چهارشنبه 2 تیر 1400
خانه » اخبار پزشکی » نارسایی قلبی به وسیله فعالیت‌های ورزشی درمان می‌شود

نارسایی قلبی به وسیله فعالیت‌های ورزشی درمان می‌شود

افراد سالم می‌توانند با فعالیت‌های ورزشی تا حد زیادی خطر ابتلا به نارسایی قلبی را کاهش دهند، این افراد می‌توانند با یک برنامه 2 ساله از فعالیت‌های ورزشی و تمرینات هوازی این مهم را به انجام برسانند.

نارسایی قلبی و بررسی آن

بر اساس نتایج یکی از آزمایشات صورت گرفته توسط محققان دانشگاه تگزاس و انتشار آن در مجله Circulation مشخص شد که ورزش و فعالیت‌های مستمر می‌تواند تا آسیب‌های دوران پیری را کاهش دهد، مخصوصا نارسایی قلبی که یکی از بزرگترین معضلات این دوران به حساب می‌آید.

نارسایی قلبی

همراهان مجله پزشکی نت سلامت بر اساس نظر محققان تمرینات باید حداقل چهار تا پنج بار در هر هفته انجام شود تا نتایج خوبی رقم بخورد. شاید برخی از شما با خود بگویید که دو تا سه بار در هر هفته نیز کافی است، اما دانشمندان با قاطعیت اعلام کردند که این مقدار جهت جلوگیری از نارسایی قلبی کافی نیست. استاد پزشکی دانشگاه تگزاس دکتر بنجامین دیوید لوین از تمامی مردم درخواست کرده است که فعالیت‌های ورزشی هفته‌ای چهار تا پنج دفعه را همانند دوش گرفتن و مسواک زدن جدی تلقی کنند.

توضیحاتی در رابطه با نارسایی قلبی

باید بدانید که نارسایی قلبی یکی از بزرگترین مشکلاتی است که ممکن است برای هر فردی اتفاق بیفتد، در این نارسایی سلول‌های بدن به طور منظم اکسیژن و مواد مغذی را دریافت نکرده و عضله قلب نیز برای پمپاژ خون بسیار ضعیف می‌شود. این مسئله موجب خواهد شد تا علائمی از قبیل خستگی، تنگی نفس، سُرفه و برخی از مشکلات دیگر همچون انجام اُمورات روزمره بالا رفتن از پله، پیاده‌روی و کارهای جزئی دیگر نیز سخت و طاقت‌فرسا به نظر آیند. نارسایی قلب می‌تواند مسئله ادامه‌دار، مزمن، حاد و یا دارای رشد ناگهانی باشد، این مسئله بیشتر در افراد سالخورده و 65 سال به بالا رُخ خواهد داد اما جوانان را نیز ممکن است مبتلا نماید. بر اساس برآوردهای انجام شده توسط سازمان‌های مربوطه در ایالات متحده آمریکا مشخص شد که در حدود 5.7 میلیون نفر مبتلا به نارسایی قلب هستند و افراد مبتلا تنها 5 سال پس از ابتلا به آن توانستند به حیات خود ادامه دهند.

بررسی عملکرد قلب و کسر تخلیه

قلب دارای چهار دریچه بوده که وظیفه پمپاژ خون را بر عهده دارند، دریچه بالا که دارای دو بخش سمت راست و سمت چپ هستند و دریچه پایین نیز به همین صورت، این دریچه‌ها عهده‌دار چنین وظایف خطیری هستند. بر اساس یکی از پیچیده‌ترین فرآیندها، هنگامی که خون وارد بطن چپ شود به وسیله آن پمپاژ شده و به تمامی نقاط بدن خواهند رفت. یکی از اقداماتی که می‌توان جهت تشخیص نارسایی قلبی مورد استفاده قرار می‌گیرد کسر تخلیه و یا اندازه‌گیری مقدار خونی است که توسط بطن چپ پمپاژ می‌شود. کسر تخلیه در محدوده 50 تا 70 طبیعی است، این بدان معنا است که در هر مرتبه پمپاژ قلب این حجم از خون مورد استفاده قرار خواهد گرفت و در صورتی که این محدوده از 41 تا 49 باشد، می‌توان با قاطعیت گفت که شخص مربوطه دچار نارسایی قلبی است. البته برخی از شرایط دیگر همچون حملات قلبی نیز ممکن است این میزان از پمپاژ را کاهش دهد.

