یکشنبه 10 مهر 1401
خانه » اخبار پزشکی » اغلب حساسیت غذایی در افراد ژنتیکی است

اغلب حساسیت غذایی در افراد ژنتیکی است

در این مطب از سایت نت سلامت در مورد موضوع بسیار جامع حساسیت غذایی صحبت می کنیم …با ما همراه باشید

 

 

حساسیت غذایی چیست :

 

امروزه حساسیت غذایی به یکی از شایعترین مشکلات بهداشتی تبدیل شده اند. برخی پژوهشگران تخمین میزنند که بیش از نیمی از مردم امریکا دچار علائمی هستند که براثر حساسیت غذایی به وجود آمده اند.

 

اگر طیف وسیع علائمی را که حساسیت غذایی ایجاد می کنند و تعداد فراوان اعضاء و دستگاههای بدن که تحت تأثیر آن قرار میگیرند، درنظر بگیرید، پذیرش این مطلب که از هر دو نفر، یکی ممکن است به آلرژی غذایی مبتلا باشد، دشوار نخواهد بود.

 

 

چرا امروزه حساسیت غذایی تا این حد شایع شده اند؟

 

برای این پرسش چندین پاسخ احتمالی وجود دارد: استرس بیشتری که براثر آلودگی هوا، آب و غذا بر دستگاه ایمنی بدن ما وارد می شود، تمایل بسیاری از افراد به استفاده از یک رژیم غذایی محدود و تکراری، عجله در از شیر گرفتن و شروع رژیم غذایی جامد برای نوزادان و بالاخره این واقعیت که برخی از منابع غذایی ما اعم از منابع گیاهی و حیوانی، از نظر ژنتیکی دستکاری شده اند و با بافتهای بدن ما به شکلهای نامعلومی در تعارضی هستند.

 

 

علت ایجاد حساسیت غذایی :

 

اینکه چرا کسی به حساسیت غذایی مبتلا می شود، در حالی که دیگری به نظر حساس نمی رسد، دست کم تا حدی به علت مسائل وراثت (ژنتیک) است. برخی از افراد از نظر بروز واکنش منفی نسبت به غذاها مستعدتر هستند.

 

به علاوه کودکانی که رژیم غذایی مادرانشان در طی حاملگی سرشار از غذاهای حساسیت زاست یا کودکانی که زود از شیر گرفته شده اند، بیشتر در معرض واکنش به برخی غذاها هستند.

 

حساسیت غذایی گاهی به عنوان نام کلی انواع واکنشهای منفی نسبت به غذاها به کار میرود. اما نمی توان همهٔ این واکنشها را آلرژی غذایی به حساب آورد.

 

حساسیت غذایی واقعی در نتیجهٔ واکنش دستگاه ایمنی بدن به یکی از اجزای تشکیل دهندهٔ غذای خاصی که اغلب پروتئین است، ایجاد می شود.

 

عدم تحمل یک غذا بر اثر واکنشهای منفی به غذاها به وجود می آید و به دستگاه ایمنی مربوط نمی شود. این مطلب در مورد عدم تحمل لاکتوز نیز صادق است که بر اثر کمبود یک آنزیم رخ میدهدبرخی افراد نسبت به یک غذا حساس هستند، مثلاً به یک افزودنی غذایی مانند یک رنگ خوراکی یا مادهٔ شیمیایی خاصی نظیر مونو سدیم گلوتامات (MSG) یا سولفیت یا سالیسیلات ها (مسکنهای ضددرد) از جمله آسپیرین.

 

از آنجا که بسیاری از واکنشها نسبت به غذاها، آلرژیهای ساده نیستند، آزمایشهای آلرژی معمول اغلب نتیجه ای دربر نخواهد داشت. برخی پزشکان اصرار دارند حساسیت غذایی را یک مسئله موهومی یا در نتیجهٔ القای روانی بدانند و این حقیقت آشکار را نادیده می گیرند که یک غذای مشخص باعث ایجاد علامت مشخصی در فرد می شود و زمانی که مصرف آن قطع شود، آن علامت نیز برطرف می شود.

 

در مورد بیماران، به این نکته پی برده ایم که برطرف کردن علائم ناشی از واکنشهای منفی غذایی، چه آلرژیهای غذایی واقعی باشند و چه عدم تحمل یا حساسیت، مهمتر از اثبات یک حساسیت غذایی است.

 

به همین دلیل از اینجا به بعد اصطلاح واکنش غذایی را به جای حساسیت غذایی به کار میبریم. یک مشکل عمده در مشخص کردن واکنشهای غذایی آن است که علائم حاصل بسیار متنوع هستند. بیماری ممکن است براثر مصرف فراورده های ذرات دچار سردرد و خستگی شود در حالی که دیگری ممکن است بر اثر مصرف همان غذا به اسهال مزمن یا اگزمای پوستی دچار شود.

 

از دیدگاه تشخیصی حقیقت پیچیده ای که دربارهٔ واکنشهای غذایی وجود دارد آن است که هر عضوی از بدن از مغز گرفته تا رودهٔ بزرگ ممکن است هدف بیماری باشد.

 

بسیاری از مردم از واکنشهای غذایی، خود بی اطلاع اند، گاهی به طور اتفاقی این واکنشها را تشخیص میدهیم. به عبارتی هنگامی که افراد به دلیل شکایت خاصی مراجعه می کنند، در جریان بررسی علت آن متوجه می شویم که واکنش غذایی نقشی بارز ایفا می کند.

 

برخی غذاهای خاص بیش از دیگر غذاها ایجاد واکنش می کنند. غذاهایی که بیش از همه ایجاد آلرژی می کنند عبارت اند از شیر، تخم مرغ و بادام زمینی و پس از آنها گندم، ذرت، ماهی، صدف، میوه های خانواده توت فرنگی و تمشک، فندق، گر دو و، نخود، لوبیا و برخی، ادویه های خاص…

همچنین ببینید

پیشگیری از بواسیر با چند توصیه کار آمد

بواسیر یکی از بیماری های گوارشی است که خود را با گشاد شدن رگ های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.