یکشنبه 23 دی 1397
خانه » اخبار پزشکی » زوال عقل یا بیماری آلزایمر سالمندان چیست

زوال عقل یا بیماری آلزایمر سالمندان چیست

آلزایمر از بیماری های شایع در سنین پیری می باشد که به آن آلزایمر سالمندان می گو یند ..در این مطلب از سایت نت سلامت در مورد آلزلیمر سالمندان برای شما بیشتر توضیح می دهیم :

 

 

آلزایمر سالمندان چیست و علایم آلزایمر سالمندان چیست :

زوال عقل در پیری یا آلزایمر سالمندان یک نوع بیماری مغزی است که سبب از بین رفتن سلولهای مغز میشود و به بروز مشکلاتی در زندگی روزمره اعم از اختلال در حافظه، فکر و احساسی میگردد.

 

مجموعه قوای ذهنی یک فرد، اجزاء مختلفی دارد که عبارتند از:

 

حافظه؛ که به حافظه کوتاه مدت و حافظه طولانی مدت تقسیم می شود. توانایی حل مسئله، قضاوت، محاسبه، صحبت کردن، انجام حرکات هماهنگ و… بنابراین حافظه تنها یک بخش از هوشمندی افراد را تشکیل میدهد و به این ترتیب اختلال خفیف در حافظه نظیر فراموش کردن اسامی اشیاء یا افراد در دوران سالمندی شایع بوده و پیامدهایی به دنبال ندارد.

 

آلزایمر سالمندان به آرامی آغاز میشود، ابتدا تنها علامت آن فراموشی خفیف و اشکال در به خاطر سپردن اتفاقات اطراف میباشد، اسامی را فراموشی میکند و… این مشکلات گرچه ناراحت کننده است اما آنقدر جدی نیست که فرد به آنها توجه کند اما با پیشرفت بیماری، نه تنها فرد مبتلا، بلکه خانواده وی هم درگیر می شوند فرد رسما دچار آلزایمر سالمندان میشود.

 

آلزایمر سالمندان پیش رونده و تدریجی است و معمولاً در میانسالی شروع می شود. اما در بیشتر افراد پس از ۶۵ سالگی یعنی در دوران سالمندی آغاز میگردد. علت واقعی این بیماری هنوز نامعلوم است. محققان عقیده دارند که ماده های شیمیایی در مغز موسوم به استیل کولین در کار حافظه مؤثر است.

 

به عقیده آنها، کمبود ماده استیل کولین باعث پیدایش آلزایمر سالمندان می شود. عامل آلزایمر سالمندان هرچه باشد، منجر به از بین رفتن سلولهای عصبی در قشر مغز و لذا کوچک شدن یا تحلیل مغز میگردد.

 

درآلزایمر سالمندان معمولاً فراموشی اولین علامت این بیماری است. این علامت در اغلب اوقات به عنوان فراموشکاری سالمندی تعبیر میشود و مسلماً فقط با وجود فراموشی خفیف در یک فرد مسن، نمی توان تشخیص آلزایمر را مطرح کرد.

 

دراین مرحله، فرد مطالب را فراموش میکند، اسامی اشیای معمولی مانند ساعت و کلید و… را از یاد میبرد، وسایل شخصی را گم می کند، دستخوش تغییرات شخصیتی می شود، تمایلش را به انجام کارهایی که روزانه از انجام آنها لذت میبرد، از دست می دهد.

 

در مراحل بعدی بیماری آلزایمر سالمندان، اشکالات مربوط به تفکر، استدلال و رفتار در بیمار رو به وخامت می گذارد. در این مرحله فراموش کاری شدیدتر شده به طوری که منجر به اختلال در انجام کارهای روزمره میگردد. به تدریج عملکردهای شناختی دیگر مثل جهتیابی، قدرت انتزاع، قضاوت منطقی و محاسبات ساده نیز مختل می شود.

 

در این مرحله خدمات مراقبتی برای فرد ضروری میباشد. اختلال تکلم شدیدتر شده معمولاً اسامی اشیای معمولی و ساده اطراف و حتی اسامی اطرافیان را فراموش می کند. اضطراب یا اختلالات روانی دیگر پدید می آیند مانند تو هم، یعنی دیدن چیزهایی که وجود خارجی ندارند یا چیزهایی را که حقیقت ندارند، واقعی میپندارد

 

به تدریج با پیشرفت بیماری آلزایمر سالمندان، علایم بی اختیاری ادرار، سختی در اندام ها و اختلال در راه رفتن نیز ظاهر می شود تا بیمار را زمین گیر و ناتوان می کند.

همچنین ببینید

سردرد سینوسی

بررسی علائم سردرد سینوسی

سردرد سینوسی در اطراف بینی تاثیر گذاشته و معمولا عفونت را به همراه دارد. این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.