پنج شنبه 7 مرداد 1400
خانه » اخبار پزشکی » سردی پا و بررسی علت‌های گوناگون ایجاد آن در انسان

سردی پا و بررسی علت‌های گوناگون ایجاد آن در انسان

دلایل سرماخوردگی همواره متفاوت بوده است، عواملی همچون تغییرات دما و همچنین شیوه زندگی یکی از شایع‌ترین دلایل ایجاد سرماخوردگی در افراد گوناگون می‌باشد. در این مقاله قصد داریم تا عوامل موثر در سردی پا را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم.

سردی پا و بررسی عوامل آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی نت سلامت؛ در این مقاله علاوه بر مورد بررسی قرار دادن عوامل ایجاد سردی پا، به معرفی داروهای خانگی جهت درمان این مشکل نیز خواهیم پرداخت.

سردی پا

عوامل ایجاد سردی پا

این عوامل بسیار گوناگون هستند، از دمای زمستان گرفته تا گردش خون و همچنین اختلالات عصبی که می‌توانند بسیار اثرگذار باشند.

دماهای سرد

احساس سردی در پا یکی از واکنش‌های طبیعی بدن نسبت به دمای هوای سرد به حساب می‌آید. هنگامی که فرد وارد یک فضای سرد شود به صورت کاملا طبیعی رگ‌های خونی در اندام‌هایی همچون دست و پا تنگ خواهند شد، این مسئله موجب کاهش انتقال و حرکت خون در رگ و به طور کلی در اندام مورد نظر شده و همچنین در ادامه سبب از دست رفتن گرمای بدن خواهد شد.

این اندام‌ها بخش‌هایی از بدن هستند که دورتر از اندام‌های حیاتی آن قرار دارند، به طوریکه کاهش جریان خون در اندام‌ها سبب از بین رفتن گرمای موجود خواهد شد.

با گذشت زمان، این کاهش جریان خون می‌تواند سبب کاهش میزان اکسیژن در بافت‌ها شده و احتمال دارد موجب بروز یک رنگ آبی در آن قسمت شود. این علائم معمولا جدی نبوده و بدن دوباره به حالت عادی خود باز خواهد گشت.

استرس زیاد و یا اضطراب

داشتن استرس و اضطراب زیاد امکان دارد سبب ایجاد سرگیجه در برخی از افراد شود. یکی از پاسخ‌های طبیعی بدن به استرس یا نگرانی آن است که سبب انتقال آدرنالین به جریان خون خواهد شد.

آدرنالین اثرات بسیار مثبتی بر رگ‌های خونی و همچنین انتقال خون به بافت‌های مختلف خواهد داشت و بدن را برای آسیب‌های شدیدتری که ممکن است در اثر فشار ایجاد شود، آماده خواهد کرد.

دنیای مدرن و امروزی مملو از استرس‌های روزانه است، اما بسیاری از افراد بدن خود را در معرض خطر قرار نخواهند داد، هر زمانی که سردی پا و دست احساس کردید، سعی کنید تا با به دست آوردن آرامش آن را کاهش دهید.

مسائل مربوط به گردش خون

مسائل مربوط به گردش خون یکی از عوامل بسیار رایج و تاثیرگذار در ایجاد سردی پا است. فردی که دارای گردش خون ضعیفی باشد، اغلب در معرض خطرات خونریزی در اندام‌ها قرار گرفته و ممکن است به دنبال آن در بدن ایجاد سردی نماید.

گردش خون ضعیف می‌تواند عوامل متعددی داشته باشد، به عنوان مثال، نشستن بر روی یک میز در تمام روز ممکن است سبب کاهش میزان انتقال و گردش خون در پاها شده و در نهایت سبب ایجاد سرماخوردگی در فرد شود.

سیگار کشیدن و استعمال دخانیات می‌تواند خونرسانی را برای هر منطقه از بدن با سختی مواجه نماید، بنابراین می‌توان نتیجه گرفت افراد سیگاری بیشتر از افراد غیر سیگاری دچار سردی پا خواهند شد.

میزان کلسترول بالا قادر است تا با ایجاد پلاک‌هایی در شریان‌های مهم بدن مانع از گردش خون به طور منظم شده و به دنبال آن، همانطور که مشخص است سردی پا را به دنبال داشته باشد.

برخی از بیماری‌های قلبی نیز احتمال دارد سبب ایجاد سرگیجه در افراد مختلف شوند، بنابراین کسانی که به پزشک مراجعه نمایند باید ناراحتی و سوابق مشکلات قلبی خود را بازگو کرده تا متعاقبا پزشک بتواند نتیجه درستی گرفته و بنا بر تشخیص، مراحل و روند درمان را آغاز کند.

کم خونی

این مشکل زمانی رخ خواهد داد که فرد دارای سلول‌های خونی معمولی در بدن خود باشد. این مشکل می‌تواند به علت بسیاری از عوامل همچون کمبود آهن، ویتامین B12، فولات و یا بیماری مزمن کلیه ایجاد گردد.

سردی پا

موارد کم خونی شدید و یا متوسط امکان دارد که موجب ایجاد سرگیجه در افراد گوناگون شده و این مشکل اغلب به تغییرات رژیمی و همچنین استفاده از مکمل‌ها پاسخ مناسبی داده است. در صورتیکه به پزشک مراجعه کردید و در شما تشخیص کم خونی داده شد، سریعا در پی آن مراحل درمانی را آغاز نمایید.

