پنج شنبه 3 تیر 1400
خانه » اخبار پزشکی » روغن‌های ضروری برای نیش حشرات و معرفی برخی از آن‌ها

روغن‌های ضروری برای نیش حشرات و معرفی برخی از آن‌ها

روغن‌های ضروری برای نیش حشرات بسیار موثر عمل کرده و به طور خاص التهاب و خارش ایجاد شده را هدف قرار می‌دهند. خارش دادن پوست به طور مداوم سبب باز شدن زخم و ایجاد باکتری خواهد شد، اما این روغن‌ها وسوسه را برای خارش پوست کاهش داده و از عفونت جلوگیری خواهند کرد.

روغن‌های ضروری برای نیش حشرات و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی نت سلامت؛ روغن‌های ضروری می‌توانند با راه‌های مختلف سبب التیام جای نیش حشرات بر روی پوست شده و به کاهش زمان بهبودی و خارش ناشی از نیش حشرات کمک نمایند. ما در این مقاله قصد داریم تا این موضوعات را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم.

روغن‌های ضروری برای نیش حشرات
روغن‌های ضروری برای نیش حشرات

موضوعات مقاله عبارتند از:

بهترین روغن‌های ضروری برای نیش حشرات

استفاده از روغن‌های ضروری

اجتناب از مصرف برخی روغن‌ها

سایر روش‌های درمانی

نگاهی اجمالی

حقایقی در رابطه با روغن‌های ضروری برای نیش حشرات:

روغن‌های ضروری را باید با روغن‌های حامل همانند روغن گیاهی رقیق کنید.

اسانس‌های ضد میکروبی می‌توانند خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهند.

روغن‌های ضد التهاب می‌توانند در واکنش‌های حسی و کاهش خارش بدن تغییراتی ایجاد نمایند.

افراد دارای واکنش‌های آلرژیک باید از مصرف روغن‌های ضروری اجتناب کرده و اسانس نیز می‌تواند برای افراد دارای آسم مشکل آفرین باشد.

بهترین روغن‌های ضروری برای نیش حشرات

روغن‌های ضروری بر واکنش‌های خفیف پوستی و هرگونه خراشیدگی و یا زخم ناشی از نیش حشرات سودمند واقع شده و می‌تواند تاثیرات خوبی را به همراه داشته باشد. لازم به ذکر است که روغن اسانس همیشه باید با روغن حامل مخلوط شود و هیچگاه نباید به تنهایی بر روی پوست قرار گیرد.

اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) هیچگونه نظارتی بر روی روغن‌های ضروری ندارد، بنابراین محصولی را انتخاب کنید که باکیفیت و مطلوب باشد.

روغن نعنا

بر اساس منابع مختلف، روغن نعنا بر روی پوست احساس خنکی ایجاد کرده و به سوزش و خارش ناشی از نیش یا زخم کمک می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که روغن نعنا به عنوان یک عامل ضد میکروبی عمل کرده و خطر ابتلا به عفونت برخی از نیش‌ها را کاهش خواهد داد. از این روغن فقط به هنگام تحریکات خفیف پوستی و نیش حشرات استفاده کنید.

روغن درخت چای

روغن درخت چای می‌تواند به جلوگیری از رشد باکتری‌ها و دیگر میکروب‌های ناشی از نیش حشرات کمک نماید. این روغن خطر ابتلا به عفونت را کاهش داده و تا حد زیادی به بهبود پوست کمک خواهد کرد.

تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که روغن درخت چای به عنوان یک آنتی هیستامین طبیعی عمل می‌کند. آنتی هیستامین‌ها فعالیت‌های گیرنده‌های هیستامین بدن را کاهش داده که این امر می‌تواند در واکنش‌های آلرژیک، تورم و خارش پوست نقش مهمی داشته باشد.

روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس برای کاهش درد و خارش‌های پوستی بسیار مفید بوده و همچنین می‌تواند درد ناشی از گزش و نیش حشرات مانند مورچه و زنبور را به میزان زیادی کاهش دهد.

روغن لیمو ترش

با توجه به برخی منابع، اثرات ضد میکروبی روغن لیمو ترش می‌تواند به جلوگیری از گسترش برخی بیماری‌های حشرات کمک کند. تحقیقات منتشر شده در سال 2014 نیز به خاصیت ضدالتهابی ترکیبات موجود در این روغن اشاره دارد. همانطور که می‌دانید منبع اصلی درد و خارش پس از نیش حشرات، التهاب بوده که روغن لیمو ترش از دردناکی آن می‌کاهد.

روغن‌های ضروری برای نیش حشرات
روغن‌های ضروری برای نیش حشرات

روغن بابونه

خاصیت آرامش بخشی روغن بابونه در طب سنتی اثبات شده و این روغن در واکنش‌های آلرژیک خفیف، سوزش و خارش ناشی از نیش حشرات بسیار موثر عمل می‌کند.