دارا بودن عضله قلب قوی

نارسایی قلبی

در تحقیقات پیشین صورت گرفته به خوبی مشخص شد که افرادی که از فعالیت‌های ورزشی به دور هستند، مخصوصا افراد میانسال از بطن کوچکتری برخوردارند، این مسئله موجب می‌شود که کار پمپاژ خون به خوبی انجام نشود. در نقطه مقابل نیز طبق آزمایشات و نتایج موجود مشخص شد ورزشکاران حرفه‌ای و حتی افرادی که تنها در هفته از 4 تا 5 روز تمرینات هوازی معمولی و کم فشار دارند از دریچه‌های قلب بزرگتر و با عملکرد بهتری برخوردارند و قطعا این مسئله در مبتلا نشدن آن‌ها به نارسایی قلبی تاثیرات فراوانی خواهد داشت. در سایر تحقیقات، پروفسور لوین متوجه شد که افراد جوان و دارای سن پایین به راحتی می‌توانند با انجام تمرینات ورزشی این مشکل را از خود دور کنند، اما کسانی که تازه از سن 65 سال قصد انجام این گونه فعالیت‌ها را دارند قطعا کار سخت‌تری را باید انجام دهند و پیشرفتشان همانند افراد جوان نخواهد بود. بنابراین در تحقیقات جدید، هدف آن بود که متوجه شویم آیا تمرینات هوازی طولانی‌مدت و شدید می‌تواند کشش در عضلات قلب افراد میانسالی ایجاد کند که زندگی آرامی را سپری کرده‌اند.

چگونگی انجام آزمایش

در این آزمایش، دانشمندان تعداد 53 نفر از افراد 45 تا 64 سال را در اختیار گرفتند تا بتوانند نتایج مورد نظر را به دست آورند. محققان افراد را به گروه‌های مختلفی تقسیم کرده و به مدت 2 سال برنامه‌ریزی‌های لازم ورزشی را برایشان در نظر گرفتند. برخی از شرکت‌کنندگان در این آزمایش ورزش‌هایی همچون تمرینات تعلیق منظم، یوگا و تمرینات وزنه‌ای را 3 روز در هر هفته انجام دادند. برخی دیگر از شرکت‌کنندگان نیز یک برنامه پیشرفته دو ساله تمرینات هوازی با شدت متوسط و شدید را به صورت 4 تا 5 روز در هر هفته به انجام رساندند. این تمرینات شدید به گونه‌ای بود که ضربان قلب را به حداکثر 95 رسانده و طی یک بازه 3 دقیقه‌ای بازیابی به تعداد 60 تا 75 می‌رسید. در پایان مطالعه مشخص شد آن‌هایی که تمرینات سخت و شدیدتری را انجام داده‌اند موفق به افزایش جذب اکسیژن تا 18 درصد شدند، این مسئله در سلامت قلب و همچنین مبتلا نشدن به نارسایی قلب می‌تواند بسیار موثر باشد. بر اساس یکی دیگر از نتایج حاصل شده می‌توان به خوبی مشاهده کرد آن گروهی که در هر هفته تنها 2 تا 3 مرتبه فعالیت ورزشی داشتند، هیچگونه بهبودی برایشان حاصل نشد و یا بهتر بگوییم، این میزان ورزش نمی‌تواند در محافظت از قلب و جلوگیری از نارسایی قلبی مفید باشد. این پروفسور در ادامه افزود آن گروهی که در هر هفته از 4 تا 5 مرتبه فعالیت ورزشی داشتند می‌توانند از ثمرات آن در رابطه با جلوگیری از نارسایی قلبی دوران پیری لذت ببرند. ایشان در ادامه به همگان توصیه کردند که تمرینات ورزشی، هر هفته 4 تا 5 مرتبه را به عنوان بخشی از زندگی خود قبول کرده و به انجام آن متعهد باشند. یک برنامه ورزشی نیز توسط این گروه برای عموم مردم توصیه شده و برای شما نیز قرار داده‌ایم. این موارد عبارتند از:

  • در هر هفته حداقل یک جلسه طولانی از دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی، تنیس و یا برخی فعالیت‌های ورزشی دیگر
  • یک جلسه فعالیت هوازی با شدت بالا در هفته
  • یه جلسه تمرینات قدرتی در هفته
  • دو یا سه جلسه تمرین متوسط و یا شدید در هر هفته

جمع‌بندی کلی مقاله نارسایی قلبی

نارسایی قلبی

آزمایشات مربوطه بر روی افراد سفید‌پوست صورت گرفته و نتایج مثبتی را به همراه داشته است، امکان دارد که در سایر نژادها نتایج دیگری مشخص شود، دور از ذهن نیست که حتی تاثیرات بیشتر و بهتری نیز دیده شود. به عنوان جمع‌بندی این مقاله می‌توان گفت که کلید داشتن یک قلب سالم در میانسالی ورزش است، ورزشی با میزان مناسب، با این کار سلامتی خود را حفظ کرده و از ایجاد نارسایی قلبی در زمان پیری جلوگیری نمایید.

منبع: http://www.netsalamat.com

همچنین ببینید

سردرد سینوسی

بررسی علائم سردرد سینوسی

سردرد سینوسی در اطراف بینی تاثیر گذاشته و معمولا عفونت را به همراه دارد. این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.