دیابت

همراهان نت سلامت؛ افراد مبتلا به دیابت ممکن است در معرض مشکلاتی همچون گردش خون، سرما و یا سردی پا و دست باشند. سطوح بالای قند خون ممکن است سبب تنگ شدن شریان‌ها و همچنین کاهش خونرسانی به بافت‌های بدن شده و به دنبال آن سرماخوردگی ایجاد شود.

دیابت در برخی از افراد سبب ایجاد یک نوع آسیب عصبی به نام نوروپاتی محیطی دیابتی خواهد شد. این آسیب در افرادی اتفاق خواهد افتاد که مدت‌هاست دچار قندخون بالا بوده و تلاشی در جهت کاهش آن انجام نداده‌اند.

این مشکل دارای علائم دیگری همچون احساس سوزن شدن و یا تپش قلب، بی حسی و یا سوزش در پاها می‌باشد. این علائم همواره در شب بیشتر نیز خواهند شد.

اختلالات عصبی

برخی دیگر از این آسیب‌های عصبی ممکن است به دنبال یخ‌زدگی شدید و یا یک وضعیت پزشکی ایجاد شوند. نوروپاتی محیطی ممکن است در اثر بیماری‌های کبد و کلیه، عفونت و یا ژنتیک باشد. اغلب علائمی همچون بی‌خوابی و سوزن شدن را نیز می‌توان به عنوان یکی از نشانه‌های این مشکل عصبی به حساب آورد.

کم‌کاری تیروئید

هیپوتیروئیدی ناشی از غده تیروئید ضعیف بوده که سطح هورمون تیروئیدی کمتری تولید کرده و تاثیرات بسیار منفی بر متابولیسم بدن خواهد داشت.

متابولیسم بدن بر گردش خون، ضربان قلب و درجه حرارت بدن تاثیرات زیادی خواهد گذاشت، بنابراین هر چیزی که بر عملکرد تیروئید تاثیرگذار باشد و سبب کم‌کاری تیروئید گردد، منجر به ایجاد پاهای سرد خواهد شد.

افرادی که مبتلا به کم‌کاری هستند، ممکن است نسبت به سرماخوردگی از حساسیت بیشتری برخوردار بوده و علائم دیگری همچون خستگی، افزایش وزن و مشکلات حافظه را نیز به دنبال داشته باشند.

درمان‌های خانگی

مراجعه به پزشک برای تشخیص علت‌های گوناگون ایجاد سردی پا می‌تواند بسیار مناسب باشد اما باید دانست که درمان‌های خانگی نیز وجود دارند که می‌تواند منجر به گرم‌کردن پا و ایجاد آرامش در فرد شوند.

جنبش

به نظر می‌رسد که حرکت دادن بدن و بافت‌ها یکی از ساده‌ترین روش‌ها جهت گرم‌کردن بدن و کمک به جریان خون در پا خواهد شد.

افرادی که همواره به علت شرایط کاری خود بر روی میز بدون تحرک نشسته‌اند، بد نیست که به طور دوره‌ای و هر چند مدت یکبار کمی در اطراف محل کار خود به حرکت کردن بپردازند.

ایجاد گردش خون به واسطه فعالیت‌های بدنی همانند دویدن و یا حتی انجام پرش‌های متوالی می‌تواند تاثیرات خوبی بر روی حفظ گرمای پا داشته باشد.

جوراب و دمپایی

استفاده از جوراب‌های کلفت برای افرادی که از مشکل سردی پا رنج می‌برند، می‌تواند بسیار مفید باشد. در خانه نیز می‌توان از دمپایی‌های عایق‌بندی شده استفاده کرد.

حمام پا

یکی از سریع‌ترین روش‌ها برای از بین بردن سردی پا آن است که یک پتوی گرم تهیه و پای خود را در آن بپیچانید.

روش دیگر آن است که یک حوضچه آب گرم ایجاد کرده و پاهای خود را به مدت 10 تا 15 دقیقه در آن قرار داده تا سبب جریان خون در آن بافت‌ها شود، این روش قبل از خواب بسیار مفید است، استفاده از آب گرم می‌تواند سبب ایجاد آرامش در ماهیچه‌ها نیز گردد.

افراد مبتلا به آسیب عصبی باید از زیاد گرم کردن آب پرهیز نمایند، زیرا ممکن است عصب‌های موجود در پا نتوانند میزان گرمی را به درستی تشخیص داده و دچار سوختگی شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

هرگاه شخصی سرماخوردگی را به همراه نشانه‌های دیگری در خود احساس کرد باید به پزشک مراجعه نماید، این نشانه‌ها عبارتند از:

خستگی

کاهش وزن یا افزایش آن

تب

احساس درد در مفاصل

زخم‌های موجود بر روی انگشتان که به مدت طولانی وجود دارند

تغییرات پوستی همانند بثورات

سردی پا

اگر پا احساس سردی داشت اما پوست آن گرم بود باید حتما فرد مورد نظر به پزشک مراجعه نماید زیرا ممکن است به اختلالات عصبی دچار شده باشد.

جمع‌بندی

سردی در پا احتمالا در زمان‌های مختلف ایجاد خواهد شد اما اگر این حالت همواره وجود داشته باشد، نیاز است که فورا به پزشک مراجعه شود. در عین‌حال پوشاندن پا به وسیله جوراب‌های ضخیم و آب گرم می‌تواند به سرعت این وضعیت را بهبود ببخشد.

Source: Medicalnewstoday

همچنین ببینید

سردرد سینوسی

بررسی علائم سردرد سینوسی

سردرد سینوسی در اطراف بینی تاثیر گذاشته و معمولا عفونت را به همراه دارد. این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.