چهارشنبه 2 تیر 1400
خانه » اخبار پزشکی » مشکل پری‌کرونیت و بررسی کامل مراحل ایجاد و درمان آن

مشکل پری‌کرونیت و بررسی کامل مراحل ایجاد و درمان آن

مشکل پری‌کرونیت زمانی اتفاق خواهد اُفتاد که دندان عقل فضای لازم را جهت بیرون آمدن نداشته باشد، نتیجه این مورد بدین صورت است که در اطراف دندان عقل التهاب و برخی از عفونت‌ها ایجاد خواهد شد.

مشکل پری‌کرونیت و بررسی آن

به گزارش مجله پزشکی نت سلامت در صورتی که دندان عقل راهی برای خروج کامل نداشته باشد، با ایجاد برخی از قسمت‌ها منجر به دام اُفتادن غذاها شده و به مرور زمان با تجمع باکتری‌ها منجر به ایجاد عفونت خواهد شد.

مشکل پری‌کرونیت

حقایقی در رابطه با مشکل پری‌کرونیت

 • دندان‌های عقل معمولا در دوران نوجوانی ظاهر خواهند شد.
 • مشکل پری‌کرونیت می‌تواند کوتاه‌مدت (حاد) و یا بلندمدت (مزمن) باشد.
 • این مشکل معمولا در افراد بالای 20 و کمتر از 40 سال ایجاد خواهد شد.

معرفی علائم مزمن و حاد این اختلال

لازم به ذکر است که تمامی علائم ممکن است بین افراد، بسته به شدت عفونت متفاوت باشد. علائم مزمن عبارتند از:

 • درد مبهم
 • ناراحتی خفیف
 • طعم بد در دهان

علائم مزمن این مشکل تنها 1 و یا 2 روز ادامه خواهند داشت ولی در یک ماه تکرار خواهد شد. علائم حاد مشکل پری‌کرونیت نیز معمولا از 3 تا 4 روز طول کشیده و ممکن است شامل موارد زیر باشد. این موارد عبارتند از:

 • درد شدیدی که می‌تواند خواب را از چشمانتان دور کند
 • تورم در طرف آسیب ‌دیده
 • درد هنگام خوردن غذا
 • گره‌های لنفی زیر چانه متورم شده‌اند
 • تب

علل شکل‌گیری این مشکل چیست؟

مشکل پری‌کرونیت در افراد بالای 20 سال رخ خواهد داد و چیزی در حدود 81 درصد افراد مبتلا بین 20 تا 29 سال هستند، این مشکل ربطی به زن و مرد ندارد. این مشکل عوامل دیگری نیز دارد، این مشکلات مشترک عبارتند از:

 • بهداشت دهان و دندان ضعیف، این مشکل منجر به ایجاد مشکل پری‌کرونیت خواهد شد
 • فشار
 • بارداری
 • عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، این یک ویروس بوده که اغلب بر روی بینی، سینوس‌ها و گلو تاثیر خواهد گذاشت

تشخیص و بررسی مراحل درمانی

مشکل پری‌کرونیت

دندان‌پزشکان اغلب در حین ارزیابی‌های بالینی این مشکل را تشخیص خواهند داد، آن‌ها در معایناتشان به بررسی دندان عقل خواهند پرداخت و با در نظر گرفتن علائم با قاطعیت مشکل را اعلام خواهند کرد. در حقیقت دندان‌پزشک قصد دارد تا لثه‌های ملتهب شده، قرمز و یا دارای تورم را مشاهده نماید، همچنین امکان دارد که آن‌ها برای تشخیص بهتر و حتی درمان بخش پوسیده شده دندان از اشعه ایکس نیز استفاده نمایند. تشخیص این مشکل ابتدای راه بوده و فرد مبتلا باید مراحل درمان را در طی مدتی که پزشک تعیین می‌کند ادامه دهد. همانطور که گفته شد هنگامی که مشکل پری‌کرونیت توسط پزشک تشخیص داده شود، برای درمان باید یک برنامه‌ریزی درست صورت گیرد، این برنامه‌ریزی را پزشک مربوطه انجام داده و فرد مبتلا باید به درستی آن را انجام دهد تا نتیجه مورد نظر حاصل شود. اگر فرد دارای برخی از نشانه‌هایی است که در ناحیه اطراف دهان نیز وجود دارد ممکن است که دندان‌پزشک گزینه‌های دیگری را نیز امتحان نماید:

 • تمیز کردن کامل منطقه
 • از بین بردن بقایای غذای باقی‌مانده
 • در صورت وجود برخی از عفونت‌ها، قطعا پزشک با تجویز آنتی‌بیوتیک سعی می‌کند تا درد و تورم حاصل از آن را کاهش دهد. توجه داشته باشید که از استفاده دارو، آن هم بدون دستور پزشک جدا خودداری نمایید.
 • در بسیاری از موارد ممکن است دندان‌پزشک با بررسی وضعیت نسبت به از بین بردن دندان تصمیم قطعی بگیرد، علی‌الخصوص که این مشکل تکراری نیز بوده باشد.

