پنج شنبه 7 مرداد 1400
خانه » اخبار پزشکی » مشکل کولیک کلیوی و بررسی روش‌های تشخیص و درمان آن

مشکل کولیک کلیوی و بررسی روش‌های تشخیص و درمان آن

به دردهای ناشی از سنگ کلیه اصطلاحا مشکل کولیک کلیوی گویند، این درد قادر است تا در هر بخش از دستگاه ادراری، همچون برخی از قسمت‌های کلیه، مثانه و مجرای ادراری ایجاد شود، این سنگ‌ها اندازه خاصی نداشته و متفاوت خواهند بود. اکثر سنگ‌های کلیه به دلیل افزایش مواد معدنی یا موادی همچون اسید اوریک که در ادرار موجود است اتفاق خواهند اُفتاد، بدین صورت که دفع نشده و ایجاد رسوب خواهند کرد.

مشکل کولیک کلیوی و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی نت سلامت؛ روش‌های متعددی برای درمان و دفع سنگ‌های ادراری موجود است، بسیاری از سنگ‌ها بدون نیاز به عمل جراحی و با استفاده از روش‌های درست از بین خواهند رفت.

مشکل کولیک کلیوی

علائم

نشانه‌های مشکل کولیک کلیوی ممکن است به نسبت اندازه سنگ و همچنین محل قرار گرفتن آن در دستگاه ادراری با یکدیگر متفاوت باشند، برخی از سنگ‌های کوچک تنها مشکل کولیک کلیوی خفیفی را به وجود خواهند آورد و فرد در حین خارج کردن مواد زائد بدن دچار دردهای ناراحت‌کننده‌ای خواهد شد.

سنگ‌های بزرگ‌تر نیز دارای مشکلات بزرگ‌تری هستند، به خصوص زمانی که مجرای ادراری را مسدود کرده باشند و یا حتی در لوله‌ای که در حقیقت خط اتصال بین کلیه و مثانه است، سبب ایجاد مشکلات شدیدی شود.

شایع‌ترین نوع کولیک کلیوی دردی است که در قسمت کمر و ران وجود دارد، این مورد در بخش شکم و کشاله ران نیز وجود دارد. توجه داشته باشید که مشکل کولیک کلیوی تنها یکی از علائم ناشی از سنگ‌های ادراری به حساب می‌آید.

سایر علائم مرتبط با مشکل کولیک کلیوی:

درد و یا وجود مشکلاتی در ادرار کردن

وجود خون در ادرار که ممکن است به رنگ صورتی، قرمز و یا قهوه‌ای وجود داشته باشد

ادرار مضر

حالت تهوع

استفراغ

وجود ذرات کوچک در ادرار

احساس نیاز فوری به ادرار

ادرار ابری

ادرار بیشتر و یا کمتر از حد نرمال است

علائم عفونت مجاری ادراری ممکن است در برخی از موارد ظاهر گردد، این موارد شامل تب، لرز و همچنین عرق سرد خواهد بود. در صورتی که هر کدام از این علائم را مشاهده کردید لازم است تا سریعا به یک پزشک مراجعه کرده و موضوع را با او در میان بگذارید.

هر کسی که علائم زیر را همراه با کولیک کلیوی تجربه کند، باید هر چه سریع‌تر با خدمات اورژانس تماس حاصل نماید.

این علائم اورژانسی عبارتند از:

ناتوانی کامل در ادرار کردن

استفراغ غیر قابل کنترل

تب بیش از 101 درجه فارنهایت

علل

مشکل کولیک کلیه در حقیقت به وسیله یک سنگ در مجاری ادراری به وجود خواهد آمد، جایی که سنگ قصد دارد تا از آن محل عبور کند اما گیر اُفتاده و سبب ایجاد مشکلاتی برای بافت بدن خواهد شد، این مشکل سبب بروز التهاب و فشار نیز می‌شود. سنگ‌های ادراری ممکن است از مواد شیمیایی و یا معدنی متعددی تشکیل شده باشد.

عوامل خطرناک برای ایجاد یک سنگ ادرار عبارتند از:

وجود کلسیم اضافی در ادرار

بیماری‌های دستگاه گوارش (GI) همانند بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو

نقرس که ممکن است در اضافه شدن اسید اوریک نیز نقش داشته باشد

داروهای خاص

سیستینوری

چاقی

کمبود آب

داشتن سابقه خانوادگی سنگ کلیه

انواع روش‌های درمانی

مشکل کولیک کلیوی

یکی از اصلی‌ترین روش‌هایی که برای بررسی موجود بودن سنگ در کلیه توسط پزشکان انجام می‌شود، آزمایش خون است. روش‌های دیگری نیز همچون اشعه ایکس، اسکن کامپیوتری (CT) یا اولتراسوند می‌توانند این مشکل را به خوبی تشخیص دهند.

درمان‌های پزشکی که برای این مشکل مورد استفاده قرار خواهند گرفت، به نوع سنگی بستگی دارد که فرد تجربه خواهد کرد.

