پنج شنبه 9 تیر 1401
خانه » اخبار پزشکی » نقش حیاتی ورزش در درمان پوکی استخوان

نقش حیاتی ورزش در درمان پوکی استخوان

این مطلب از سایت نت سلامت به روش درمان پوکی استخوان و کنترل یا جلوگیری از این بیماری اختصاص دارد :

 

 

پیشگیری و درمان پوکی استخوان :

 

در مبحث پیشگیری و درمان پوکی استخوان به علاوه اختلاف نظر موجود دربارهٔ ارزش مکملهای غذایی کلسیم مانع از مصرف این مکملها در خانمها شده است.

 

زمانی که رژیم غذایی از نظر مقدار کلسیم کمبود داشته باشد، بدن این مادهٔ معدنی ضروری را برای انجام سایر فرایندهای متابولیک از استخوان می دزدد و باعث شکنندگی و نازکی استخوان می شود.

 

هنگامی که خانمی کمتر از ۵۰۰ میلیگرم کلسیم در روز مصرف میکند (مصرف مقداری که بدن وی نیاز دارد)، که این مطلب شامل حال یک چهارم زنان امریکایی می شود، فاقد کلسیم کافی برای انجام وظایف طبیعی خواهد بود.

 

به تدریج استخوانها بخشی از استحکام خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهند. در پیشگیری و درمان پوکی استخوان ، برای همه بیماران مؤنث ، مصرف روزانه مکمل غذایی کلسیم را به مقدار توصیه شده تجویز می کنیم.

 

در پیشگیری و درمان پوکی استخوان ، مصرف کلسیم مناسب حائز کامل اهمیت است.

 

شکلهای مختلف از کلسیم به صورت مکمل های غذایی وجود دارد که شامل لاکتات کلسیم، فسفات کلسیم، گلوکونات کلسیم و کربنات کلسیم می شود. همهٔ انواع یادشدهٔ کلسیم مضراتی دارند، و مهمترین آنها این است که مقدار کلسیمی که بدن میتواند از آنها جذب کند ناچیز است.

 

در پیشگیری و درمان پوکی استخوان ، بهترین و در دسترس ترین نوع کلسیم، سیترات کلسیم است. این فرم کلسیم به راحتی در افرادی که جذب ضعیفی دارند، جذب می شود و چندان گرانقیمت نیست. من همچنین به خانمها توصیه می کنیم، مصرف کلسیم رژیم غذایی خود را نیز افزایش دهند.

 

این امر به معنی افزایش مصرف ماست بدون چربی، شیر بدون چربی، پنیرهای کم چربی، گیاهان سبز و ماهی ساردین با استخوان است. گل کلم ایتالیایی (بروکولی) و Bok choy از بهترین مادهٔ معدنی منیزیم نیز که در متابولیسم کلسیم نقش دارد در پیشگیری و درمان پوکی استخوان نقش حیاتی ایفا می کند.

 

این امر در پژوهشی با دادن نیمی از مقدار کلسیم توصیه شده و دو برابر مقدار منیزیم توصیه شده به عنوان مکمل غذایی به خانمها به اثبات رسیده است. تراکم استخوانی این خانمها با سرعتی شانزده برابر زمانی که فقط مشاورهٔ غذایی شده بودند ولی مکمل غذایی نگرفته بودند افزایش یافت.

 

کمبود ویتامین D ممکن است تحلیل استخوان را تسریع کند. توجه داشته باشید که رژیم حاوی ویتامینهای مختلف مناسب، ممکن است حاوی ۴۰۰ واحد ویتامین D باشد که در این صورت نیازی به مصرف ویتامین D اضافی نیست

 

به علاوه، به نظر میرسد مادهٔ معدنی بور، از دست رفتن کلسیم بدن را کاهش می دهدو ذر پیشگیری و درمان پوکی استخوان موثر است.

 

در تحقیقی مشخص شد که تکمیل رژیم غذایی با بور به میزان قابل توجهی، رفع کلسیم را در زنان یائسه کاهش میدهد. کاهش مصرف کلسیم تنها عامل تحلیل رفتن استخوان نیست. برخی عوامل تغذیه ای مشخص عملاً بدن را وادار به از دست دادن کلسیم می کنند.

 

برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان رژیم سرشار از پروتئین، دفع کلسیم را افزایش می دهد و در نتیجه تحلیل استخوان را بیشتر می کند.

 

امروزه بسیاری از افراد مصرف پروتئین خود را با کاهش مصرف گوشت محدود کرده اند، البته گوشت تنها منبع پروتئین نیست. ماهی و جوجه نیز سرشار از پروتئین هستند،

 

نکتهٔ اصلی اینجاست که باید کل مقدار مصرف شما کاهش یابد. در حدود دویست گرم پروتئین – معادل یک تکه گوشت سینهٔ جوجه یا یک فیلهٔ کوچک ماهی – در روز کافی است.

 

کافئین نیز ممکن است باعث از دست رفتن کلسیم از بدن شود. در صورتی که بیش از یک فنجان قهوه یا چای در روز می نوشید، ماده ای را هضم می کنید که عملاً باعث شسته شدن کلسیم از استخوانها می شود، .

 

برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان ، مصرف کافئین نباید از یک نوشیدنی کافئین دار در روز تجاوز کند. ضمناً مطمئن شوید که هیچ یک از نوشیدنیهای گازداری که می نوشید کافئین نداشته باشد.

 

الکل نیز کلسیم را از بدن شما دفع میکند، بنابراین مصرف الکل را نیز محدود کنید. به اعتقاد من بهتر است برای دستیابی به بیشترین سلامتی، مصرف الکل به کلی قطع شود

 

آیا می خواهید راجع به کشیدن سیگار خبر بد دیگری بشنوید؟

سیگار باعث کاهش مقدار استروژن در زنان و در نتیجه افزایش خطر پوکی استخوان می شود. به علاوه مشخص شده است که سیگاریها دو برابر غیرسیگاریها در معرض خطر افزایش قند و نمک رژیم غذایی نیز با کاهش ذخایر کلسیم بدن مرتبط شناخته شده اند.

 

ورزش در پیشگیری و درمان پوکی استخوان نقشی کاملاً حیاتی دارد. در حالی که عدم تحرک ممکن است تحلیل تراکم استخوانی را تسریع کند، امکان دارد که بتوان با فعالیت بدنی بیشتر تراکم استخوانی لازم را مجددا به دست اورد. بسیاری استخوان مبارزه کنند. مصرف این مکملها بهتر از هیچ است، اما ورزش کردن فوائد آن را افزایش می دهد

همچنین ببینید

5 روش برای استفاده از خواص آب برنج برای پوست

ایرانی ها یکی از پر مصرف ترین مردمان برنج هستند. ایران یکی از با کیفیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.