سه شنبه 12 مهر 1401
خانه » اخبار پزشکی » آشنایی با تغییرات نوجوانان در بلوغ

آشنایی با تغییرات نوجوانان در بلوغ

برای برقراری ارتباط و رفتار صحیح با نوجوان بایستی قبل از هر چیز با ویژگی های طبیعی وی آشنا شد.ما در این مقاله ازسایت نت سلامت شما را با تغییرات نوجوانان در بلوغ آشنا میسازیم.

 

 

ا- دوستان خود را باهوش تر از والدین میدانند:

 

 

یکی از تغییرات نوجوانان در بلوغ این است که غالباً ظرفیت هوشی نوجوانان به سطح بسیار پایه ای که در بسیاری از موارد والدین و دبیران نیز قادر به پاسخ دادنشان نیستند. اگر سخنی از دوستان خود بشنود ممکن است آن را عین حقیقت تلقی کند، در حالی که همان گفته از طرف والدین پذیرفته نمی شود، این حالت در اواخر بلوغ (۱۸ تا ۲۱ سالگی) برطرف می شود.

 

۲- کم حوصله می شوند:

 

 

از تغییرات نوجوانان در بلوغ این است نسبت به اکثر چیزها و موضوعاتی که بالغین علاقه نشان میدهند، تمایلی ندارند و از انجام کارهایی که برایشان اهمیتی ندارد، گریزانند و کم حوصله می باشند.

 

 

۳- محدودیت ارتباط ها :

 

 

فرزندتان که زمانی دربارهٔ همه چیز با شما سخن میگفت، وقتی به سن بلوغ میرسد،حرف کمتری برای گفتن دارد. او به پرسشهای شما خیلی کوتاه و به طور در ضمن بایستی هزینه های نوجوان را به صورت هفته ای یا ماهانه (قبل از اینکه او درخواست کند) در اختیار وی قرار دهید.

 

 

4- عصبانی و سرکش :

 

 

مجموع تمایل به استقلال، ظرفیت هوشی بالا، قبول نداشتن منش و افکار والدین، تغییرات فیزیکی و مغایرت واقعیت ها با ایده آل های نوجوان باعث حساسیت، زودرنجی، عصبانیت و سرکشی نوجوان می شوند.

 

 

5- افزایش تاثیرپذیری از دوستان :

 

 

نوجوانان بسیار تحت تأثیر گروه های همسن و سال خود هستند و به همین دلیل به سرعت در میان آنان مد لباسی، مو، و حتی رفتار خاصی همه گیر و رایج می شود. هستهٔ اولیهٔ این چنین تغییرات و الگوهایی بسیار پیچیده میباشد و با زور و محدودیت نمی توان مانع این تغییرات شد، مگر اینکه زمینه و امکانات کافی برای فعالیت هاې اجتماعی و پیشرفت برای نوجوانان فراهم شود.

 

 

6- کاهش علاقه به درس:

 

 

معمولاً در سنین بلوغ افت تحصیلی مشاهده میشود و یکی از علل اصلی آن ورود فعالیتها و موقعیتهای جدید به زندگی نوجوان است. تغییر سیستم آموزشی به یک روشی کارآمد و پویا و مشخص کردن آیندهای روشن برای تحصیل کرده ها، مهمترین راه حل این ویژگی است.

 

 

 ۹- گریزان بودن از کار :

 

 

نوجوانان از انجام کارهایی که مورد علاقه شان نیست (خصوصاً کارهای منزل) سر باز میزنند و در مقابل تا دلتان بخواهد می توانند به گردش بروند، به نوار و CD گوش دهند، ساعتها پشت کامپیوتر بنشینند، یا با دوستان دائماً در مکالمهٔ تلفنی باشند

همچنین ببینید

سردرد سینوسی

بررسی علائم سردرد سینوسی

سردرد سینوسی در اطراف بینی تاثیر گذاشته و معمولا عفونت را به همراه دارد. این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.