌های آن نیز در جهت محافظت از پوست در برابر آسیب‌دیدگی‌ها مفید خواهند بود. جالب است بدانید که در برخی مواقع دیده شده است که این روغن موجب کاهش اندازه زخم نیز شده است. مالیدن این روغن بر روی پوست می‌تواند موجب دفع حشرات شود، این به موجب مواد موجود در آن است. بسیاری از حشرات به وسیله Terpenes دفع خواهند شد و این روغن حاوی مقادیر زیادی از این ماده است.

کاهش سطوح کلسترول و حساسیت پستان

هنگامی که این روغن به صورت خوراکی مصرف شود می‌تواند جهت کاهش سطوح کلسترول موثر عمل نماید. محققان طی آزمایشاتشان دریافتند که این روغن به نسبت روغن زیتون تاثیرات بیشتری را در کاهش کلسترول خواهد داشت. برای اثبات این ادعاها آزمایشات بیشتری لازم است اما نتایج اُمیدوارکننده می‌باشد. بر اساس یکی دیگر از آزمایشات صورت گرفته توسط محققان مشخص شده است که استفاده از این روغن می‌تواند حساسیت شایع پستان در مادران را کاهش دهد. هنگامی که نوزادان قصد دارند تا از پستان مادران استفاده نمایند در برخی از موارد آن‌ها احساس درد شدیدی را تجربه خواهند کرد، تا جایی که برخی نسبت به شیر دادن به فرزندانشان دیگر احساس خوبی نداشته و یا دیگر هیچگاه انجام نخواهند داد. محققان با انجام آزمایشات دریافتند هنگامی که مادران از این روغن استفاده نمایند، در یک مدت 24 ساعته این مشکل حل خواهد شد. البته باید توجه داشته باشید قبل از شیر دادن دوباره به نوزاد باید با یک پارچه و آب گرم آثار باقی‌مانده روغن Emu پاک شود تا به نوزادان ضرری وارد نکند.

نحوه تاثیر گذاشتن روغن Emu چگونه است؟

در حالی که بسیاری از مردم کرم‌ها و لوسیون‌های متعددی را استفاده می‌کنند که حاوی دانه‌های درشتی بوده و قادر به نفوذ در پوست نمی‌باشند، لازم است بدانند که این روغن دارای ذرات کوچکی بوده و به راحتی در پوست نفوذ و تاثیرات ویژه خود را خواهد گذاشت. برخی از ترکیبات این روغن عبارتند از:

√ اسیدهای چرب ضروری: این روغن دارای اُمگا 3، اُمگا 6 و اسیدهای چرب اُمگا 9 به بالا است، این مواد در کاهش التهاب، دردهای عضلانی و درد مفصلی آرتروز کمک خواهد کرد. آن‌ها همچنین می‌توانند از طریق تغذیه سلول‌های پوستی منجر به از بین بردن نشانه‌های چین و چروک و زخم‌های ایجاد شده در دهان شوند.

√ ویتامین A: ویتامین A نوعی آنتی اکسیدان و یک ماده ضروری برای بدن است و ترکیبات اضافی دیگری همچون کاروتنوئید، فلاون، پلی فنول، توکوفرول و فسفولیپید را نیز به همراه دارد.

عوارض جانبی، خطرات و ملاحظات

روغن Emu

این روغن یک محصول طبیعی بوده و عوارض جانبی مستقلی نیز دارد، برخی از افراد ممکن است در حین استفاده از آن برای درمان مشکلات پوستی دچار تحریکاتی شوند. برای جلوگیری از شکل‌گیری چنین مشکلی لازم است تا مقدار اندکی از آن را به بخش کوچک پوست مالیده و در صورتی که تا مدتی واکنش آلرژیک ایجاد نشود از آن استفاده نمایید. شرایط زندگی حیوانات نیز بر روغن تاثیرگذار خواهد بود، هر چه زندگی این حیوانات بهتر باشد مسلما روغن‌های بهتری نیز به دست خواهد آمد، باید دقت داشته باشید که این روغن را از یک منبع معتبر تهیه نمایید. زنان باردار و یا شیرده لازم است تا قبل از مصرف آن به پزشک مراجعه کرده و دستورات لازم را دریافت نمایند، ممکن است مشکلات و خطراتی چه برای زنان باردار و یا شیرده در صورت مراجعه نکردن به پزشک به وجود آید پس لازم است تا این موضوع جدی گرفته شود.

منبع: http://www.netsalamat.com

همچنین ببینید

سردرد سینوسی

بررسی علائم سردرد سینوسی

سردرد سینوسی در اطراف بینی تاثیر گذاشته و معمولا عفونت را به همراه دارد. این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.