انواع مختلف سنگ‌ها عبارتند از:

شایع‌ترین سنگ‌ها مربوط به کلسیم است

سنگ اسید اوریک

سنگ‌های سیستین که بسیار نادر بوده و دلیل ایجاد آن نیز اختلال کیستینوری است

سنگ‌های Struvite بسیار کم ایجاد می‌شوند و دلیل ایجاد آن نیز وجود برخی از باکتری‌ها در مجاری ادراری است

بد نیست بدانید که تا 80 درصد سنگ‌ها توسط ادرار از بدن و مجاری ادراری خارج خواهند شد، پزشکان هیدراتاسیون را توصیه کرده و امکان دارد داروهای کاهش‌دهنده درد را نیز جهت کمک به مقابله با آن تجویز نمایند.

روش‌های گسترده‌ای جهت حذف سنگ‌های بزرگ و همچنین مشکل کولیک کلیوی وجود دارند که به بیان برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

روش‌های درمانی آن عبارتند از:

همراهان نت سلامت؛ استخراج سنگ‌ها توسط اورترسکوپی، این روش تهاجمی بوده و پزشک برای انجام آن ابزار مخصوص را وارد مجاری ادراری کرده و به وسیله دوربین موجود در آن سنگ را یافته و خارج خواهند کرد.

یکی دیگر از روش‌هایی که بسیار جالب نیز می‌باشد ارسال امواج صدایی خاص است که موجب شکسته شدن سنگ در کلیه خواهد شد.

روش دیگر به نام نفرولیتوتومی نام دارد، این روش اغلب با اعمال داروی بیهوشی بر روی فرد بیمار انجام خواهد شد، این روند نیز در نهایت سبب شکست خوردن سنگ در کلیه خواهد شد.

روش دیگر استنت نام دارد، در این روش پزشکان یک لوله نازک را در یک مثانه وارد کرده تا از بروز انسداد جلوگیری به عمل آورد و همچنین کمک کند تا سنگ‌ها از مناطق عبور کرده و شکسته شوند.

در برخی از افراد نیز که این راه‌ها با شکست روبه‌رو شود ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد، اما پزشکان همواره سعی می‌کنند تا سنگ را درون بدن شکسته و دفع شود تا دیگر نیازی به عمل جراحی نباشد.

برخی از درمان‌ها نیز وجود دارند که موجب تسکین علائم و یا کاهش تجمع سنگ‌ها خواهند شد.

این روش‌های درمانی عبارتند از:

آنتی بیوتیک

عوامل قلیایی

کورتیکواستروئیدها

مسدودکننده‌های کانال کلسیم

بلوک‌های انتخابی آلفا 1

مدیریت درد

یکی از گام‌های مفید در زمینه درمان این مشکل مدیریت درد است، این مدیریت، کیفیت زندگی را تا زمانی که این مشکل به طور کامل رفع شود را تا حد بسیار زیادی بالا خواهد برد. پزشکان ممکن است به افرادی که هنوز در معرض علائم قرار دارند برخی از داروهای آرامش‌بخش را نیز تجویز نمایند، در حقیقت این داروها برای آرام کردن دستگاه گوارش، کنترل حالت تهوع و استفراغ مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

برخی از افراد نیز برای تسکین درد خود با تهیه یک کیسه آب گرم و قرار دادن آن بر روی محلی که درد را احساس می‌کنند، سعی در آرام کردن آن خواهند کرد.

جلوگیری

یکی از مهم‌ترین روش‌هایی را که پزشکان جهت پیشگیری از ایجاد مشکل کولیک کلیوی و همچنین سنگ کلیه پیشنهاد می‌کنند، مصرف مقادیر زیادی از مایعات و همچنین کاهش مصرف سدیم است.

همچنین اگر فردی مشکل ایجاد سنگ در اثر کلسیم را داشته باشد، پزشک با تجویز یک دیورتیک تیازید سعی خواهد کرد تا در صورتی که مصرف آب پاسخ مناسبی ندهد، حداقل از کم آبی بدن جلوگیری نماید.

بسیاری از افراد نیز با مصرف یک رژیم غذایی سالم همچون انواع غلات، سبزیجات، میوه و پروتئنی سعی خواهند کرد تا مواد مغذی مناسبی را جذب نمایند، البته پزشکان ممکن است مصرف انواع مرکبات همچون پرتقال، لیمو و گریپ‌فروت را نیز تجویز نمایند.

مشکل کولیک کلیوی

جمع‌بندی

مشکل سنگ کلیه و همچنین کولیت آن، در صورتی که پیگیری صورت نگیرد بسیار بزرگ و دردناک خواهد شد، پزشکان ممکن است از تمامی روش‌ها، حتی در صورت لزوم با استفاده از جراحی نیز به درمان فرد مورد نظر بپردازند.

ممکن است درمان اثرگذار باشد و سنگ از طریق مجاری ادراری دفع شود، با این‌حال دقت داشته باشید که همواره پیشگیری بهتر از درمان است، بنابراین سعی کنید تا همواره کارهای پیشگیرانه را انجام دهید، یکی از این کارها مصرف مایعات است. در صورتی که علائم شدیدی را احساس کردید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

Source: Medicalnewstoday

همچنین ببینید

سردرد سینوسی

بررسی علائم سردرد سینوسی

سردرد سینوسی در اطراف بینی تاثیر گذاشته و معمولا عفونت را به همراه دارد. این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.