تشخیص و درمان این مشکل یکی از مهم‌ترین مسائل است که باید هم توسط فرد بیمار و هم دندان‌پزشک جدی تلقی گردد، درمان آن موجب خواهد شد تا از ایجاد مسائل دیگر جلوگیری به عمل آید. در مجموع می‌توان گفت هر فردی که علائم مشکل پری‌کرونیت را تجربه نماید باید سریعا به یک پزشک مراجعه کند، کسانی که دندان عقل و مشکلات بیرون آمدنش را متوجه شده باشند اما دچار مشکل پری‌کرونیت نشده‌اند نیز لازم است تا از جلوگیری از ایجاد علائم نیز اقدامات لازم را به عمل آورند.

معرفی درمان‌های خانگی و عوارض احتمالی

در رابطه با برخی از موارد جزئی مشکل پری‌کرونیت ممکن است تعدادی از روش‌های درمان خانگی مفید به فایده باشند. یکی از روش‌های درمان خانگی را می‌توان شست‌و‌شو با نمک دانست، مسواک خود را آغشته به نمک مخلوط شده با آب گرم کرده و بر روی دندان‌هایتان بکشید تا پلاک دندان را تمیز و عاری از باکتری کرده و همچنین مواد غذایی به جا مانده را از بین ببرد. با این‌حال اگر فرد پس از گذشت 5 روز هیچگونه بهبودی را تجربه نکند باید در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه نماید. این مشکل نیز همانند هر بیماری دیگری دارای عوارضی نیز می‌باشد که باید آن‌ها را مدیریت کرد. برخی اوقات ممکن است که عفونت از ناحیه آسیب‌دیده گسترش یابد و این موضوع می‌تواند موجب ایجاد تورم و حتی درد در نقاط دیگر بدن همانند سر و گردن شود. در برخی از موارد بسیار نادر مشکل پری‌کرونیت ممکن است زندگی افراد را نیز تهدید نماید، در صورتی که فرد مبتلا به این مشکل پیگیری‌های لازم را انجام ندهد و یا به عبارت دیگر بیخیالی طی کند، ممکن است منجر به ایجاد نوعی آنژین شود، در حقیقت عفونتی است که در زیر زبان و فک انسان گسترش خواهد یافت، در صورتی که این وضعیت ادامه داشته باشد نیز احتمال داده می‌شود سایر عفونت‌های عمیق را در سر، گردن و گلو ایجاد نماید. این عفونت‌ها ممکن است در جریان خون پخش شده و زندگی فرد را دچار مشکل کرده و یا در مواردی آن را تهدید نماید.

پیشگیری از به وجود آمدن پری‌کرونیت

مراحلی که مردم می‌توانند با استفاده از آن احتمال ابتلا به مشکل پریکورونیت را کاهش دهند عبارتند از:

◊ بهداشت دهان و دندان: پاک کردن اضافات در اطراف دندان که موجب آسیب دیدن دندان‌ها خواهد شد، در این قسمت‌ها باکتری جمع شده و آسیب‌های فراوانی را وارد خواهند کرد.

◊ بازبینی منظم توسط دندان‌پزشک: کسانی که سلامت دندان برایشان مهم است می‌توانند گاهی اوقات به دندان‌پزشک مراجعه کرده و از سلامت دهان و دندان‌هایشان اطمینان حاصل نمایند.

◊ اقدامات پیشگیرانه: مراجعه به دندان‌پزشک جهت پیشگیری از مشکل پری‌کرونیت امری ضروری و عاقلانه است، در صورت وقوع این مشکل و اطلاع نداشتن از آن شرایط بدتری رقم خواهد خورد.

مروری کوتاه بر این مقاله

مشکل پری‌کرونیت

به صورت معمول مشکل پری‌کرونیت هیچگونه اثر طولانی مدتی ندارد. اگر دندان عقل به صورت کامل از آن ناحیه برداشته شود چنین مشکلی دیگر اتفاق نخواهد اُفتاد. کسانی که دچار مشکل پری‌کرونیت می‌شوند و بعد از مراجعه به دندان‌پزشک تصمیم به از بین بردن دندان عقلشان می‌گیرند، هنگامی که این کار صورت می‌گیرد پس از گذشت 2 هفته بهبودی برایشان اتفاق خواهد اُفتاد. در صورتی که دچار درد شدید، تب و یا خونریزی شدید باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید.

منبع: http://www.netsalamat.com

همچنین ببینید

سردرد سینوسی

بررسی علائم سردرد سینوسی

سردرد سینوسی در اطراف بینی تاثیر گذاشته و معمولا عفونت را به همراه دارد. این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.