شنبه 7 خرداد 1401
خانه » سلامت » هر آنچه که باید از سیگار های الکترونیکی بدانیم

هر آنچه که باید از سیگار های الکترونیکی بدانیم

متاسفانه آمار نشان می دهد که 30 درصد از جمعیت کره زمین سیگاری هستند که این خبر بسیاری بدی است. به همین دلیل است که هر روزه راه های جدید برای ترک سیگار ابدا می شود. یکی از خلاقانه ترین این راه ها، سیگار های الکترونیکی است. این سیگار های برقی درست مانند سیگار های معمولا هستند فقط با این تفاوت که باتری دارند. تحقیقات زیادی در مورد اینکه آیا استفاده از این روش می تواند به افراد در ترک سیگار کمک کند یا نه صورت گرفته که جواب هیچکدام قطعی نیست. هنوز سوال های زیادی در مورد سیگار های الکترونیکی وجود دارد. ما در این مقاله سعی می کنیم به برخی از این سوالات پاسخ بدهیم.

سیگار های الکترونیکی

طرز کار سیگار های الکترونیکی

این سیگار ها شکلی شبیه به سیگار های معمولی دارند فقط با این تفاوت که در این وسایل محفظه هایی وجود دارد که در آن باتری قرار می گیرد. آنها محفظه ها یا کارتریج هایی دارند که با مایعی ساخته شده از نیکوتین، رایحه دهنده ها و سایر مواد شیمایی پر می شود. یک بخش گرم کننده این مایع را به صورت بخاری در می آورد که فرد با پک زدن استنشاق می کند. در نوک این سیگار های ال ای دی هایی وجود دارد که نشان دهد سیگار درحال سوختن است.

این سیگار ها بی خطرند؟

متاسفانه در بیشتر این سیگار ها از نیکوتین استفاده شده است که همین موضوع می تواند سندی بر خطرناک بودن این سیگار ها باشد. مصرف نیکوتین باعث می شود تا شما با عوارض مختلفی رو به رو شوید. استنشاق این دود توسط نوزادان و کودکان باعث می شود تا به مغز آنها آسیب های جدی وارد شود. حتی در مدل های از این سیگار که ادعا می شود نیکوتین وجود ندارد، مقدار اندکی از این ماده را می توانید یافت کنید. نیکوتین تنها نگرانی درباره این سیگار ها نیست، در بسیاری از برند های سیگار های الکترونیکی مایعی به نام فرمالدئید وجود دارد. این ماده شیمایی بسیار خطرناک است و می تواند باعث بروز انواع سرطان شود.

فواید این سیگار ها

همان طور که در بالا نیز گفتیم در این سیگار های نیز مواد مختلفی وجود دارند که می توانند سلامت بدن را تهدید کنند. اما نباید این نکته را انکار کرد که مصرف این سیگار ها نسبت به سیگار های معمولی خطر کمتری دارد. سیگار کشیدن هزاران ماده شیمیایی را می سوزاند و سموم حاصل را وارد بدن فرد می کند. سیگارهای الکترونیکی که نمی سوزند، افراد را به اندازه سیگارهای معمولی در معرض این سموم قرار نمی دهند.

سیگار های الکترونیکی

آیا می توان از این سیگار های الکترونیک برای ترک سیگار کمک گرفت ؟

هنوز نتایج قطعی بدین منظور به دست نیامده است. در بسیاری از موارد افرادی که از این سیگار های استفاده می کنند موفق شدند تا از شر اعتیاد خود به سیگار های معمولی خلاص شوند. اما در مواردی نیز استفاده از این سیگار ها نتایج معکوس داشته است. بدین صورت که افراد در مکان های عمومی که نمی توان از سیگار های معمولی به دلیل اینکه دود تولید می کنند استفاده کرد، این سیگار های الکترونیکی را انتخاب می کنند.

هشدار

متاسفانه تاکنون گزارش های زیادی مبنی بر این که این سیگار ها می توانند حادثه آفرین باشند ثبت شده است. اگر بیش از اندازه از این سیگار ها استفاده کنید، بانری گرم شده و منفجر می شود. این امر باعث می شود تا شما دچار آسیب های جدی بشوید. تاکنون 134 مورد گزارش انفجار سیگار ها ثبت شده است. در ضمن محلول نیکوتین که در این وسایل به کار می رود، به خصوص برای کودکان کم سن خطرناک است. گزارش ها درباره مسمومیت ها از این راه در حال افزایش بوده است. سیگارهای الکترونیکی را باید دور از دسترس کودکان کم سن نگه دارید.

منبع: www.netsalamat.com

 

همچنین ببینید

عوارض زیاد نشستن را بهتر شناسایی کنید

متاسفانه یکی از بدی های که تکنولوژی فراهم کرده است، راحتی است. این راحتی باعث …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.