روغن فندق

این روغن به مبارزه با باکتری‌ها و آلودگی‌ها پرداخته و برای کاهش التهاب و کبودی بسیار مفید می‌باشد. روغن فندق نیازی به رقیق کردن در روغن‌های حامل ندارد.

استفاده از روغن‌های ضروری

روغن‌های ضروری از گیاهان، گل‌ها و یا درختان استخراج شده با توجه به رایحه و عطر متفاوت می‌باشند. این روغن‌ها در موارد مختلف به کار کرفته شده و اغلب با سایر مواد مخلوط می‌شوند. این روغن‌ها از گیاهان در برابر باکتری‌ها، بیماری‌ها و ارسال سیگنال‌های مهم شیمیایی محافظت کرده و طرفداران روغن‌های ضروری بر این عقیده‌اند که آن‌ها به همان اندازه که برای گیاهان مفید است، برای انسان‌ها نیز می‌تواند موثر واقع شود، اما این نظریه نیازمند تحقیقات بیشتری می‌باشد.

با این‌حال، بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که روغن‌های ضروری، درمان‌های اصلی پزشکی را تکمیل کرده و مزایایی را به همراه دارند.

اعمال روغن‌های ضروری برای نیش حشرات بر روی پوست

با استفاده از دستورالعمل‌ها و یا توصیه یک پزشک متخصص، روغن‌ها را به طور مستقیم بر روی محل آسیب دیده اعمال کنید. هرگز بدون مشورت با پزشک از این روغن‌ها استفاده نکنید.

اجتناب از مصرف برخی روغن‌ها

از مصرف روغن‌های نامبرده شده در زیر پس از نیش حشرات اجتناب کنید:

فلفل شیرین

برگ بو قرمز

درخت فلوس

دارچین

میخک

رازیانه

درخت صنوبر

پونه کوهی

جعفری

آویشن

مریم گلی

زنان باردار یا شیرده لازم است تا قبل از اعمال اسانس‌های ضروری به پوست خود با پزشک مشورت کنند.

سایر روش‌های درمانی

همراهان نت سلامت؛ گاهی اوقات روغن‌های ضروری برای درمان درد و خارش نیش‌های حشرات کافی نیستند. در زیر به برخی از روش‌های دیگر برای بهبود این مشکل اشاره خواهیم کرد:

استفاده از لوسیون کالامین بر روی پوست آسیب دیده

حمام کردن با استفاده از بلغور جو دو سر

استفاده از داروهای موضعی ضدخارش مانند کرم هیدروکورتیزون

مصرف آنتی هیستامین بدون نسخه مانند بنادریل

افراد مبتلا به واکنش‌های شدید آلرژیک که باعث تنگی نفس، سوزش، دانه‌های قرمز رنگ و یا استفراغ می‌شوند باید برای درمان به پزشک مراجعه نمایند. به یاد داشته باشید که هرگز نباید از روغن‌های ضروری برای درمان واکنش‌های آلرژیک استفاده کنید.

نگاهی اجمالی

روغن‌های ضروری برای نیش حشرات
روغن‌های ضروری برای نیش حشرات

نیش حشرات خصوصا برای افرادی که دارای پوست‌های حساس یا خشک می‌باشند، بسیار ناراحت کننده است. روغن‌های ضروری یک پادزهر ساده را ارائه داده و برخی از آن‌ها به جلوگیری از نیش حشرات کمک خواهند کرد. بر اساس برخی تحقیقات انجام شده مشخص شده است که، بعضی از انواع روغن‌ها به دفع پشه‌ها و سایر حشرات منجر می‌شوند. افراد باید از اسانس‌های رقیق شده بر روی پوست خود استفاده کنند.

روغن‌های ضروری برای نیش حشرات، بسیار قوی می‌باشند، از این رو افراد، خصوصا کسانی که دارای پوست حساس بوده و یا سابقه واکنش‌های آلرژیک داشته‌اند، باید قبل استفاده از روغن‌های ضروری با پزشک متخصص مشورت نمایند و در غیر این صورت ممکن است دچار برخی از مشکلا ناخواسته شوید و همین مسئله موجب ایجاد ناراحتی‌های زیادی خواهد شد.

آیا تاکنون حشرات برای شما مشکلی ایجاد کرده‌اند؟ آیا به نیش حشرات حساسیت دارید؟

Source: http://www.netsalamat.com

همچنین ببینید

سردرد سینوسی

بررسی علائم سردرد سینوسی

سردرد سینوسی در اطراف بینی تاثیر گذاشته و معمولا عفونت را به همراه دارد. این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.